.
.
Επιβλητικός Ολυμπιακός!

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού, μετέτρεψε το ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής, σε παράσταση για ένα ρόλο, επικρατώντας με χαρακτηριστική άνεση του Α.Ο. Θήρας, με 3-0 σετ (25-10, 25-17, 25-14) μέσα σε 58 λεπτά. Στην αναμέτρηση που μεταδόθηκε, μέσω Livestreaming, από το OSFP TV, το επίσημο κανάλι του συλλόγου μας στο Youtube, οι Κυπελλούχες Ευρώπης, παίζοντας συγκεντρωμένα από την αρχή και πιάνοντας υψηλά στάνταρ απόδοσης, έφτασαν στη 10η διαδοχική νίκη τους στο πρωτάθλημα, συνεχίζοντας να απολαμβάνουν την μοναξιά της κορυφής του βαθμολογικού πίνακα της Volleyleague. Στην τελευταία αναμέτρηση του πρώτου γύρου έκανε την επανεμφάνιση της με την «ερυθρόλευκη» φανέλα και η Αρέτα Κονόμη. Πριν την έναρξη του αγώνα, η Ειρήνη Κοκκινάκη παρέλαβε το βραβείο της MVP της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, από τον Ευάγγελο Αργύρη, Διευθύνοντα Σύμβουλο της Buy The Miles, χορηγό του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. .

Απόλυτος κυρίαρχος στο πρώτο σετ

Με την Έμοντς αρχικά και την Λαμπρούση στη συνέχεια, στη θέση του σέρβις, ο Ολυμπιακός, πίεσε στην άμυνα τον Α.Ο. Θήρας και προηγήθηκε γρήγορα με 4-1 και 7-2, δείχνοντας ότι δεν θέλει να αφήσει πολλά περιθώρια αντίδρασης στις φιλοξενούμενες. Οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, διευρύνοντας το προβάδισμα τους στο συν εννιά (14-5). Οι νταμπλούχες Ελλάδας έκαναν «περίπατο» στο πρώτο σετ φτάνοντας με ένα σερί 7-0, από το 14-6, στο 21-6. Η Κωνσταντίνα Βλαχάκη κάρφωσε δυνατά για το 24-10 και στην επόμενη φάση η Χίπε με πλασέ τελείωσε το σετ, διαμορφώνοντας το 25-10.

Συγκεντρωμένος έκανε το 2-0

Πιο ισορροπημένο, στην έναρξη του, το δεύτερο σετ, με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ μέχρι το 3-3. Με ένα σερί 3-0 ο Ολυμπιακός, άρχισε να χτίζει μια μικρή διαφορά, κάνοντας το 6-3. Η διαφορά έφτασε λίγο αργότερα στο συν οκτώ, 14-6, με τις «ερυθρόλευκες» να είναι οι απόλυτες κυρίαρχες στον αγωνιστικό χώρο. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 15-11, αλλά η απάντηση της ομάδας του Πειραιά ήταν άμεση, επαναφέροντας τη διαφορά στο συν έξι, για το 19-13. Η Λάουρα Έμοντς κάρφωσε για το 24-17 και η Χίπε τελείωσε και αυτό το σετ, γράφοντας με άσσο το 25-17, για το 2-0 στα σετ υπέρ του Ολυμπιακού.

3-0 σε 58 λεπτά

Το τρίτο σετ άρχισε όπως τελείωσε το δεύτερο, με άσσο της Χίπε, για το 1-0. Οι «ερυθρόλευκες» έχτιζαν σιγά σιγά μια διαφορά, φτάνοντας αρχικά στο 12-8 και στη συνέχεια στο 17-9, με όπλο τους την πολύ καλή άμυνα αλλά και τις σωστές επιλογές στην επίθεση. Η κυριαρχία του Ολυμπιακού δεν μπορούσε να αμφισβητηθεί, το «ερυθρόλευκο» μπλοκ σταμάτησε τις φιλοξενούμενες για το 20-11 και η Κωνσταντίνα Βλαχάκη, με άσσο, έκανε το 21-11. Λάθος στο σέρβις από την ομάδα της Σαντορίνης , διαμόρφωσε το 22-13, η Έμοντς κάρφωσε για το 23-14 και η Χίπε, με έναν ακόμα «ερυθρόλευκο» άσσο, έφερε το σετ στο ματς μπολ για να γραφτεί το τελικό 25-14. Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Σάσκια Χίπε με 20 πόντους, εκ των οποίων πέντε άσσοι και την ακολούθησε η Έμοντς με 16.

Τα σετ: 3-0 σε 58',  25-10 (17'), 25-17 22'), 25-14 (19')

1ο σετ: 8-3, 16-6, 21-6, 25-10

2ο σετ: 8-4, 16-11, 21-15, 25-17

3ο σετ: 8-6, 16-9, 21-11, 25-14

Ολυμπιακός (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Λαμπρούση 7 (5/5 επ., 2 άσσοι), Βλαχάκη 7 (6/17 επ., 1 άσσος), Χριστοδούλου 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Χίπε 20 (14/31 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ), Έμοντς 16 (13/22 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κονόμη -λ (83% υπ., 67& αρ.), Κοκκινάκη -λ

Α.Ο. Θήρας (Μπράνκο Γκάγιτς): Φίελντ 1 (1/4 επ.), Πίλεπιτς 9 (8/23 επ., 1 μπλοκ), Μερτέκη 12 (11/37 επ., 1 μπλοκ), Καλανταρίδου 3 (2/12 επ., 1 άσσος), Κουρ 1 (1/1 επ.), Εμμανουηλίδου 5 (1/12 επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Αρτακιανού -λ (14% υπ., 14% αρ.) / Παναγιωτίδου, Ξανθοπούλου, Καλαντάτζε

Ο προπονητής του Ολυμπιακού,  Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε τα εξής: «Είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος από το πως παίξαμε στο πρώτο παιχνίδι του 2019 αλλά τελευταίο για τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος. Δεν περιμέναμε να είναι τόσο εύκολο το παιχνίδι. Η Σαντορίνη δεν έπαιξε καλά αλλά εμείς παίξαμε πάρα πολύ καλά. Σε άμυνα και επίθεση πιάσαμε πολύ καλή απόδοση, με υψηλά ποσοστά».

Από την πλευρά της η Σάσκια Χίπε δήλωσε στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Μπήκαμε στο παιχνίδι πολύ συγκεντρωμένες και δείξαμε την προσοχή που έπρεπε. Είχαμε ένα μεγάλο διάστημα διακοπής του πρωταθλήματος και οι διεθνείς επέστρεψαν μόλις πριν από λίγες μέρες. Η προετοιμασία μας είχε δυσκολίες αλλά κάναμε εξαιρετική δουλειά και είμαι περήφανη για την ομάδα μας. Ήταν το καλύτερο μας παιχνίδι μέχρι τώρα. Το 2019 άρχισε ιδανικά και έτσι θέλουμε να συνεχίσουμε μέχερι να φτάσουμε στους στόχους που έχουμε θέσει».