.
.
Η πρόκριση θα κριθεί στη Ρουμανία...

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την πρώτη ήττα στη φετινή σεζόν μετά από 14 νίκες σε ισάριθμα ματς σε Ελλάδα και Ευρώπη, μετά από ένα συγκολινιστικό σε εξέλιξη αγώνα με την Ταργκοβίστε ο οποίος κρίθηκε στο τάι μπρέικ. Στον πρώτο αγώνα της φάσης των «16» του Challenge Cup που διεξήχθη στο Ρέντη, οι «ερυθρόλευκες» αν και δεν βρέθηκαν στην καλύτερη δυνατή ημέρα είχαν τις ευκαιρίες τους για να κάμψουν την αντίσταση της πολύ δυνατής Ρουμάνικης  ομάδας. Τόσο στο δεύτερο σετ στο οποίο βρέθηκαν μπροστά με 21-16 αλλά τελικά κατέληξε στις φιλοξενούμενες με 25-27, όσο και στο τάι μπρέκ όπου μετά την αντίδραση και ισοφάριση σε 2-2, είχαν τον έλεγχο στο ξεκίνημα του, όμως τα πολλά λάθη τις οδήγησαν στην πρώτη φετινή ήττα.

Παρ' όλα αυτά ο φιναλίστ της διοργάνωσης, Ολυμπιακός μπορεί να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση στον επαναληπτικό που θα διεξαχθεί στη  Ρουμανία την Τρίτη 6 Φεβρουαρίου (18:00). Εκεί θέλει νίκη με 3-0 ή 3-1 για να προκριθεί απευθείας ενώ σε περίπτωση επικράτησης του Ολυμπιακού με 3-2 σετ το εισιτήριο για τους «8» θα κριθεί στο χρυσό σετ.

Βρέθηκε πίσω στο σκορ...

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην έναρξη του 1ου σετ, με τον Ολυμπακό να βρίσκεται πίσω με 9-12. Σε εκείνο το σημείο με ένα 5-0 σερί και τρία διαδοχικά μπλοκ, δυο από τη Νιεμέρ στο 11-12 και 12-12 και ένα της Γιώτα ο Θρύλος προσπέρασε με 13-12.  Η Ταργοβίστε απάντησε και προηγήθηκε με 14-15 αλλά οι «ερυθρόλευκες» ανέκτησαν το προβάδισμα και πήγαν μπροστά με 16-15 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, χάρη στην επίθεση της Πολ. Η συναρπαστική εξέλιξη συνεχίστηκε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, μέχρι το 18-18. Ωστόσο οι φιλοξενούμενες με ένα σερί 7-0 πήραν το σετ με 25-18 και προηγήθηκαν με 1-0, στο πρώτο φετινό εντός έδρας χαμένο σετ για τις «ερυθρόλευκες».

Έχασε δικό του σετ...

Στο δεύτερο σετ, ο Θρύλος ξεκίνησε με σαφή διάθεση αντίδρασης και απέκτησε τον έλεγχο και το προβάδισμα στο σκορ πηγαίνοντας μπροστά με +4 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-4). Ο Ολυμπιακός διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα μέχρι το 15-11, στο σημείο που μείωσε στον πόντο η Ταργκοβίστε. Ωστόσο με επίθεση της Νιεμέρ διαμορφώθηκε το 16-14 με το οποίο πήγε μπροστά ο Ολυμπιακός στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Με πρώτο χρόνο η Κατερίνα Γιώτα «έγραψε» το 17-14 και με δικό της μπλοκ προήλθε το 18-14, με το οποίο επανήλθε η διαφορά των 4 πόντων. Ο Θρύλος διαχειρίστηκε το υπέρ του προβάδισμα (20-16) μέχρι το 24-23 όταν ισοφάρισε η Ταργκοβίστε σε 24-24. Μετά από μια συγκλονιστική και μεγάλη σε εξέλιξη φάση, η Στέφανι Νιεμέρ, σημείωσε το 25-24 για να ισοφαρίσουν οι φιλοξενούμενες σε 25-25. Με μπλοκ στη Νιεμέρ, η Ταργκοβίστε πέρασε μπροστά με 25-26 και πήρε και το δεύτερο σετ με 25-27 ύστερα από άσσο της Φάιερς.

Μείωσε ο Ολυμπιακός!

Μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του 3ου σετ, ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές και βελτιώνοντας αισθητά την απόδοσή του κυριάρχησε απόλυτα. Από το 12-11 χάρη στο μονό μπλοκ της Νιεμέρ οι «ερυθρόλευκες» έχτισαν ένα σερί και έφτασαν στο 14-11 για να πάνε με +4 (16-12) στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ ύστερα από πλασέ της Χίπε. Στη συνέχεια η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς έφτασε στο 20-13 αγκαλιάζοντας το τρίτο σετ το οποίο τελείωσε με επίθεση η Χίπε για το 25-16 με το οποίο μείωσε σε 2-1 ο Θρύλος.

Συνέχισε και ισοφάρισε!

Στην έναρξη του 3ου σετ, οι ομάδες συμβάδιζαν και πάλι αλλά οι «ερυθρόλευκες» μετέτρεψαν το 6-7 σε 11-8 αρχικά και διατήρησαν το προβάδισμα το οποίο αύξησαν στο +5 με επίθεση της Νιεμέρ η οποία σημείωσε το 14-9.  Με πλασέ της Πολ ο Ολυμπιακός πήγε μπροστά με 16-11 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και ακολούθησε νέος πόντος από τη Νιεμέρ για το 17-11. Η Κατερίνα Γιώτα με πρώτο χρόνο πέτυχε το 18-13 και με κερδισμένο μπλοκ άουτ ο Ολυμπιακός αύξησε τη διαφορά στο +6 φτάνοτας στο 19-13. Από λάθος στην επίθεση της Ταργκοβίστε προήλθε το 22-16 και η Χίπε με νέα επίθεση «έγραψε» το 23-16 και με δικό της άσσο τελείωσε το σετ με 25-16 για τον Θρύλο που ισοφάρισε σε 2-2 και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Πρώτη ήττα στο τάι μπρέικ...

Στο τάι μπρέικ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ένα γρήγορο 3-0, ακολούθησε το 4-1 αλλά η Ταργκοβίστε μείωσε σε 4-3, ισοφάρισε για πρώτη φορά σε 5-5 και προηγήθηκε με 5-6 . Μετά από δύσκολη επίθεση η Χίπε ισοφάρισε σε 6-6 αλλά η Ταργκοβίστε απάντησε με την Κογιάρ να πετυχαίνει το 6-7. Από νέο πόντο της Χίπε, προέκυψε η νέα «ερυθρόλευκη» ισοφάριση για να ακολουθήσει η ανατροπή σε 8-7 μετά από λάθος των φιλοξενούμενων. Στο 8-8 της Κογιάρ, «απάντησε» η Λαμπρούση για το 9-8 αλλά το «θρίλερ» συνεχίστηκε με τη Ρουμάνικη ομάδα να ιοσφάριζει σε 9-9. Η Σάσκια Χίπε με πάιπ έβαλε εκ νέου τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού (10-9) και η Νιεμέρ έδωσε «αέρα» δυο πόντων σημειώνοντας το 11-9. Ακολούθησε ένα σερί 4-0 της Ταργκοβίστε που προηγήθηκε με 13-11. Με επίθεση της Νιεμέρ μείωσε ο Θρύλος σε 12-13 αλλά η Κογιάρ πέτυχε το 12-14 και με πρώτο χρόνο της Οτάσεβιτς η Ταργκοβίστε έφτασε στο 13-15 και πήρε τη νίκη.

Τα σετ: 2-3 σε 1.53, 18-25 (23'), 25-27 (30'), 25-16 (23'), 13-15 (15')

Η διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 16-15, 18-21, 18-25

2ο σετ: 8-4, 16-14, 21-16, 25-27

3ο σετ: 7-8, 16-12, 21-14, 25-16

4ο σετ: 8-7, 16-11, 21-15, 25-16

5ο σετ: 5-3, 10-9, 11-12, 13-15

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 9 (5/14 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Νιέμερ 20 (14/41 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ, 47% υπ. - 40% άριστες), Πολ 10 (7/21 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 52% υπ. - 36% άριστες), Λαμπρούση 5 (4/11 επ., 1 άσσος), Χριστοδούλου 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Χίπε 25 (22/49 επ., 3 άσσοι) / Κονόμι (λ, 38% υπ. - 14% άριστες), Κωνσταντινίδου.

ΤΑΡΓΚΟΒΙΣΤΕ (Γκιγιέρμο): Χροντσέκοβα 8 (4/14 επ., 4 μπλοκ), Σμιθ 3 (1/6 επ., 2 μπλοκ), Φάιερς 15 (13/32 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ. - 34% άριστες), Τρίτσα 16 (14/46 επ., 2 μπλοκ, 47% υπ. - 29% άριστες), Οτάσεβιτς 12 (3/8 επ., 5 άσσοι, 4 μπλοκ), Κόλαρ 18 (16/44 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ντιουρ (λ, 44% υπ. - 33% άριστες), Σόουζα 1 (άσσος), Τσαλότα 1 (άσσος), Μάρτσιου 1 (1/2 επ.).

Δηλώσεις

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr: «Προφανώς δεν είμαι χαρούμενος που χάσαμε, αλλά είμαι ικανοποιημένος πολύ επειδή παίξαμε ένα ματς σαν αυτό τη φετινή σεζόν από πλευράς δυσκολίας και απέναντι σε ένα πολύ καλό αντίπαλο, με εμπειρία και πολύ καλές βασικές αθλήτριες. Σε κάποιες στιγμές δεν ήμασταν καλά από ψυχολογικής πλευράς ίσως επειδή δεν έχουμε παίξει τόσο δυνατά ματς φέτος. Ωστόσο σε όλους σχεδλιν τους τομείς ήμασταν καλύτεροι. Τώρα πρέπει πρώτα από όλα να ηρεμήσουμε και εφόσον παίξουμε όπως ξέρουμε στη Ρουμανία έχουμε πολλές πιθανότητες και την ευκαιρία να προκριθούμε».

Η αρχηγός του Ολυμπιακού, Στέλλα Χριστοδούλου δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής: «Σίγουρα σήμερα η ομάδα έκανε ένα κακό ξεκίνημα το οποίο πληρώσαμε στη συνέχεια. Είναι σημαντικό ότι καταφέραμε όταν βρέθηκαμε με την πλάτη στον τοίχο, στο 2-0 να κάνουμε την ανατροπή και να στείλουμε το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί ήταν όλα στο όριο και δεν ποτέ δεν ξέρεις τι θα συμβεί. Νομίζω ότι η ομάδα μπορεί να παίξει καλύτερα, κάναμε πολλά λάθη τα οποία δεν συνηθίζουμε και σίγουρα από εδώ και πέρα θα διεκδικήσουμε την πρόκριση στη Ρουμανία»