.
.
Επιβλητικός στην Πυλαία και 2-0
Τη δεύτερη και αποφασιστική νίκη για την κατάκτηση του πρωταθλήματος πραγματοποίησε ο Θρύλος μετά από την επικράτηση με 3-1 σετ (25-23, 21-25, 17-25, 15-25) κόντρα στον ΠΑΟΚ, μέσα στο PAOK Sports Arena, στον δεύτερο τελικό των πλέι οφ της Volleyleague. Οι πρωταθλητές, σε έναν αγώνα με συνεχείς καθυστερήσεις και διακοπές, έχασαν το πρώτο σετ στις λεπτομέρειες, στη συνέχεια έδειξαν την ανωτερότητα τους, ισοφάρισαν σε 1-1 και κατέκτησαν ο τρίτο σετ κάνοντας ένα επιμέρους 14-7, μετά το 10-10. Οι «ερυθρόλευκοι», διατήρησαν την συγκέντρωση τους και έφτασαν στην τελική επικράτηση κερδίζοντας και το τέταρτο σετ με 25-15. Οι Πειραιώτες έκαναν το 2-0 στη σειρά των τελικών και απέχουν μια νίκη από την κατάκτηση του πρωταθλήματος, την οποία θα διεκδικήσουν την Πέμπτη (9/5), στις 18:30 στο  Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη». Ο Ολυμπιακός, αγωνιζόμενος πλήρης και σε αυτόν τον τελικό, επιβεβαίωσε την ανωτερότητα του και διεύρυνε στο 9-0 το ρεκόρ του στο πρωτάθλημα, επί του ΠΑΟΚ, φτάνοντας τις πέντε νίκες, μαζί με αυτή του Λιγκ Καπ, στην φετινή αγωνιστική σεζόν.

Δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή

Δυναμικό και αμφίρροπο το πρώτο σετ με τις δυο ομάδες να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 13-10, με τον Αλεξίεφ, με τους Πειραιώτες να ρισκάρουν στο σερβίς δίνοντας το δικαίωμα στους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν σε 14-14. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σετ με 23-20, με τον Γερούν Ράουβερντικ μείωσε στον πόντο (24-23), αλλά δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή με το πρώτο σετ να ολοκληρώνεται 25-23.

Είχε τον έλεγχο και 1-1

Στο δεύτερο σετ, που άρχισε με αρκετή καθυστέρηση,  Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 6-3. Ο Πετρέας σέρβιρε, δυσκολεύοντας την αντίπαλη άμυνα, και το «ερυθρόλευκο» μπλοκ, ανέβασε τη διαφορά στο συν τέσσερα, για το 8-4. Το σετ ήρθε στα ίσα στο 9-9, αλλά ο Ολυμπιακός με τον Αλεξίεφ να κερδίζει μπλοκ άουτ, ανέκτησε άμεσα το προβάδισμα με δυο πόντους (11-9). Σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο του σετ, το «ερυθρόλευκο» μπλοκ, έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στον Ολυμπιακό (21-18), αναγκάζοντας τον τεχνικό των γηπεδούχων να καλέσει τάιμ άουτ. Η άμυνα βγήκε από τους παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ και ο Σμιτ κάρφωσε για το 23-19. Ο Αλεξίεφ κάρφωσε, με τη σειρά του, για το σετ μπολ των Πειραιωτών (24-20) και το δεύτερο σετ τελείωσε με 25-21, μετά από λάθος σερβίς του ΠΑΟΚ.

Κυρίαρχος και 2-1

Με διαδοχικές ισοπαλίες άρχισε το τρίτο σετ και μέχρι το 10-10 οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Με ένα σερί 5-0 ο Ολυμπιακός, έκανε το 12-10, 15-12 υπέρ του, παίρνοντας προβάδισμα τριών πόντων για πρώτη φορά στο τρίτο σετ. Ο Ράουβερντικ κέρδισε το μπλοκ άουτ για το 18-14 και στην αμέσως επόμενη φάση η διαφορά έφτασε στο συν πέντε (19-14), μετά από λάθος άμυνα των γηπεδούχων. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον πλήρη έλεγχο του σετ, ο Αλεξίεφ πέρασε την μπάλα από τριπλό μπλοκ κάνοντας το 24-17 και ο Ανδρεάδης εκμεταλλεύτηκε την λάθος άμυνα του ΠΑΟΚ, έκανε το 25-17 στο σετ και το 2-1 στον αγώνα, για τον Ολυμπιακό.

Ένα βήμα για το πρωτάθλημα

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε ουσιαστικά με 1-1, μετά τις κόκκινες κάρτες που δέχτηκαν οι Ανδρεάδης και Όκολιτς. Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασιστικά και προηγήθηκε γρήγορα με 4-2. Με άσσο του Ράουβερντικ γίνεται το 11-8 και το συν τρία για τους Πειραιώτες, που ήταν ανώτεροι, φτάνοντας στην συνέχεια στο 14-10. Διευρύνοντας το  προβάδισμα τους και κυρίαρχοι σε άμυνα και επίθεση, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 19-13. Νέος άσσος του Ράουβερντικ διαμόρφωσε το 24-15 και ο Ολλανδός ακραίος ήταν αυτός που τελείωσε το σετ (25-15) και τον αγώνα, με 3-1 σετ. Ο Γερούν Ράουβερντικήταν και ο πρώτος σκόρερ με 21 πόντους, με τους Σμιτ και Αλεξίεφ να προσθέτουν 18 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Tα σετ: 1-3 σε 1:59, 25-23 (37'), 21-25 (30'), 17-25 (26'), 15-25 (26')

1ο σετ: 6-8, 16-15, 21-19, 25-23

2ο σετ: 4-8, 14-16, 18-21, 21-25

3ο σετ: 7-8, 13-16, 15-21, 17-25

4ο σετ: 6-8, 12-16, 14-21, 15-25

ΠΑΟΚ (Φιλίποφ): Όκολιτς 10 (4/10 επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Μουαγκουτούτια 9 (8/24 επ., 1 άσσος, 54% υπ., 43% αρ.), Φιλίποφ 1 (1 άσσος), Τακουρίδης 7 (6/12 επ., 1 μπλοκ), Κλάπβαϊκ 22 (17/38 επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Σαφράνοβιτς 6 (5/13 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ., 45% αρ.), Εφραιμίδης -λ (36% υπ., 29% αρ.), Κωνσταντινίδης -λ / Τερζής 1 (1/2 επ.), Καπετανίδης, Γκάτσης,

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Πετρέας 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Σμιτ 18 (15/27 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Τερβαπόρτι 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 17 (17/26 επ., 23% υπ., 5% αρ.), Ράουβερντικ 21 (17/31 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 48% υπ., 30% αρ.), Στεφάνου -λ (26% υπ., 21% αρ.), Δαρίδης -λ / Χριστοφιδέλης, Ζουπάνης 1 (1/1 επ.), Σαραγδής, Στιβαχτής

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Είμαι ικανοποιημένος και με το αποτέλεσμα και με την εξέλιξη του αγώνα. Χάσαμε το πρώτο σετ στις λεπτομέρειες αλλά σιγά σιγά βρήκαμε το ρυθμό μας. Οι παίκτες ήταν συγκεντρωμένοι και αντέδρασαν σωστά σε αυτά που έπρεπε να κάνουμε. Ελέγξαμε τον αγώνα, ήμασταν καλύτεροι σε άμυνα και επίθεση και κάναμε το δεύτερο βήμα για το πρωτάθλημα. Τώρα έχουμε το τρίτο παιχνίδι στην έδρα μας. Σε μια σειρά τελικών, κανένα παιχνίδι δεν είναι ίδιο. Τίποτα δεν έχει τελειώσει ακόμα. Συγκεντρωμένοι και με την ώθηση του κόσμου μας περιμένουμε το τρίτο παιχνίδι».

Ο Γιώργος Πετρέας από την πλευρά του είπε: «Ήταν το δεύτερο πολύ σημαντικό βήμα για να φτάσουμε στην κατάκτηση του τίτλου. Ήμασταν έτοιμοι και σωματικά και ψυχολογικά και διαβασμένοι στο παιχνίδι του αντιπάλου, ώστε να φτάσουμε στη νίκη μέσα στην έδρα του. Δεν έχει τελειώσει τίποτα ακόμα. Παραμένουμε προσγειωμένοι και περιμένουμε με ανυπομονησία το παιχνίδι της Πέμπτης που είναι μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία να γιορτάσουμε την κατάκτηση του τίτλου μέσα στο σπίτι μας, που ευελπιστούμε ότι θα είναι κατάμεστο».