.
.
Δεύτερη νίκη με αντίπαλο την Polonia London!

Τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμα φιλικά προετοιμασίας πέτυχε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, που επικράτησε με 3-0 σετ (25-14, 25-14, 25-15) της Αγγλικής Polonia London στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη». Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χέρμανς Έγκλεσκαλνς  που σημείωσε 20 πόντους, έχοντας 4 άσσους και το εξαιρετικό 78% στην επίθεση με 14/18, ενώ πήρε και δυο μπλοκ. Με διψήφιο αριθμό πόντων ακολούθησαν ο Κρίστιαν Φρομ ο οποίος πέτυχε 10 με 8/18 επιθέσεις, 1 άσσο και 1 μπλοκ και ο Νίκολα Μιγιαΐλοβιτς (9/20 επ., 1 άσσος), με τον Αλεξάνταρ Όκολιτς να σημειώνει  8 πόντους, με 7/8 επιθέσεις και έναν 1 άσσο.

«Ερυθρόλευκος» έλεγχος!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και απέκτησε από νωρίς τον έλεγχο και το προβάδισμα φτάνοντας στο 12-6 με άσσο του Κώστα Στιβαχτή. Στην εξέλιξη του σετ, οι «ερυθρόλευκοι» διεύρυναν τη διαφορά (20-9) και με τρεις διαδοχικούς πόντους του  Κρίστιαν Φρομ πήγαν στο 23-11. Ο Δημήτρης Εφραιμίδης με κερδισμένο μπλοκ άουτ σημείωσε το 24-12 και ο Νίκολα Μιγιαΐλοβιτς πέτυχε το 25-14, χάρη στο οποίο οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 1-0 στα σετ.

Το 2ο σετ, στο ξεκίνημα ήταν πιο κλειστό με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν μαζί μέχρι το 5-5, αλλά από εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 10-6 και κυριάρχησε εκ νέου. Ο Όκολιτς με κερδισμένο μπλοκ άουτ διαμόρφωσε το 22-13, για να πάρουν οι Πειραιώτες και το δεύτερο σετ με 25-14, μέσα σε 22 λεπτά. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη στα δυο πρώτα σετ είχε φτάσει στους 7 άσσους με τον Χέρμανς Έγκλεσκαλνς να έχει πάρει τους 4 και να είναι ο πρώτος σκόρερ στο σημείο αυτό με 9 πόντους έχοντας επίσης 67% στην επίθεση με 4/6 και ένα μπλοκ. Η ίδια εικόνα επικράτησε και στο 3ο σετ, με τον Ολυμπιακό να φτάνει άνετα στο 25-15 και τη νίκη με 3-0 σετ, ενώ στη συνέχεια ακολούθησε και ένα 4ο σετ, προπονητικού χαρακτήρα, με αρκετές αλλαγές για τις δυο ομάδες.

Τα σετ: 3-0 σε 1.07. 25-14 (25’), 25-14 (22’), 25-15 (20’)

1ο σετ: 8-4, 16-7, 21-10, 25-14

2ο σετ: 8-6, 16-10, 21-13, 25-14

3ο σετ: 8-7, 16-13, 21-13, 25-15

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 10 (8/18 επ., 1 άσσος,  1 μπλοκ, 53%υπ.-40%αρ), Στιβαχτής 1 (1 άσσος), Μιγιαΐλοβιτς 10 (9/20 επ., 1 άσσος, 78%υπ.-44%αρ.), Έγκλεσκαλνς 20 (14/18 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Βουλκίδης 7 (5/7 επ., 2 μπλοκ), Όκολιτς 8 (7/8 επ., 1 άσσος), Ζήσης –λ (71%υπ.-71%αρ.)/ Εφραιμίδης 1 (1/6 επ), Χαραλαμπίδης, Κασαμπαλής, Τζιάβρας- λ, Στράτος

LONDON: Έντουαρτς, Μακλάουλιν 1 (1 μπλοκ), Σμιθ 1 (1/6 επ., 20%υπ.-10%αρ.), Δακακούρας 10 (10/23 επ., 70%υπ.-43%αρ.), Κλέιτον, Νίλσον 9 (8/19 επ., 1 μπλοκ), Τούτον –λ (50%υπ.-20%αρ)/ Μάντζιο, Κισίλιεβιτς, Μέξον 4 (2/5 επ.,2 μπλοκ),, Ροντρίγκεζ (67%υπ.-67%αρ.).