.
.
Εύκολο απόγευμα στο Ζηρίνειο!

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση ο Ολυμπιακός πέρασε με άνεση από το Ζηρίνειο επικρατώντας με 3-0 σετ (20-25, 23-25, 20-25) της Κηφισιάς για τη 15η αγωνιστική της Volleyleague και διατήρησε τη διαφορά του +5 στην κορυφή της βαθμολογίας κάνοντας ένα ακόμα σημαντικό βήμα για την εξασφάλιση της πρωτιάς στην κανονική διάρκεια της σεζόν που ισοδυναμεί με το απόλυτο πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ. Οι Πειραιώτες έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης και έφτασαν δίκαια στην τελική επικράτηση, επιβεβαιώνοντας την ποιότητα και τις λύσεις του ρόστερ. Ο Ολυμπιακός πήρε με άνεση το πρώτο σετ, έδειξε χαρακτήρα στο 2ο και δυναμισμό στο 3ο ξεπερνώντας το εμπόδιο της Κηφισιάς και πήρε μια καθαρή νίκη σε μία από τις πιο δύσκολες έδρες του πρωταθλήματος. Πλέον η προσοχή των Πειραιωτών στρέφεται στο παιχνίδι της 16ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό που θα διεξαχθεί την ερχόμενη Παρασκευή (6/3, 17:00) στο κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη».

Με σοβαρότητα και οδηγό τον Φίνγκερ το 1-0!

Στην έναρξη του αγώνα οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 5-5. Στο προβάδισμα της Κηφισιάς με 6-5 ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα 3-0 σερί και μετά από επιθέσεις του Κουμεντάκη, πόντο από άουτ των γηπεδούχων και ωραία προσπάθεια του Χουσάϊ απέκτησε για πρώτη φορά το προβάδισμα με +2 στο 6-8. Οι Πειραιώτες διατηρούσαν τη διαφορά αυτή (8-10, 10-12) και μετά το 11-12 με ένα νέο 4-0 σερί από επιθέσεις των Φίνγκερ, Ανδρεάδη, Χουσάϊ και μπλοκ του Πετρέα τη διεύρυνε στο +4 για το 12-16!  Με κερδισμένο μπλοκ άουτ ο Πετρέας διαμόρφωσε το 13-17 διατηρώντας τη διαφορά των τεσσάρων πόντων κάτι που συνέβη και με την επίθεση του Χουσάϊ στο 14-18. Στο σημείο αυτό οι γηπεδούχοι με ένα 2-0 σερί πλησίασαν (16-18), αλλά ο Φίνγκερ με ωραία επίθεση έγραψε το 16-19 αρχικά και το 17-20 στη συνέχεια.  Με μπλοκ του ίδιου στον Μπατατζίμ οι Πειραιώτες επανέφεραν τη διαφορά του +4 για το 17-21 ενώ ακολούθησε το 18-22 από τον Κουμεντάκη.  Ο Ανδρέας Ανδρεάδης πάνω στο φιλέ αύξησε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο +5 (18-23) και μετά από παράβαση του Μπατατζίμ στο φιλέ ο Θρύλος πήγε στο πρώτο σετ μπολ με 18-24.  Η Κηφισιά μείωσε σε 20-24, αλλά μετά από λάθος του Παλέτζα διαμορφώθηκε το 20-25, χάρη στο οποίο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 1-0 στα σετ! Πρωταγωνιστής και πρώτος σκόρερ για τους «ερυθρόλευκους» στο πρώτο σετ, ήταν ο Μίχαλ Φίνγκερ με 8 πόντους που προήλθαν από 6/7 επιθέσεις και δυο μπλοκ.

«Καθάρισε» ο Κουμεντάκης στο 2ο σετ!

Στην έναρξη του 2ου σετ, η Κηφισιά προηγήθηκε με +2 στο 2-0 και το 3-1 με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 3-3 με δυο σερί πόντους του Χουσάϊ από επίθεση και μπλοκ. Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν πρώτη φορά στο σετ στο 4-5 μετά από παράβαση του Ντε Πρα και μετά το 6-5 της Κηφισιάς με ένα 2-0 σερί και άσσο του Πετρέα ο Ολυμπιακός έφτασε στο 6-7. Από νέο άσσο του Ραφαήλ Κουμεντάκη προήλθε για πρώτη φορά το +2 στο 8-10 ενώ ο Ανδρεάδης το διατήρησε στο 9-11,  ωστόσο ακολούθησε η ισοφάριση των γηπεδούχων σε 11-11. Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με δικό τους 2-0 και άσσο του Φίνγκερ για το 11-13, ο Κουμεντάκης σημείωσε το 12-14 και μετά από λάθος της Κηφισιάς η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στο +3 για το 12-15. Oι γηπεδούχοι πλησίασαν σε 14-15, αλλά με δυο διαδοχικές επιθέσεις του Ραφάλη Κουμεντάκη ο Θρύλος επανέφερε τη διαφορά στο +3 για το 14-17. Ωστόσο στη συνέχεια η Κηφισιά αντέδρασε και με ένα 3-0 σερί ισοφάρισε σε 17-17, με τον Ανδρεάδη να δίνει ξανά το προβάδισμα με ωραίο πρώτο χρόνο στο 17-18. Οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν την κατάσταση και προσπέρασαν μετά από ώρα στο σκορ στο 19-18, με τον Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ να καλεί το πρώτο του τάιμ άουτ. Η αντίδραση των Πειραιωτών έφερε τη νέα ανατροπή, αφού μετά την ισοφάριση σε 19-19 από το κερδισμένο μπλοκ άουτ του Φίνγκερ, ο Ανδρεάδης με πρώτο χρόνο έγραψε το 19-20. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 20-20 και ο Χουσάϊ σημείωσε το 20-21, όμως ακολούθησε νέα ισοφάριση σε 21-21. Από επίθεση της Κηφισιάς που κατέληξε άουτ ο Ολυμπιακός ανέκτησε τα ηνία στο 21-22, αλλά προέκυψε ξανά ισοφάριση σε 22-22. Με πρώτο χρόνο του Πετρέα προήλθε το 22-23, και στη συνέχεια το 23-23 ύστερα από φιλέ του Κουμεντάκη. Ο ίδιος παίκτης ο οποίος ήταν καθοριστικός στο 2ο σετ, κέρδισε το μπλοκ άουτ και έδωσε το πρώτο σετ μπολ στον Θρύλο με 23-24 και με νέα επίθεση έγραψε το 23-25 για το 2-0 στα σετ υπέρ των Πειραιωτών.

Συγκεντρωμένος ως το φινάλε!

Πολύ δυνατά ξεκίνησε ο Θρύλος στο 3ο σετ που έφτασε στο 1-6 μετά από δυο σερί άσσους του Χουσάι και χάρη στο 5-0 σερί (από το 1-2) στο 1-7 από επίθεση άουτ του Ντε Πρα. Η Κηφισιά μείωσε σε 4-8 στη συνέχεια αλλά ο Κουμεντάκης πέτυχε το 4-9. Ο Φίνγκερ διατήρησε τη διαφορά του +5 (5-10) και ο Ανδρεάδης με νέο ωραίο πρώτο χρόνο την επανέφερε στο +6 στο 5-11.  Με άσσο του Κουμεντάκη (5-12) και αντένα του Ντε Πρα διαμορφώθηκε το 5-13 για το +8 υπέρ του Θρύλου, με τον Ανδρεάδη να το διατηρεί με άσσο στο 7-15. Μετά το 9-16 που ακολούθησε ο Ολυμπιακός δέχθηκε ένα 4-0 σερί χάρη στο οποίο μείωσε η Κηφισιά με 13-16. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν ακόμα περισσότερο στη συνέχεια σε 16-18, με τον Κουμεντάκη να δίνει τη λύση για το 16-19. Ο Ανδρέας Ανδρεάδης πέτυχε το 17-20, φτάνοντας στους 10 πόντους και ο Φίνγκερ επανέφερε το +4 στο 17-21. Ο ίδιος παίκτης έγραψε το 18-22 και το 19-23 συντηρώντας τη διαφορά των τεσσάρων πόντων.  Ο Άκης Ασπιώτης με ωραία προσπάθησε έφερε το πρώτο ματς μπολ στο 20-24 για να ακολούθησε το 20-25, μετά από επίθεση άουτ των γηπεδούχων χάρη στο οποίο ο Θρύλος έφτασε στη νίκη με 3-0 σετ!

Tα σετ: 0-3 σε 1.28. 20-25 (26’), 23-25 (32’), 20-25 (29’)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 6-8, 12-16, 17-21, 20-25

2ο σε:  7-8, 14-16, 20-21, 23-25

3ο σετ: 3-8, 9-16, 17-21, 20-25

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 1 (1 μπλοκ), Κάιο 13 (10/20 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπάσης 8 (2/2 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Σπυριούνης 12 (12/23 επ., 43% υπ. - 21% άριστες), Μπατατζίμ 10 (10/22 επ., 57% υπ. - 43% άριστες), Μπάιερς 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ) / Κάπελλας (λ, 60% υπ. - 47% άριστες), Συναδινός (λ), Παλέντζας, Κολτσιάκης, Ρούσης 1 (1/1 επ.), Μελλές 1 (1 άσσος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ): Φίνγκερ 18 (15/21 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πετρέας 6 (3/4 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χουσάι 10 (7/13 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 39% υπ. - 22% άριστες), Ανδρεάδης 9 (7/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι, Κουμεντάκης 15 (12/20 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 46% υπ. - 36% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 80% υπ. - 80% άριστες), Τζιάβρας (λ), Στιβαχτής, Ασπιώτης 1 (1/1 επ.), Ριζόπουλος (50% υπ. - 50% άριστες).

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Μπενίτεθ Μουνιόθ είπε: «Είμαι ικανοποιημένος σήμερα με την απάντηση που δώσαμε στο γήπεδο. Είμαι επίσης ικανοποιημένος επειδή επανερχόμαστε στις καλές εμφανίσεις ενόψει των δύσκολων στόχων που έχουμε τις επόμενες εβδομάδες. Εχουμε μπροστά μας σημαντικούς στόχους και δείχνουμε έτοιμοι και ικανοί να τους πετύχουμε».

Ο πασαδόρος του Ολυμπιακού Εμι Τερβαπόρτι δήλωσε: «Είμαι πολύ χαρούμενος που νικήσαμε έναν δύσκολο αντίπαλο σε ένα δύσκολο γήπεδο. Η Κηφισιά πιέζει πολύ στο σερβίς σε αυτό το γήπεδο και οι αντίπαλοι δύσκολα κερδίζουν. Εμείς όμως το διαχειριστήκαμε σωστά και για αυτό είμαι χαρούμενος που νικήσαμε σήμερα εδώ».