.
.
Εύκολο απόγευμα στη Λευκάδα, 64-45 τη Νίκη

Ο Ολυμπιακός για ένα παιχνίδι ακόμα έδειξε την ανωτερότητά του, πιέστηκε μόλις για ένα 10λεπτο από την Νίκη εκτός έδρας και επικράτησε άνετα με σκορ 64-45 στη Λευκάδα για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος.  Οι «ερυθρόλευκες» παρέμειναν αήττητες σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις  και πηγαίνουν στα Χανιά για το Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας με την καλύτερη ψυχολογία.

Ο Θρύλος είχε αντίσταση στο πρώτο δεκάλεπτο από την ομάδα του νησιού, ανέβασε την πίεσή του στο δεύτερο δεκάλεπτο και δέχθηκε μόλις 4 πόντους για να κλείσει το ημίχρονο στο +13. Στην τρίτη περίοδο η διαφορά έφτασε στους 21 πόντους, με τον Ολυμπιακό να παίρνει ένα ακόμα ροζ φύλλο αγώνα στην Α1 Γυναικών.

Πρώτη σκόρερ του Θρύλου η Λικέντρα Τζόνσον με 12 πόντους, ενώ 10 πρόσθεσε η Ιβάνα Τίκβιτς.

ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΥΝΑ ΣΤΟ 2ο ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ

Ο Γιώργος Παντελάκης πέρασε στο παρκέ τις Παυλοπούλου, Τόμας, Σταμάτη, Σπυριδοπούλου και Τζόνσον  με την Παυλοπούλου να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι για τον Θρύλο (1-2).

Η Νίκη έτρεξε ένα 6-0 για το 7-2, με την Τίκβιτς να μειώνει στους τρεις (7-4) και η Τζόνσον με γκολ-φάουλ πραγματοποίησε το 8-9. Το δίποντο της Τίκβιτς έκανε το 11-10,  με την Τόμας να ακολουθεί για το προσπέρασμα (11-12), με την ομάδα της Λευκάδας να είναι ανταγωνιστική στο πρώτο δεκάλεπτο. ΗΣωτηρίου από τις βολές διαμόρφωσε το 14-15, με το δεκάλεπτο να τελειώνει στο 16-16.

Οι «ερυθρόλευκες» πέρασαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με τρεις από τρίποντο της Νικολοπούλου,  με την Ελληνίδα γκαρντ να κάνει και το 18-21. Ο ρυθμός έπεσε από τις δύο ομάδας, η Τίκβιτς σκόραρε για το 20-23, με την Τζόνσον να κλέβει την μπάλα στην επόμενη άμυνα και αν δίνει αέρα 5 πόντων στον Ολυμπιακό (20-25).

Ο Θρύλος πέρασε με 10 έπειτα από ντράιβ της Σωτηρίου και τρίποντο της Σταμάτη (20-30), ενώ τις ακολούθησε με τρίποντο η Τόμας για το 20-33 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

ΚΡΑΤΗΣΕ ΨΗΛΑ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος όμως  το ίδιο αποδοτικός στην άμυνα. Η Τίκβιτς μαζί με την Τζόνσον έφτασαν το παιχνίδι στο 22-38 με την Σταμάτη από τα 7 μέτρα να σκοράρει για το +19 (22-41). Ο Θρύλος είχε ουσιαστικά «κλειδώσει» το αποτέλεσμα, η Νίκη μείωσε σε 26-44, αλλά το νέο τρίποντο της Σταμάτη έστειλε το ματς στο 26-47 με το δεκάλεπτο να τελειώνει στο 29-47.

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το ροτέισον του, η Τζόνσον σκόραρε για το 31-51, με τη Νίκη Λευκάδας να μειώνει σε 38-53 μετά από τρίποντο της Μπαλτά με 5:39 για το τέλος. Μετά από τάιμ άουτ η Αυτζή και η Τόμας έστειλαν ξανά τη διαφορά στους 20 πόντους (38-58), με τις «ερυθρόλευκες» να συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό. Η Παπαμιχαήλ μείωσε σε 43-59, η Τίκβιτς σκόραρε για το 45-61 με την Σωτηρίου να ευστοχεί για το τελικό 45-64.

Το δεκάλεπτο: 16-16, 20-33, 29-47, 45-64

Νίκη Λευκάδας  (Δουβίτσας): Τσινέκε Αικ., Τσινέκε Ελ. 1, Σύρρα, Παπαμιχαήλ 4, Ουόκερ 18, Μπαλτά 8 (2), Τζένα  6, Νάιτ 8.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  (Παντελάκης): Τόμας 9 (7 ριμπ., 3 ασ. ), Σταμάτη 9 (3/4 τρ. ), Αυτζή 3 (1/1 τρ. ), Σπυριδοπούλου,  Παυλοπούλου 3 (5 ασ.), Νικολοπούλου 7, Σωτηρίου 8 (4 ριμπ. 1/3 τρ.), Τίκβιτς 10 (4/9 δίπ., 17 ριμπ. , 4 κλεψ. ), Λίτση, Τζόνσον 12 (5/10 διπ. , 5 ριμπ. ), Κοσμά, Σταμολάμπρου  3 (1/3 τρ. ).

Ο Γιώργος Παντελάκης δήλωσε μετά το ματς ότι: «Παίζαμε απέναντι στη Νίκη Λευκάδας,  που είναι μια ομάδα που συμμετείχε και αυτή στην Ευρώπη. Πρόκειται για μια ομάδα που όπως είχαμε πει πριν το παιχνίδι μπορεί να παίξουμε και στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας την άλλη εβδομάδα στα Χανιά.  Θέλαμε μια πειστική νίκη και θεωρώ πως το καταφέραμε αυτό αφού παίξαμε πολύ καλά σήμερα. Έχουμε ακόμα περιθώρια βελτίωσης αλλά η δουλειά που κάνουν τα κορίτσια μέσα στην προπόνηση βγαίνει μέσα στο γήπεδο. Επέστρεψε και σήμερα και η Σταμολάμπρου, η οποία προερχόταν από έναν τραυματισμό και έδειξε ότι βρίσκεται σε καλή κατάσταση και συνεχίζουμε τη δουλειά μας ενόψει του Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας».
Από την μεριά της η Ιβάνα Τίκβιτς δήλωσε: «Ήταν σίγουρα ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι για εμάς και το γνωρίζαμε καλά αυτό. Όλο αυτό το διάστημα έχουμε προπονηθει σε έντονους ρυθμούς και προετοιμαζόμαστε για το κύπελλο την επόμενη βδομάδα. Θεωρώ ότι κάνουμε εξαιρετική δουλειά, η ομάδα είναι σε καλή κατάσταση και είμαι ικανοποιημένη για την εικόνα μας στο παιχνίδι με τη Νίκη Λευκάδας».