.
.
Δια περιπάτου πέρασε από το Σαλπέας

Την απολύτως νικηφόρα πορεία της στο πρωτάθλημα διεύρυνε η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού, η οποία επικράτησε με χαρακτηριστική άνεση, 3-0 σετ (25-13, 25-12, 25-16) του Πορφύρα, στο κλειστό του Σαλπέα, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Volleyleague. Η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε «παράσταση» για ένα ρόλο με τις «ερυθρόλευκες» να μην αντιμετωπίζουν καμία δυσκολία και μέσα σε 58 λεπτά, έφτασαν στη νίκη. Αυτή ήταν η 13η διαδοχική επικράτηση των Κυπελλούχων Ευρώπης, στο πρωτάθλημα, που τους διατηρεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε από την αρχή δυνατά και αποφασιστικά στον αγώνα, πήρε προβάδισμα γρήγορα με 4-0 και 6-1 και παρόλο που οι γηπεδούχες μείωσαν σε 7-6, αποσπάστηκε εκ νέου κάνοντας αρχικά το 10-7 με ένα σερί 11-0, έφτασε στο 21-7 τελειώνοντας ουσιαστικά το πρώτο σετ το οποίο έληξε με 25-13. Ίδια η εικόνα και στο δεύτερο σετ με τις «ερυθρόλευκες», να πιέζουν από το σερβίς και να χαλάνε την άμυνα των  αντιπάλων με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 10-1 και να κάνουν το 2-0 στον αγώνα με το 25-12 του δεύτερου σετ. Οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, συνέχισαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι και έχοντας συνολικά οκτώ άσσους και επτά κερδισμένους πόντους από το μπλοκ, έφτασαν με χαρακτηριστική άνεση στο 3-0, με το 25-16 του τρίτου σετ. Πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν οι Γιώτα και Χουντ που τελείωσαν την αναμέτρηση έχοντας από 12 πόντους με την Ελληνίδα κεντρική να έχει μάλιστα 70% ποσοστό επιτυχίας στην επίθεση και πέντε ακόμα πόντους από μπλοκ.

Τα σετ: 0-3 σε 58', 13-25 (19'), 12-25 (19'), 16-25 (20')

1ο σετ: 6-8, 11-16, 11-21, 13-25

2ο σετ: 1-8, 8-16, 10-21, 12-25

3ο σετ: 5-8, 11-16, 13-21, 16-25

Πορφύρας (Βασίλης Πανδής): Κωνσταντέλου 2 (1/6 επ., 1 μπλοκ), Θαλασσινού 5 (5/21 επ., 17% υπ., 17% αρ.),  Σιδεράτου 3 (2/11 επ., 1 άσσος), Άντερσον 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ),Φωτεινού 6 (4/11 επ., 2 άσσοι), Δραγουμάνου 8 (6/19 επ., 2 άσσοι,38% υπ., 31% αρ.), Σαββάτη -λ (36% υπ., 19% αρ.) / Γκούρα, Σπυριδάκη, Ευθυμιάδη, Νικολάκη

Ολυμπιακός (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 12 (7/10 επ., 5 μπλοκ), Νομικού 7 (7/17 επ.), Λαμπρούση 9 (4/6 επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Χριστοδούλου 4 (3/4 επ., 1 άσσος), Έμοντς 8 (4/10 επ., 4 άσσοι, 56% υπ., 33% αρ.), Χούντ 12 (12/27 επ., 37% υπ., 16% αρ.)
Κονόμη -λ, Κοκκινάκη -λ,

Ο προπονητής του Ολυμπιακού,  Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα τα εξής: «Ήταν ένα παιχνίδι που με την απόδοση μας το κάναμε να μοιάζει πολύ εύκολο. Όπως και στο προηγούμενο παιχνίδι ήμασταν πολύ καλοί στο μπλοκ, στο σερβίς και στην άμυνα μας και αυτοί μας οδήγησε στο 3-0. Έτσι θέλουμε να συνεχίσουμε και να έχουμε συνεχώς όλο και καλύτερο αγωνιστικό ρυθμό».

Από την πλευρά της η Τζίνα Λαμπρούση δήλωσε στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Ο Πορφύρας έχει δείξει με την παρουσία του ότι είναι μια καλή και ανταγωνιστική ομάδα. Εμείς μπήκαμε πολύ συγκεντρωμένες από την αρχή στον αγώνα και διατηρήσαμε τον ίδιο ρυθμό μέχρι το τέλος, κάτι που έκανε το παιχνίδι να μοιάζει πολύ εύκολο. Ακολουθήσαμε σωστά την τακτική μας, πιέσαμε με το σερβίς μας και έτσι φτάσαμε στο τελικό 3-0. Θέλουμε να συνεχίσουμε το ίδιο δυνατά και στα επόμενα παιχνίδια».