.
.
Επιστροφή στις νίκες για τους Παίδες

Την πρώτη τους νίκη μετά τη διακοπή του Πάσχα πέτυχαν οι Παίδες του Ολυμπιακού, οι οποίοι επικράτησαν με 29-19 επί του Ε.Σ.Ν Βριλησσίων το βράδυ του Σαββάτου (21/5) στον Κορυδαλλό. Παρά το νωθρό ξεκίνημα, οι «ερυθρόλευκοι» ανέτρεψαν την κατάσταση και με πρώτο σκόρερ τον Τσολάκη που σημείωσε 9 τέρματα, έφτασαν σε μία άνετη νίκη που συνδυάστηκε από πολύ καλή εμφάνιση από όλη την ομάδα.

Πιο αναλυτικά, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αναγνωριστικά το πρώτο πεντάλεπτο, πετυχαίνοντας από ένα τέρμα η κάθε μία. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πήραν διαφορά τριών τερμάτων, για το 1-4, με τους παίκτες του Ολυμπιακού να στέκονται αρκετά άτυχοι, καθώς είδαν όλες τις προσπάθειες που επιχείρησαν σε αυτό το διάστημα να καταλήγουν στα δοκάρια της εστίας. Στο δεύτερο μισό του πρώτου μέρους, οι Πειραιώτες ανέβασαν την απόδοσή τους και αφού πρώτα ισοφάρισαν σε 4-4, στη συνέχεια προσπέρασαν φτάνοντας μέχρι το 10-5 μετά το όμορφο τέρμα του Στεφανίδη στο 22:15. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να αγωνίζεται σε υψηλό ρυθμό και στα εναπομείναντα λεπτά σκόραρε ακόμη τρεις φορές, για να διαμορφωθεί το 13-6 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στα πρώτα δευτερόλεπτα της επανάληψης, ο Τσολάκης βρήκε δίχτυα για το 14-6, ενώ περίπου 13’ αργότερα ο Γραμματικός έφερε τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά στο +10, διαμορφώνοντας με όμορφο τελείωμα το 21-11. Στη συνέχεια, ο προπονητής του Ολυμπιακού έριξε στο παιχνίδι και τα αδέρφια Βαμβακάρη (γεν. 2009), που παρότι αγωνίζονται στην κατηγορία των Παμπαίδων, παίρνουν χρόνο συμμετοχής και στην μεγαλύτερη ηλικιακή κατηγορία. Η συνέχεια δεν επιφύλασσε εκπλήξεις, με τον Ολυμπιακό να διαχειρίζεται άνετα την υπέρ του διαφορά και να φτάνει τελικά στη νίκη με σκορ 29-19.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 1-4, 4-4, 8-5, 12-6, 13-6 ημχ. 18-8, 19-10, 23-12, 26-15, 28-18, 29-19

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Νίκος Γραμματικός) Ανδριώτης, Βαμβακάρης Αχ., Βαμβακάρης Σ., Ξάμπλας 7, Φουσέκας, Χρυσουλης 1, Τσολάκης 9, Στεφανίδης 4, Μαλατράς 1, Τσελεμπής 5, Γραμματικός 2