.
.
Διπλασίασε τις νίκες
Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμες αναμετρήσεις, πέτυχε η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού, που επικράτησε με 3-2 σετ (25-15, 21-25, 25-16, 24-26, 15-8) του Πανναξιακού, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Στην πρώτη επίσημη εντός έδρας αναμέτρηση τους οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, κέρδισαν άνετα το πρώτο σετ και με δυνατό μπλοκ, πιεστικό σερβίς και σωστές επιλογές στα κρίσιμα σημεία έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Άνετα το 1-0

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με τις Ζιβογίνοβιτς, Χούντ, Λαμπρούση, Χριστοδούλου, Χίπε, Ζακχαίου και λίμπερο την Κονόμη στην αρχική του σύνθεση, ξεκίνησε αποφασιστικά το πρώτο σετ και με άσσο της Ζιβογίνοβιτς προηγήθηκε με 3-1. Η πίεση από το σερβίς συνεχίστηκε, χαλώντας την αντίπαλη άμυνα, με το 7-2 να διαμορφώνεται από τη Χούντ. Η Λαμπρούση καρφώνει για το 15-8 και με την Στέλλα Χριστοδούλου στο σερβίς, ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 3-0, κάνοντας το 18-9. Η Χίπε με πλασέ γράφει το 22-12 και με δυνατό καρφί η Ζιβογίνοβιτς επαναφέρει το συν δέκα για τον Ολυμπιακό (23-13). Σετ μπολ των «ερυθρολεύκων» από λάθος σερβίς των φιλοξενούμενων και το σετ ολοκληρώνεται 25-15.

Το ματς στα ίσα

Στο 2ο σετ ο Πανναξιακός προηγήθηκε με 2-0, αλλά οι «ερυθρόλευκες» απάντησαν άμεσα, ισοφάρισαν με τη Λαμπρούση σε 2-2 και προηγήθηκαν με 3-2, με άουτ καρφί των φιλοξενούμενων. Οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς βρήκαν ρυθμό και με ένα σερί 4-0 προηγήθηκαν με 7-3. Η μεγαλύτερη σε διάρκεια φάση του δεύτερου σετ, κατέληξε στον Ολυμπιακό, χάρη σε πετυχημένο μπλοκ, που σταμάτησε την αντίπαλη επίθεση για το 8-4. Το σετ κύλησε με τη διαφορά των τριών πόντων να διατηρείται (11-8 και 15-12). Ο Πανναξιακός μείωσε σε 16-15, με ένα σερί 3-0 αλλά ο Ολυμπιακός είχε και πάλι την απάντηση με σωστές επιλογές και το συν τρία επανήλθε (19-16). Στους τελευταίους πόντους του σετ οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με διαδοχικές ισοπαλίες. Οι φιλοξενούμενες πέρασαν μπροστά με 22-21 και κατέκτησαν το σετ με 25-21, για το 1-1 στον αγώνα.

Άμεση απάντηση για το 2-1

Γρήγορο 2-0, στο ξεκίνημα του 3ου σετ για τον Ολυμπιακό, με τη συνέχεια να είναι ισορροπημένη και τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, μέχρι το 10-10. Σε εκείνο το σημείο οι «ερυθρόλευκες», με τη Σάσκια Χίπε να πιέζει από το σερβίς, έτρεξαν ένα σερί 5-0, κάνοντας το 15-10. Η Χούντ καρφώνει για το 18-13, διατηρώντας το συν πέντε για τον Ολυμπιακό. Λάθος καρφί των φιλοξενούμενων και γίνεται το 22-15 και στη συνέχεια μπλοκ της Ζιβογίνοβιτς, φέρνει το σετ στο 23-15. Άουτ σερβίς του Πανναξιακού και άσσος της Ζιβογίνοβιτς στη συνέχεια, δίνουν τους τελευταίους δυο πόντους στον Ολυμπιακό, για το 25-16 και το 2-1 στον αγώνα.

Δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή και 2-2

Ίδιο ξεκίνημα και στο 4ο σετ, με τον Πανναξιακό να προηγείται με 2-0 και τον Ολυμπιακό να απαντάει με τις Χίπε και Χουντ, για το 2-2. Ακολούθησαν διαδοχικές ισοπαλίες μέχρι το 8-8, όπου και πάλι οι φιλοξενούμενες αποσπάστηκαν με δυο πόντους (8-10). Ο Ολυμπιακός έκανε το 14-18, 18-18 με τη Ζιβογίνοβιτς και στη συνέχεια το 21-24, 24-24 με τη Ζακχαίου αλλά δεν ολοκλήρωσε τη ανατροπή και απώλεσε το σετ με 26-24.

Νίκη στο τάι μπρέικ

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ εκεί όπου ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασιστικά και προηγήθηκε με 4-1, χάρη σε έναν άσσο της Λαμπρούση και ένα μπλοκ της Ζακχαίου. Γυριστό πλασέ της Χριστοσούλου διαμορφώνει το 5-2. Νέο «ερυθρόλευκο» τριπλό μπλοκ και το σκορ γίνεται 6-2, με τις παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς να μην αφήνουν περισσότερα περιθώρια αντίδρασης. Με το τελικό 15-8 που προήλθε από καρφί της Ζιβογίνοβιτς έγινε το 3-2 στο ματς, με τον Ολυμπιακό να διπλασιάζει τς νίκες του στο πρωτάθλημα. Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Σάσκια Χίπε με 23 πόντους και ακολούθησαν Ζιβογίνοβιτς και Χούντ που είχαν από 20.

Τα σετ: 3-2 σε 2:01, 25-15 (23'), 21-25 (26'), 25-16 (23'), 24-26 (33'), 15-8 (16')

1ο σετ: 8-3, 16-9, 21-12, 25-15

2ο σετ: 8-4, 16-12, 21-20, 21-25

3ο σετ: 8-7, 16-12, 21-15, 25-16

4ο σετ: 7-8, 11-16, 18-21, 24-26

5ο σετ: 5-2, 10-5, 12-5, 15-8

Ολυμπιακός (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Ζιβογίνοβιτς 20 (18/36 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 35% υπ., 26% αρ.), Χούντ 20 (18/43 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ., 41% αρ.), Λαμπρούση 6 (4/14 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Χριστοδούλου 6 (4/7 επ., 2 άσσοι), Χίπε 23 (17/55 επ., 3 μπλοκ, 3 άσσοι), Ζακχαίου 11 (6/8 επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Κονόμη -λ (74% υπ., 47% αρ.) / Κακουράτου -λ, Κωνσταντινίδου, Καλανταρίδου, Ξανθοπούλου, Τοτσίδου

Πανναξιακός (Οικονόμου): Μίλλεν 21 (17/58 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 45& υπ., 28% αρ.), Αμαράλ 19 (18/55 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ., 25% αρ.), Παπαδοπούλου 2 (1/8 επ., 1 μπλοκ), Ρουέντα 7 (6/20 επ., 1 άσσος, 31% υπ., 19% αρ.), Μαλουσάρη, Αργυρίου 8 (3/9 επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Γιαννέλου 5 (1/5 επ.,1 μπλοκ, 3 άσσοι), Τσαγγαράκη -λ (37% υπ., 26% αρ.) / Νότη, Ιωάννου

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, δήλωσε στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Δεν μπορώ να πω ότι δεν παίξαμε καλά αλλά είχαμε κάποια πολύ καλά διαστήματα και κάποια όχι πολύ καλά. Είχαμε λίγες πληροφορίες για τον αντίπαλο, καθώς άλλξε όλη την ομάδα, αλλά δεν μπορώ να πω ότι μας ξάφνιασε το παιχνίδι τους. Αντιδράσαμε σωστά στα κρίσιμα σημεία, πήραμε τη νίκη και θα συνεχίσουμε τη σκληρή δουλειά».

Από την πλευρά της η πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης, Σάσκια Χίπε είπε: «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Παίξαμε πολύ καλά στο πρώτο σετ και το κατακτήσαμε άνετα αλλά στην διάρκεια του υπόλοιπου παιχνιδιού έγιναν κάποια λάθη που οδήγησαν στο 3-2 και αυτά θα δουλέψουμε ώστε να τα διορθώσουμε. Αντιδράσαμε σωστά στο τέλος και πήραμε τη νίκη».