.
.
Δεν δυσκολεύτηκε στην Κόρινθο

Με μια ακόμα άνετη επικράτηση συνέχισε την πορεία της στη Volleylegue, η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού που επικράτησε με 3-0 σετ (25-16, 25-15, 25-12) εκτός έδρας, της Κορίνθου, για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι «ερυθρόλευκες» έδωσαν έτσι συνέχεια στην ανοδική τους πορεία, πανηγύρισαν την 15η διαδοχική νίκη τους και συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα του πρωταθλήματος και να απολαμβάνουν την μοναξιά της κορυφής του βαθμολογικού πίνακα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς μετά το υπέρ τους 7-5 στην αρχή του αγώνα, άρχισαν να χτίζουν μια διαφορά φτάνοντας γρήγορα στον συν έξι και το 13-7. Οι «ερυθρόλευκες» πίεζαν από το σερβίς και με ένα μικρό σερί διεύρυναν το προβάδισμα τους για πρώτη φορά στους εννιά πόντους (17-8), έχοντας μέχρι αυτό το σημείο του σετ ήδη τέσσερις άσσους. Η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό στο 19-9 αλλά και το 22-12 για να τελειώσει το σετ με 25-16 για το 1-0 του Ολυμπιακού στον αγώνα.

Στην έναρξη του δεύτερου σετ οι γηπεδούχες θέλησαν να αιφνιδιάσουν τον Ολυμπιακό και προηγήθηκαν με 10-7 αλλά η αντίδραση των νταμπλούχων Ελλάδας ήταν άμεση. Αρχικά ισοφάρισαν σε 10-10 και με συνολικό σερί 7-0 προηγήθηκαν με 14-10. Νέο «ερυθρόλευκο» σερί, 5-0 αυτή τη φορά, έφερε το σετ στο 21-12. Σετ μπολ στο 24-14 για τον Ολυμπιακό που έκανε το 2-0 στον αγώνα με το 25-15 του δεύτερου σετ.

Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν με την ίδια σοβαρότητα και στο τρίτο σετ και με το αρχικό 4-0 αλλά και το 8-1 στη συνέχεια, έδειξαν αποφασισμένες να μην αφήσουν κανένα περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα της Κορίνθου. Το τελικό 25-12 στο σετ ήρθε φυσιολογικά, με τον Ολυμπιακό να παίρνει μια ακόμα άνετη νίκη, με 3-0 σετ, την 15η του διαδοχική στο πρωτάθλημα, επικράτηση που τον διατηρεί μόνο πρώτο στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Volleyleague. Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Τζίνα Λαμπούση με 14 πόντους, έχοντας 62% ποσοστό στην επίθεση αλλά και 8 άσσους.

Τα σετ: 0-3 σε 1:04, 16-25 (20'), 15-25 (23'), 12-25 (21')

1ο σετ: 5-8, 8-16, 12-21, 16-25

2ο σετ: 8-7, 12-16, 12-21, 15-25

3ο σετ: 1-8, 8-16, 11-21, 12-25

Κόρινθος (Περόπουλος): Παναγοπούλου 5 (2/6 επ, 3 μπλοκ), Ζιώγα 5 (3/18 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ξαγοραράκη, Μπίσκου 5 (5/22 επ., 12% υπ., 12% αρ.), Κομλένοβιτς 5 (4/18 επ., 1 άσσος, 8% υπ., 11% αρ.), Αργυρίου 3 (2 μπλοκ, 1 άσσος), Μαργαρίτη -λ (14% υπ., 7% αρ), / Αλατζάκη, Ελευθερίου, Βακλόγλου 1 (1/1 επ.), Μπόουες 1 (1 άσσος)

Ολυμπιακός (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Λαμπρούση 14 (5/8 επ., 1 μπλοκ, 8 άσσοι), Βλαχάκη 11 (9/15 επ., 2 άσσοι), Χριστοδούλου 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Ζακχαίου 7 (6/7 επ., 1 άσσος), Έμοντς 9 (4/18 επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος, 25% υπ., 8% αρ.), Χούντ 12 (10/22 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ., 33% αρ.), Κονόμη -λ (29% υπ., 24% αρ.),  Κοκκινάκη -λ / Νομικού 1 (1/5 επ.), Κωνσταντινίδου Λ (1 (1/1 επ.),

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Συνεχίσαμε την ανοδική μας πορεία σε αυτό το δεύτερο μέρος της σεζόν. Είμαι πολύ ικανοποιημένος από την απόδοση μας σήμερα. Κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι, ήμασταν πολύ καλοί στο σερβίς και συνεχίζουμε με αυτό το ρυθμό για τη συνέχεια».