.
.
Εύκολη νίκη με οδηγό την άμυνα επί του Πανιωνίου (17-5)!

Νικηφόρα συνέχισε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών, ο Ολυμπιακός καθώς επικράτησε με 17-5 του Πανιωνίου στην αναμέτρηση της 5ης αγωνιστικής που διεξήχθη στο Παπαστράτειο. Μετά τις επικρατήσεις κόντρα σε ΑΕΚ, Απόλλων Σμύρνης, Ν.Ο. Χανίων οι «ερυθρόλευκοι» πανηγύρισαν την 4η διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα κάμπτοντας με ευκολία την αντίσταση του Πανιωνίου. Οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση και με οδηγό την άμυνα έφτασαν με χαρακτηριστική άνεση στην τελική επικράτηση.

Προβάδισμα με +7 στο ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γενηδουνιά στο 1ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν, όμως Ίρβινγκ και Πρέκας με τέρματα που πέτυχαν από την περιφέρεια στα μέσα του οκταλέπτου έδωσαν εκ νέου προβάδισμα στους ερυθρόλευκους (3-1). Ο Καλαϊτζής ένα λεπτό αργότερα μείωσε σε 3-2 για τον Πανιώνιο, που ήταν και το σκορ για το πρώτο οκτάλεπτο.

Με την έναρξη του δεύτερου οκταλέπτου, ο Ολυμπιακός δέχθηκε την ισοφάριση στο 1ο λεπτό, όμως ο Ίρβινγκ ξαναέβαλε σε θέση ισχύος τους Πειραιώτες στο 6:31, ύστερα από την κερδισμένη αποβολή του Μουρίκη. Ο ίδιος παίκτης δύο λεπτά αργότερα έδωσε αέρα δύο τερμάτων, ενώ το επιθετικό σερί του Θρύλου είχε και συνέχεια. Ο Σκουμπάκης σκόραρε δύο φορές, Γενηδουνιάς, Δερβίσης και Χρυσοσπάθης από μία πριν τη λήξη, με τους ερυθρόλευκους να πηγαίνουν στο ημίχρονο με +7 και το σκορ στο 10-3 υπέρ τους.

Με το μηδέν στην άμυνα, κλείδωσε τη νίκη!

Στο τρίτο οκτάλεπτο ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε ιδιαίτερα προσηλωμένος στα αμυντικά του καθήκοντα αποτρέποντας τον αντίπαλό του να σημειώσει κάποιο τέρμα. Αντίθετα, οι Πειραιώτες πρώτα με τον Δερβίση στο 5ο λεπτό και στη συνέχεια με τον Αργυρόπουλο στο 2:21, τον Κάκαρη στο 1:34 και τον Γενηδουνιά 17'' πριν τη λήξη, έφτασε στο επιμέρους 4-0 για το τρίτο οκτάλεπτο, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 14-3.

Εύκολα στη νίκη!

Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε αποκτήσει το τελευταίο οκτάλεπτο, εκεί όπου δύο γκολ του Χρυσοσπάθη στο 2ο και στο 3ο λεπτό  ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 16-3 για την ομάδα του Θοδωρή Βλάχου. Στο 3:42 ο Γαλανόπουλος για τρίτη φορά δε νικήθηκε από το σημείο του πέναλτι σε ισάριθμες εκτελέσεις των φιλοξενούμενων, ενώ ο Ίρβινγκ πετυχαίνοντας το τέταρτο προσωπικό του τέρμα 1' πριν τη λήξη, οδήγησε τον Ολυμπιακό σε μία άνετη επικράτηση με σκορ 17-5.

Tα οκτάλεπτα: 3-2, 7-1, 4-0, 3-2

1ο οκτάλεπτο:  1-0 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 7:14), 1-1 Καλαϊτζης (περιφέρεια, 5:08 ), 2-1 Ίρβινγκ (περιφέρεια, 4:45), 3-1 Πρέκας (περιφέρεια, 4:01), 3-2 Καλαϊτζής

2ο οκτάλεπτο: 3-3 Σπούνερ (φουντ., 6:56), 4-3 Ίρβινγκ (π/π., 6:31), 5-3 Ίρβινγκ (περιφέρεια, 4:39), 6-3 Σκουμπάκης (περιφέρεια, 3:55), 7-3 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 3:04), 8-3 Δερβίσης (περιφέρεια, 1:58), 9-3 Σκουμπάκης (φουντ., 0:48), 10-3 Χρυσοσπάθης (περιφέρεια, 0:08)

3ο οκτάλεπτο:  11-3 Δερβίσης (περιφέρεια, 4:53), 12-3 Αργυρόπουλος (περιφέρεια, 2:21), 13-3 Κάκαρης (φουντ., 1:34), 14-3 Γενηδουνιάς (0:17),

4ο οκτάλεπτο: 15-3 Χρυσοσπάθης (περιφέρεια, 6:11), 16-3 Χρυσοσπάθης (περιφέρεια, 5:06), 16-4 Καπετανάκης (περιφέρεια, 2:26), 17-4 Ίρβινγκ (περιφέρεια, 1:51), 17-5 Μπραίμης (περιφέρεια, 1:21),

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Γαλανόπουλος,  Ντάουμπε, Σκουμπάκης 2, Γενηδουνιάς 3, Αργυρόπουλος 1, Πρέκας 1, Δερβίσης 2, Κάκαρης 1, Μουρίκης, Καπότσης,  Χρυσοσπάθης 3, Ίρβινγκ 4, Σύρμας, Γραμματικός, Μαθιόπουλος

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κωνσταντίνος Δήμου): Σαλτέρης, Μπουζάλας, Σπυρόπουλος, Σπούνερ 1, Μπραϊμης 1, Γαβαλάς, Καλαϊτζής 2, Νταλαπάς, Αλεξίου, Δήμου, Μπαρακάτ, Καπετανάκης 1, Λιμαράκης, Κουκουμάς, Μοσχοβέλης

Ο Μαξ Ίρβινγκ μετά το παιχνίδι με τον Πανιώνιο δήλωσε στο olympiakossfp.gr τα εξής:  «Ο Πανιώνιος είναι μία πολύ καλή ομάδα και εμείς θέλαμε να βγούμε να παίξουμε με ενέργεια και πολλή συγκέντρωση από την αρχή του παιχνιδιού και πιστεύω το καταφέραμε. Κάναμε σπουδαία δουλειά στην άμυνα σήμερα, καταφέραμε να τους κρατήσουμε στα 5 γκολ που ήταν ο πρωταρχικός μας στόχος, οπότε νομίζω τα πήγαμε πολύ καλά. Δεν ξέρουμε τι θα συμβεί με το πρωτάθλημα, αλλά θα συνεχίσουμε με τις προπονήσεις αν μας επιτραπεί και θα είμαστε έτοιμοι όταν έρθουν οι αγώνες του Τσαμπιονς Λιγκ αλλά και για ότι προκύψει στους αγώνες στο πρωτάθλημα».