.
.
Διεύρυνε το σερί, «βλέπει» Γιαντράν

Με το δεξί μπήκε στις αγωνιστικές υποχρεώσεις του 2019 η ομάδα πόλο των Ανδρών του Ολυμπιακού που επικράτησε άνετα με 15-7 του Εθνικού, στο Παπαστράτειο, για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1. Οι «ερυθρόλευκοι»,  έκαμψαν, με μεγαλύτερη άνεση από ότι δείχνει το τελικό σκορ, την αντίσταση της ομάδας του Εθνικού, έκαναν το «11Χ11», διεύρυναν το σερί τους στις 149 διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα και πλέον στέφουν την προσοχή τους στην αναμέτρηση που ακολουθεί με τη Γιαντράν για το Τσάμπιονς Λιγκ, η οποία θα διεξαχθεί την Τετάρτη (9/1, 20:00), στο κολυμβητήριο του Πειραιά.

Με όπλο του την άμυνα

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά αμυντικά, κλείνοντας σωστά τους αντιπάλους, οι οποίοι δεν μπορούσαν να εκδηλώσουν ολοκληρωμένη επίθεση. Το σκορ άνοιξε ο Γιάννης Φουντούλης, στο 5:14, μετά από πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας στον παίκτη παραπάνω. Ο Έλληνας περιφερειακός ήταν αυτός που διπλασίασε τα τέρματα των «ερυθρολεύκων» στην αμέσως επόμενη επίθεση. Αέρα τριών γκολ στον Ολυμπιακό, έδωσε ο Δημήτρης Νικολαίδης, που πρώτα κέρδισε την αποβολή και στη συνέχεια ευστόχησε στην «ερυθρόλευκη» επίθεση για το 3-0, ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου οκταλέπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με 3-1.

Η πολύ καλή αμυντική λειτουργία της ομάδας του Πειραιά συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με τους παίκτες του Θοδωρή Βλάχου να κλείνουν σωστά τους διαδρόμους. Ο Πάβιτς απέκρουσε τετ α τετ των φιλοξενούμενων, κρατώντας το 3-1 και δείχνοντας για ακόμα μια φορά την τεράστια κλάση του. Το 4-1 διαμόρφωσε ο  Δερβίσης από τα δυο μέτρα, στο 2:24, με τους παίκτες του Ολυμπιακού να έχουν δυο δοκάρια μέχρι αυτό το σημείο του δεύτερου οκταλέπτου. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με το σκορ στο 5-2, χάρη στο δεύτερο προσωπικό τέρμα του Δερβίση στον αγώνα, με τη λήξη της περιόδου.

Διεύρυνε το προβάδισμα, έφτασε τις 149 διαδοχικές νίκες

Εν όψει και της αναμέτρησης της 6ης αγωνιστικής του Τσάμπιονς Λιγκ, κόντρα στην Γιαντράν, την προσεχή Τετάρτη, ο προπονητής του Ολυμπιακού, μοίρασε το χρόνο συμμετοχής στους παίκτες που είχε στη διάθεση του. Ο Γενηδουνιάς, διεύρυνε το προβάδισμα του Ολυμπιακού, στο συν τέσσερα, κάνοντας το 6-2, από την περιφέρεια. Ο Αλέξανδρος Γούνας, σκόραρε και αυτός για το 7-3, 3:19 πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου και ο ίδιος έκανε και το 8-4 στο 1:24. Ο Κωνσταντίνος Γενηδουνιάς διαμόρφωσε το 9-4 που ήταν και το σκορ του αγώνα στη λήξη του τρίτου οκταλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, ο Ολυμπιακός, ήταν ανώτερος, διατήρησε τη διαφορά και συνέχισε την αήττητη πορεία του. Ο Γούνας, με τρία συνεχόμενα γκολ, αύξησε το προβάδισμα για τους Πρωταθλητές Ευρώπης, στο 12-5, λίγο πριν τα μέσα του τέταρτου οκταλέπτου. Με το τελικό 15-7, ο Θρύλος έφτασε στις 149 διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα, διευρύνοντας ένα μοναδικό ρεκόρ, στην ιστορία του ελληνικού αθλητισμού. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Αλέξανδρος Γούνας με πέντε γκολ και ακολούθησε ο Γιάννης Φουντούλης με τρία. Το ενδιαφέρον όλων, πλέον στο στρατόπεδο του Ολυμπιακού, στρέφεται στην αναμέτρηση που ακολουθεί με τη Γιαντράν για το Τσάμπιονς Λιγκ, η οποία θα διεξαχθεί την Τετάρτη (9/1, 20:00), στο Παπαστράτειο.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 2-1, 4-2, 6-3

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Φουντούλης (π/π, 5:14), 2-0 Φουντούλης (φουνταριστός, 4:27), 3-0 Νικολαϊδης (π/π, 1:36), 3-1 Παπαδόγκωνας (περιφέρεια, 1:18)

2ο οκταλεπτο: 4-1 Δερβίσης (φουνταριστός, 2:24), 4-2 Λιαπάκης (π/π, 1:18), 5-2 Δερβίσης (περιφέρεια, 00:04)

3ο οκτάλεπτο: 6-2 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 4:40), 6-3 Λιαπάκης (πέναλτι, 4:11), 7-3 Γούνας (περιφέρεια, 3:19), 7-4 Φώσκολος (περιφέρεια. 2:52), 8-4 Γούνας (φουνταριστός, 1:24), 9-4 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 00:15)

4ο οκτάλεπτο: 9-5 Μπεριστιάνος (κόντρα, 7:06), 10-5 Γούνας (π/π, 5:24), 11-5 Γούνας (κόντρα, 4:52), 12-5 Γούνας (κόντρα, 3:50), 12-6 Φώσκολος (περιφέρεια, 2:15), 13-6 Κάκαρης (φουνταριστός, 1:54), 14-6 Κάκαρης (π/π, 00:35), 14-7 Καλαϊτζής (περιφέρεια, 00:15), 15-7 Φουντούλης (περιφέρεια, 00:01)

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 3, Νικολαΐδης 1, Δερβίσης 2, Μπούσλιε, Μουρίκης, Γούνας 5, Αργυρόπουλος, Κάκαρης 2, Γαλανόπουλος, Χαλυβόπουλος

Εθνικός (Θεοφάνης Κουντουδιός): Καραμπέτσος, Τζώρτζης, Θαλασσινός, Τεσάνοβιτς, Καλαϊτζής 1, Λιαπάκης 2, Παπαδόγκωνας 1, Καραβιώτης, Φώσκολος 2, Μπεριστιάνος 1, Μαθιόπουλος, Βαλλιανάτος, Σπηλιόπουλος, Πρωτοψάλτης, Ξυλούρης

Ο Κωνσταντίνος Γενηδουνιάς, δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης τα εξής: «Ένα τέτοιο παιχνίδι είναι σίγουρα αδύνατον να το χάσουμε. Σίγουρα οι τρεις βαθμοί είναι το πιο σημαντικό αλλά κοιτάμε να ξεκινήσουμε και τη νέα χρονιά με καλές εμφανίσεις. Αυτό δεν το κάναμε σήμερα. Χάσαμε πολλές ευκαιρίες, που μια ομάδα σαν τη δικιά μας δεν πρέπει να τις χάνει. Στο δεύτερο ημίχρονο φάνηκε η διαφορά δυναμικότητας των δυο ομάδων, πήραμε μια διαφορά ασφαλείας και φτάσαμε στη νίκη. Θέλουμε να συνεχίσουμε με νίκες αυτό το μήνα, όπου έχουμε το Final 4 του Κυπέλλου και τους κρίσιμους αγώνες του Τσάμπιονς Λιγκ, εκτός από αυτούς του πρωταθλήματος. Έχουμε χρόνο να προετοιμαστούμε κατάλληλα για όλα τα παιχνίδια και να εμφανιστούμε πολύ καλύτεροι στη συνέχεια».