.
.
Δεν σταματάει να τον νικάει και 39-0 το σερί!

Την απολύτως νικηφόρα πορεία του, διεύρυνε ο Θρύλος που επικράτησε για μια ακόμα φορά σε βάρος του Παναθηναϊκού με 3-1, στο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής της Volleyleague. Μετά τη νίκη επί της ΑΕΚ και την πρόκριση στους «8» του CEV Cup, οι Πειραιώτες πρόσθεσαν ένα ακόμα θετικό αποτέλεσμα στο ενεργητικό τους.  Ο Θρύλος διεύρυνε στο 41-0 το ρεκόρ των συνεχόμενων νικών στο πρωτάθλημα, και βελτίωσε στο 27-1 το σερί κόντρα στον Παναθηναϊκό, στο βόλεϊ Ανδρών, πετυχαίνοντας παράλληλα την 41η νίκη σε 61 αναμετρήσεις με αντίπαλο τους «πράσινους», έχοντας 21 νίκες περισσότερες από το 1998, όταν καθιερώθηκε το νέο σύστημα καταγραφής πόντων.  Παράλληλα ο Ολυμπιακός εκτόξευσε στο 39-0 το σερί των διαδοχικών νικών κόντρα στον Παναθηναϊκό σε επίπεδο Ερασιτέχνη, ένα σερί που ξεκίνησε στις 27 Απριλίου του 2015 και σήμερα συμπλήρωσε 1.366 ημέρες. Οι πρωταθλητές Ελλάδας φανέρωσαν την ποιότητά τους και με πρώτο σκόρερ τον Σμιτ με 21 πόντους και 59% στην επίθεση, έφτασαν στους 30 βαθμούς στο πρωτάθλημα που τους διατηρούν μόνους πρώτους στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Βρέθηκε πίσω στο σκορ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε  δυνατά στην αναμέτρηση προηγούμενος γρήγορα με 3-0 και στη συνέχεια με 5-1 με πόντο του Αλεξίεφ. Ακολούθησε το 6-2 με επίθεση του Σμιτ, με τους «πράσινους» να μειώνουν σε 6-4 . Ο Ολυμπιακός διατηρούσε το προβάδισμα μέχρι το 10-9, όταν δέχθηκε ένα 3-0 σερί με το οποίο οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 10-10. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ, ο Αλεξίεφ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στο Θρύλο (11-10) με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 13-13, ενώ στη συνέχεια, πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά οι φιλοξενούμενοι με 13-14 και 13-15. Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν άμεσα μειώνοντας σε 14-15 με τον Ράουβερντινκ και ισοφαρίζοντας σε 15-15 με τον Σμιτ. Ακολούθησε νέο προβάδισμα του Παναθηναϊκού με 15-16, ο Θρύλος το μετέτρεψε σε 17-16 και οι δυο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 18-18, όταν διαμορφώθηκε το 18-20. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του σετ, το οποίο πήραν με 23-25 και  προηγήθηκαν με 1-0.

Αντίδραση και ισοφάριση!

Το 2ο σετ ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να έχει και πάλι το προβάδισμα (3-1, 4-2) μέχρι το 5-4, όταν ισοφάρισαν οι «πράσινοι» σε 5-5 και προσπέρασαν με 5-6 αλλά μετά το 8-8 που ακολούθησε, ο Θρύλος με 3-0 και πρωταγωνιστή τον Πετρέα, έφτασε στο 11-8. Με νέο πόντο του Πετρέα οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν το +3 και με επίθεση του Σμιτ, διεύρυναν το προβάδισμα τους στους 4 πόντους (13-9). Στη συνέχεια ο Θρύλος το αύξησε στο +5 για 17-12 και το  18-13 με τον Αλεξίεφ. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με ένα 5-0 σερί σε 18-18, αλλά ο Σμιτ το σταμάτησε πετυχαίνοντας το 19-18 . Στη νέα ισοφάριση (19-19) απάντησε ο Ράουβερντινκ που με δυο διαδοχικούς πόντους έγραψε το 21-19. Ο Νίκος Ζουπάνης διαμόρφωσε στη συνέχεια το 22-20, ο Παναθηναϊκός μείωσε με τον Γιορτάνοφ (22-21). Στο σημείο αυτό ο Σμιτ έδωσε τις λύση για το 23-21 και το μπλοκ στο Ράπτη για το 24-21 και το «ερυθρόλευκο» σετ μπολ.  Μετά από φιλέ του Γιορντάοφ το σετ κατέληξε στον Ολυμπιακό με 25-22 για το 1-1.

«Ερυθρόλευκη» ανατροπή!

Στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 9-12 αλλά με ένα 3-0 σερί ισοφάρισε σε 12-12. Μετά το 12-13 που ακολούθησε οι «ερυθρόλευκοι» προσπέρασαν στο σκορ με 14-13 ύστερα από επίθεση του Σμιτ. Στο νέο προβάδισμα των φιλοξενούμενων, 15-16 ο Ολυμπιακός απάντησε για το 17-16 και στη συνέχεια οι δυο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 18-19 αλλά με ένα 3-0 σερί από πόντους των Ζουπάνη, Ράουβερντινκ και Ανδρεάδη, ο Θρύλος έφτασε στο 21-19. Ο Γκάβιν Σμιτ «έγραψε» το 22-20 με επίθεση και με μπλοκ το 23-20 ενώ ο Ράουβερντινκ με άσσο έφερε τον Ολυμπιακό στο σετ μπολ για το 24-20. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 24-22, αλλά ο Σμιτ και πάλι έδωσε το λύση για το 25-22, που έβαλε τον Θρύλο μπροστά στα σετ με 2-1.

Μονόλογος το 4ο σετ και 3-1!

Το 4ο σετ, ήταν μονόλογος για το Θρύλο, ο οποίος μπήκε αποφασισμένος να ολοκληρώσει τη δουλειά. Αποδίδοντας πολύ καλύτερα, οι Πειραιώτες έχτισαν μεγάλες διαφορές, τις οποίες διατήρησαν σε όλη τη διάρκεια του σετ το οποίο πήραν με 25-17 ύστερα από επίθεση του Αλεξίεφ και έφτασαν στην τελική επικράτηση με 3-1!

Τα σετ: 3-1 σε 1:43,  23-25 (26'), 25-22 (30'), 25-22 (26'), 25-17 (21')

1ο σετ: 8-5, 15-16, 19-21, 23-25

2ο σετ: 7-8, 16-12, 21-19, 25-22

3o σετ: 8-6, 15-16, 21-19, 25-22

4ο σετ: 8-4, 16-9, 21-11, 25-17

Ολυμπιακός (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Πετρέας 9 (3/7 επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Ανδρεάδης 6 (4/5 επ., 2 μπλοκ), Σμιτ 21 (17/29 επ., 4 μπλοκ), Τερβαπόρτι 2 (2/2 επ.), Αλεξίεφ 17 (16/27 επ., 1 μπλοκ, 27% υπ., 19% αρ.),
Ράουβερντινκ 16 (14/23 επ., 2 άσσοι, 38%υπ., 25% αρ.), Στεφάνου -λ (56% υπ., 30% αρ.), Δαρίδης -λ / Χριστοφιδέλης, Ζουπάνης 3 (3/5 επ.), Στιβαχτής

Παναθηναϊκός (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3 (3/3 επ.), Γιορντάνοφ 23 (20/36 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Ανδρεόπουλος 9 (6/15 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 58% υπ., 29% αρ.), Πανταλέων 8 (6/8 επ., 2 μπλοκ), Ράπτης 10 (7/23 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 11% υπ., 4% αρ.), Πελεκούδας 9 (5/11 επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι),  Ζήσης -λ (52% υπ., 43% αρ.), Πεντίδης, Γαλλιώτος

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Ήταν ένας δύσκολος αγώνας καθώς ο αντίπαλος παίζει χωρίς πίεση και αυτό τον κάνει επικίνδυνο. Εμείς όμως κάναμε ένα καλό παιχνίδι και πήραμε τη νίκη που θέλαμε ώστε να βρεθούμε ακόμα ένα βήμα πιο κοντά στον στόχο μας. Βρήκαμε ρυθμό, ήμασταν σωστοί τεχνικά και τακτικά, χτυπήσαμε στις αδυναμίες του αντιπάλου και φτάσαμε σε μια καθαρή νίκη. Είναι πολύ ωραίο επίσης που διευρύνουμε το αήττητο σερί μας αλλά δεν στεκόμαστε σε αυτό και συνέχεια θέλουμε να παρουσιαζόμαστε όλο και καλύτεροι. Την Τετάρτη τώρα ακολουθεί ένα ακόμα παιχνίδι στη Σύρο και πρέπει να ξεκουραστούμε γρήγορα ώστε να είμαστε πανέτοιμοι και στην καλύτερη κατάσταση μας στον πρώτο τελικό. Ξέρουμε ότι το πρόγραμμα μας είναι απαιτητικό με τα παιχνίδια του Λιγκ Καπ και τα ευρωπαϊκά παιχνίδια αλλά για αυτό έχουμε προετοιμαστεί κατάλληλα».

Ο Γκάβιν Σμιτ από την πλευρά του είπε: «Είμαστε πολύ χαρούμενοι για αυτή τη νίκη. Είμαστε καλύτερη ομάδα με ποιότητα και βρήκαμε το ρυθμό μας ώστε να φτάσουμε στη νίκη που θέλαμε. Σίγουρα μπορούμε να παίξουμε ακόμα καλύτερα και αυτό θα κάνουμε στα επόμενα παιχνίδια. Ο κόσμος ήταν για ακόμα μια φορά η δύναμη μας και μας έδωσε την ώθηση που χρειαζόμασταν για να φτάσουμε στην τελική επικράτηση. Η ατμόσφαιρα που δημιουργούν είναι μοναδική και σε ανεβάζει σαν παίκτη πάρα πολύ».