.
.
Διεύρυνε το σερί και τώρα η Σαχτίορ

Μετά το πρώτο βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του CEV Cup, η ομάδα βόλεϊ ανδρών του Ολυμπιακού, συνέχισε την αήττητη πορεία της στο πρωτάθλημα, περνώντας και από την Αλεξανδρούπολη, νικώντας με 3-0 σετ (20-25, 20-25, 20-25) τον Εθνικό, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Volleyleague. Οι Πειραιώτες ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα φτάνοντας στην επικράτηση με την οποία διεύρυναν στο 37-0 το σερί των διαδοχικών νικών στο πρωτάθλημα. Στο πλευρό των «ερυθρολεύκων» βρέθηκαν περισσότεροι από 150 φίλαθλοι του Ολυμπιακού, που μετέτρεψαν σε Ρέντη το κλειστό της Αλεξανδρούπολης. Πλέον η προσοχή των πρωταθλητών Ελλάδας στρέφεται στον αγώνα ρεβάνς με τη Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ, στη Λευκορωσία, την ερχόμενη Τετάρτη (5/12), για τη φάση των «32» του CEV Cup.

Ο Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ  ξεκίνησε τον αγώνα με τους Ζουπάνη, Στιβαχτή, Μπέμε, Ανδρεάδη, Φράγκο, Ράουβερντινκ και λίμπερο τον Στεφάνου. Ο Ολυμπιακός έδειξε από την αρχή σοβαρότητα, έκανε το 7-8 των πρώτων λεπτών 16-12 και διατηρώντας αυτή τη διαφορά έφτασε στο 25-20 και το 1-0 στα σετ. Στο δεύτερο σετ οι Πειραιώτες πήραν από τη αρχή προβάδισμα (8-5), ανέβασαν τη διαφορά στο συν έξι (21-15) και έφτασαν στο 2-0 σετ με το 25-20. Οι «ερυθρόλευκοι», με βασικό επιθετικό τους όπλο το σερβίς, καθώς πέτυχαν συνολικά δεκατρείς άσσους, με τους Ζουπάνη και Πετρέα να έχουν από τέσσερις, δεν συνάντησαν μεγαλύτερη αντίσταση από τους γηπεδούχους, ούτε στο τρίτο σετ παίρνοντας το με το ίδιο σκορ (25-20) και μαζί μια καθαρή νίκη με 3-0. Ο Ολυμπιακός έσπασε έτσι μια αήττητη τη φετινή χρονιά έδρα που τον διατηρεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Νίκος Ζουπάνης με 23 πόντους (19/31 επ., 4 άσσοι)

Τα σετ 0-3 σε 1:09, 20-25 (23'), 20-25 (24'), 20-25 (22΄)

1ο σετ: 8-7, 12-16, 17-21, 20-25

2ο σετ: 5-8, 12-16, 15-21, 20-25

3ο σετ: 8-7, 16-15, 17-21, 20-25

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Μουστακίδης): Στρούγκαρ 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Μπενγκολέα 15 (13/26 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 28% υπ., 21% αρ.), Γκμίτροβιτς 13 (12/30 επ., 1 άασος), Τουρανιάνιν 4 (4/9 επ.), Στίγγας 5 (2/5 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ριζόπουλος 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ), Κοντοστάθης (λ, 60% υπ., 35% αρ.) / Νικολακάκης,

Ολυμπιακός (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Ζουπάνης 23 (19/31 επ., 4 άσσοι), Στιβαχτής 2 (2 άσσοι), Μπέμε 5 (2/5 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Ανδρεάδης 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Φράγκος 10 (10/16 επ., 64% υπ., 27% αρ.),  Ράουβερντινκ 8 (5/14 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 33% υπ., 17% αρ.), Στεφάνου (λ, 55% υπ., 27% αρ.) / Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Τσέλιος, Πετρέας 4 (4 άσσοι)

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ, δήλωσε στο olympiacossfp.gr: «Είμαι ικανοποιημένος από το παιχνίδι. Σήμερα παίξαμε με τους Ζουπάνη και Στιβαχτή και έδειξαν ότι βρίσκονται σε πολύ καλή κατάσταση, όπως και όλη η ομάδα. Με σοβαρότητα και προσοχή, είχαμε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Τώρα συγκεντρωνόμαστε στον αγώνα με τη Σαχτιόρ. Θέλαμε να περάσουμε αυτό το παιχνίδι με τον Εθνικό, έχοντας αυτή την απόδοση ώστε να είμαστε έτοιμοι για τον αγώνα στη Λευκορωσία, όπου η Σαχτριόρ θα είναι πιο δυνατή».

Από την πλευρά του ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, Νίκος Ζουπάνης, δήλωσε: «Ήταν ένα καλό παιχνίδι, με καλή απόδοση σε όλους τους τομείς. Κυνηγάγαμε τις μπάλες και με τη διάθεση που έβγαινε από την άμυνα τελειώναμε τις επιθέσεις. Τώρα το μυαλό της ομάδας είναι στον αγώνα της Λευκορωσίας, όπου θέλουμε να πάρουμε μια καθαρή νίκη και να προκριθούμε στην επόμενη φάση».