.
.
Εκτός έδρας νίκη επί του Πορφύρα!

Μετά τη νίκη (3-0) επί της Λαμίας στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», για την 20ή αγωνιστική της Volley League, η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού πανηγύρισε μία ακόμη, αυτή τη φορά στην έδρα του Πορφύρα. Με πρώτη σκόρερ την Χίπε με 21 πόντους, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας επικράτησαν με 3-1 σετ (17-25, 17-25, 27-25, 13-25) του Πορφύρα στο κλειστό «Π. Σαλπέας», για την 21η αγωνιστική της Volley League, κερδίζοντας ένα ακόμα «καθαρό» τρίποντο. Τα κορίτσια του Θρύλου μέτρησαν 16 μπλοκ και οκτώ άσσους απέναντι στις γηπεδούχες, κατακτώντας, έτσι, το θετικό αποτέλεσμα, στην 21η «στροφή» του φετινού «μαραθωνίου» της Volley League. Οι «ερυθρόλευκες» στρέφουν, πλέον, την προσοχή τους στην 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος, αντιμετωπίζοντας το Σάββατο (19/2) τον ΑΟ Μαρκόπουλου, στο κλειστό του Ρέντη.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ καλά στο ματς και κατέκτησε εύκολα το πρώτο σετ, με 25-17, αφού πήρε από την αρχή το προβάδισμα επί του Πορφυρά, με 8-4 και συνέχισε με 16-9 και 21-16, μετρώντας έναν άσσο και δύο μπλοκ. Ίδια εικόνα είχαν οι πρωταθλήτριες Ελλάδας και στο δεύτερο σετ, αφού προηγήθηκαν των γηπεδούχων με 8-5, 16-9 και 21-14 και στη συνέχεια, έφτασαν στο 2-0, με 25-17, έχοντας την Χίπε με εννιά πόντους και την Σάλας με έξι, έως εκείνο το σημείο. Στο τρίτο σετ, τα κορίτσια του Θρύλου έχασαν τη συγκέντρωση τους, βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το ξεκίνημα (8-5, 16-15, 21-17) και έτσι, το έχασαν με 27-25 από τη γηπεδούχο ομάδα. Στο τέταρτο σετ, οι «ερυθρόλευκες» αντέδρασαν και «καθάρισαν» γρήγορα τη νίκη, αφού προηγήθηκαν με 8-7, 16-11 και 21-12, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0 επί του Πορφύρα, με 25-13.

Τα σετ 0-3: 17-25 (24’), 17-25 (24’), 27-25 (32’), 25-13 (21’)

1ο σετ: 4-8, 9-16, 16-21, 17-25

2ο σετ: 5-8, 9-16, 14-21, 17-25

3ο σετ: 8-5, 16-15, 21-17, 27-25

4ο σετ: 7-8, 11-16, 12-21, 13-25

*Οι πόντοι του Πορφύρα προήλθαν από 5 άσσους, 45 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 8 άσσους, 50 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κάρλο Παρίζι): Εμμανουηλίδου 6 (4/14 επ., 2 μπλοκ), Σάλας 15 (15/26 επ., 55% υπ. - 33% άριστες), Χριστοδούλου 10 (4/9 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Χίπε 21 (13/35 επ., 3 άσσοι, 5 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 11 (9/28 επ., 2 μπλοκ, 18% υπ. - 12% άριστες), Κελεσίδη 9 (4/11 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 43% υπ. - 43% άριστες), Μιλεντίγιεβιτς 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Συριστατίδη

ΑΟΦ Πορφύρας (Πόπη Καλλή): Σάντε 6 (4/14 επ., 2 μπλοκ), Θαλασσινού 7 (6/29 επ., 1 άσσος, 26% υπ. - 10% άριστες), Μασούρα 1 (1 μπλοκ), Ποντικάκη 4 (1/4 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ροντρίγκες 28 (25/65 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παβλένκο 9 (9/28 επ., 19% υπ. - 13% άριστες) / Μπουτσελάκου (λ, 64% υπ. - 45% άριστες), Παγωμένου, Αφεντάκη, Αλμπάνη

Κάρλο Παρίζι: «Δεν είμαι τόσο ευχαριστημένος, γιατί δεν παίξαμε όσο καλά θέλαμε. Βέβαια, είχαμε και κάποιες απουσίες, αλλά έπρεπε να ήμασταν καλύτεροι. Κρατάμε τη νίκη και προχωράμε».

Σάσκια Χίπε: «Είμαι χαρούμενη για τη νίκη μας, αλλά κάναμε το ματς αυτό δύσκολο, γιατί κερδίσαμε γρήγορα τα πρώτα δυο σετ. Συγχαρητήρια στον αντίπαλο μας, γιατί έπαιξε καλά σήμερα. Μία ακόμη νίκη, συνεχίζουμε».