.
.
ΕΕΕ!!!ΟΟΟ!!! Παντού θα προσκυνάτε τον Ολυμπιακό!

Στο παλμαρέ του συλλόγου μας προστέθηκε από την Κυριακή το απόγευμα, η πρώτη κούπα στην ιστορία του τμήματος Μπάσκετ Γυναικών το οποίο επανιδρύθηκε φέτος. Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν με 63-60 του Παναθηναϊκού στον μεγάλο τελικό που διεξήχθη στη Λευκάδα και έγραψαν μια ακόμα χρυσή σελίδα στην ένδοξη ιστορία του μεγαλύτερου αθλητικού οργανισμού της Ελλάδας, διευρύνοντας την παντοκρατορία του σε όλα τα σπορ! Το Κύπελλο στο Μπάσκετ Γυναικών αποτελεί την τέταρτη φετινή κούπα που κατακτάει ο Ολυμπιακός αφού έχουν προηγηθεί το Σούπερ Καπ στο Πόλο Γυναικών, το Λιγκ Καπ στο βόλεϊ Ανδρών και το Κύπελλο Ελλάδας στο Βόλεϊ Γυναικών. Αυτό συμβόλιζε ο αριθμός 4 που έδειχναν με το ένα χέρι, τα μέλη της ομάδας μπάσκετ στις αναμνηστικές φωτογραφίες με την κούπα, ενώ ο αριθμός 1 που έδειχναν με το άλλο χέρι ήταν για τον ιστορικό πρώτο τίτλο που κατακτάει το τμήμα.

Ξεκίνησε νωθρά...

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά την αναμέτρηση και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 20-15 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο διάστημα αυτό 7 πόντους είχε σκοράρει η Κριστόφερσον, 3 η Τζόνσον, 3 η Σταμάτη και 2 η Χατζηνικολάου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκες» παρότι «έσφιξαν» την άμυνα τους δεν βελτίωσαν την επιθετική τους παρουσία και παρέμειναν πίσω στο σκορ μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου το οποίο ολοκληρώθηκε με 33-25 εις βάρος της ομάδας μας.

Ανέβηκε στην 3η περίοδο και ανέτρεψε την κατάσταση!

Ο Θρύλος ξεκίνησε με διάθεση να ανατρέψει την κατάσταση στο δεύτερο ημίχρονο. Με πέντε διαδοχικούς πόντους της Σταμάτη (τρίποντο και δίποντο) και νέο τρίποντο της Κοσμά οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 34-33, 7:57 πριν τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου και στη συνέχεια πέρασαν για πρώτη φορά με την Τζόνσον (34-35).  Το επί μέρους 10-1 που έτρεχε σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός φανέρωνε την αγωνιστική ανάκαμψη η οποία συνεχίστηκε με νέο καλάθι της Τζόνσον που έγραψε το 35-37. Ακολούθησε καλάθι και φάουλ της Κριστόφερσον η οποία αστόχησε στην συμπληρωματική βολή αλλά διεύρυνε το σερί του Θρύλου στο 14-2 (35-39), 6 λεπτά πριν το φινάλε της περιόδου. Χαρακτηριστικό της ανωτερότητας του Ολυμπιακού ήταν ότι μέχρι εκείνο το σημείο οι «πράσινες» είχαν σκοράρει μόνο δυο φορές από την γραμμή των ελευθέρων βολών. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκες» δέχθηκαν ένα σερί 4-0 (από δυο βολές της Καλέντζου και ένα μπάσιμο της Λύμουρα) με το οποίο ισοφάρισε σε 39-39 ο Παναθηναϊκός, αλλά η Τζόνσον έδωσε και πάλι το προβάδισμα σημειώνοντας το 39-41, δυο λεπτά πριν το φινάλε της περιόδου. Το τρίποντο της Χαλιβέρα έδωσε «αέρα» έξι πόντων στον Ολυμπιακό για να κλείσει τελικά το ημίχρονο με 43-48.

Ψυχάρες στο φινάλε!

Η συνέχεια στο 4ο δεκάλεπτο δεν ήταν ανάλογη αφού στα πρώτα πέντε λεπτά ο Ολυμπιακός δεν σκόραρε με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει ο Παναθηναϊκός σε 48-48, 6:48 πριν τη λήξη του αγώνα.  Το τρίποντο της Σταμάτη έλυσε προσωρινά την επιθετική αφλογιστία αλλά η Κυριακοπούλου απάντησε και ισοφάρισε εκ νέου σε 51-51. Το νέο τρίποντο όμως της Τάνιας Χαλιβέρα, (3:57) έδωσε ξανά προβάδισμα τριών πόντων στον Θρύλο (51-54) ενώ στην επόμενη φάση η Σταμάτη με μια εύστοχη βολή διαμόρφωσε το 51-54.  Η Τάνια Χαλιβέρα έφτασε στους 10 πόντους (με δυο ελεύθερες βολές) και έγραψε το 56-59, 2:16 πριν την εκπνοή ενώ το καλάθι της Τζόνσον (1:44) «έγραψε» το 56-61. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 58-61, (1:20). Η Όλγα Χατζηνικολάου, 00:29’ πριν την εκπνοή με τζαμ σουτ υπέγραψε την νίκη του Θρύλου αφού σημείωσε το 58-63. Στο χρονικό διάστημα που ακολούθησε δεν άλλαξε η κατάσταση και οι Πειραιώτισες που επέδειξαν τεράστια ψυχικά αποθέματα κατέκτησαν πανάξια το Κύπελλο Ελλάδας ενώ τώρα παίρνει σειρά το πρωτάθλημα για ένα θρυλικό ντάμπλ!

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 13-10, 10-23, 17-15

Παναθηναϊκός (Κ. Παπαδόπουλος): Καλέντζου 6, Αλμπάνεζ 4, Αυτζή, Καλημέρη, Κόνιαλη, Παντέλη 2, Σλούκα, Διέλα 3, Πατεράκη, Λύμουρα 11, Ντέλβα 16, Κυριακοπούλου 18 (4/10 τριπ.)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ελένη Καπογιάννη): Γκοτζή, Σταμάτη 13 (3/7 τριπ.), Μπόνη 5, Χατζηνικολάου 6, Καλογήρου, Μπαλτά, Νικολαϊδου, Χαλιβέρα 10 (2/4 τριπ.), Τζόνσον 15, Κοσμά 3 (1/1 τρπ.), Παπαμιχαήλ 2, Κριστόφερσον 9 (1/3 τριπ.)