.
.
Για το 3-1 στη Λεωφόρο!

Στον πρώτο τελικό του πρωταθλήματος, ο Ολυμπιακός δεν αναδείχθηκε νικητής στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, γνωρίζοντας την πρώτη του ήττα στην Ελλάδα τη φετινή σεζόν. Τα κορίτσια του Θρύλου ηττήθηκαν με 81-76 από τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ και έχασαν την ευκαιρία να κάνουν το 3-0. Πλέον, η σειρά των τελικών βρίσκεται στο 2-1, με τις «ερυθρόλευκες» να θέλουν το «διπλό» στην έδρα των «πράσινων» την Κυριακή (8/5), ώστε να κάνουν το 3-1 και στη συνέχεια, να διεκδικήσουν στο ΣΕΦ τον τίτλο της Α1. Η απουσία αγωνιστικού ρυθμού ήταν εμφανής, αφού η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς είχε να αγωνιστεί από τις 14/4, κάτι που στοίχισε στο ξεκίνημα της στον τελικό. Ο Ολυμπιακός ήταν πίσω στο σκορ από την αρχή του ματς, προσπάθησε ως το φινάλε να ανατρέψει την κατάσταση και παρότι μείωσε σε 79-76, τελικά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από τον Παναθηναϊκό. Πρώτη σκόρερ του Θρύλου ήταν η Πλουφ με 24 πόντους, ενώ ακολούθησε η Σταμολάμπρου με 19.

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 7-2 του Παναθηναϊκού, με τρίποντο της Βίτολα (8:09), όμως ο Παναθηναϊκός «έτρεξε» σερί 10-0 και προσπέρασε με 12-7. Η Πλουφ «ξεκόλλησε» τον Θρύλο στην επίθεση, κάνοντας το 12-9, με την Σπυριδοπούλου να μειώνει στον πόντο (11-12), στο 3:20 της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν πίσω με 16-11, αλλά με τρίποντο της Νικολοπούλου, μάζεψαν τη διαφορά στο 16-14, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 21-14 υπέρ των φιλοξενούμενων. Στα μέσα του δεύτερου δεκάλεπτου, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 26-18, η Βίτολα μείωσε σε 26-20 για τον Ολυμπιακό, στο 5:26, όμως η διαφορά ξέφυγε στο 32-22, υπέρ των «πράσινων». Με τρίποντο της Σταμολάμπρου (3:02), τα κορίτσια του Θρύλου μείωσαν σε 32-25, ενώ με λέι απ της Χάμπλιν έφτασαν τους 30 πόντους (30-38), με το ημίχρονο να «κλείνει» στο 40-30, υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο 6:37 της τρίτης περιόδου, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 47-34, όμως ένα λεπτό μετά, οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 47-40, με έξι διαδοχικούς πόντους της Σταμολάμπρου. Με ωραία ατομική προσπάθεια και ντράιβ, η Πλουφ έκανε το 49-42, ωστόσο ο Ολυμπιακός έχασε τη συγκέντρωση του, δέχθηκε ένα 9-0 σερί από τις «πράσινες» και βρέθηκε πίσω με 58-42, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 60-45. Ο Θρύλος «μπήκε» δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο, σκοράροντας στην πρώτη φάση τρίποντο με την Σπυριδοπούλου, για το 60-48, ενώ στο 9:04, η διεθνής Ελληνίδα «μίλησε» ξανά και μάζεψε τη διαφορά στο -10 (50-60). Με τρίποντο της Νικολοπούλου (5:56), οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 64-58, ενώ με νέο καλάθι της Πλουφ, έφτασαν στο 65-60, με τον Παναθηναϊκό να ανεβάζει ξανά τη διαφορά στο 70-61, 3:12 πριν από το φινάλε. Με τέσσερις διαδοχικούς πόντους της Πλουφ, η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς μάζεψε τη διαφορά στο 70-65, με την Σταμολάμπρου να κάνει το 74-68 (1:27) και να μειώνει σε 76-72 στα 33 δευτερόλεπτα! Στα 13 δευτερόλεπτα, η Πλουφ μείωσε εκ νέου σε 78-74, η Σταμολάμπρου σε 79-76, όμως ο Ολυμπιακός δεν πρόλαβε να κάνει την ανατροπή και τελικά, γνώρισε την ήττα από τις «πράσινες» με 81-76.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 30-40, 45-60, 76-81

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Πλουφ 24, Σταμολάμπρου 19(2), Σταμάτη 3, Αλεξανδρή, Σπυριδοπούλου 8(1), Σύρρα, Νικολοπούλου 6(2), Δίελα, Βίτολα 9(1), Χάμπλιν 7

Παναθηναϊκός (Ελένη Καπογιάννη): Ριντ 24, Φιτζγκέραλντ 27(1), Ζιάκα, Σταμάτη 2, Λύμουρα 3, Κωτούλα, Γρηγοροπούλου, Μυλωνάκη, Χολμς 12(3), Χατζηνικολάου 12(1)

Μάρτινς Ζίμπαρτς: «Είχαμε ένα κακό πρώτο ημίχρονο, δεν ξεκινήσαμε καθόλου καλά, είχαμε να παίξουμε τόσες μέρες και δεν τα καταφέραμε. Ο αντίπαλος έπαιξε όπως περιμέναμε, έπαιξε με ζώνη στην άμυνα, ήμασταν προετοιμασμένοι για αυτό, αλλά δεν είχαμε καλή άμυνα εμείς και δεχθήκαμε κάποια εύκολα καλάθια. Το ματς αυτό θα μας γίνει ένα καλό μάθημα, πρέπει να μάθουμε από τα λάθη μας και να πάμε στην έδρα του αντιπάλου και να αντιδράσουμε. Πρέπει να μείνουμε συγκεντρωμένοι και να δείξουμε τον πραγματικό μας εαυτό».

Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου: «Δεν είχαμε καλή εμφάνιση, τεράστιο μερίδιο ευθύνης έχουμε όλες οι παίκτριες, δεν μπήκαμε συγκεντρωμένα στο ματς και το καλό της υπόθεσης είναι, ότι είμαστε 2-1. Δεν υπάρχουν δικαιολογίες, είχαμε άσχημη εμφάνιση. Από εκεί και πέρα, θα προπονηθούμε σκληρά, για να πάμε στη Λεωφόρο και να κάνουμε το 3-1. Οφείλουμε να βάλουμε το κεφάλι κάτω και να δούμε τι κάναμε λάθος, η καθεμία ξεχωριστά και ομαδικά. Θεωρώ, ότι το 2-0 που ήμασταν μπροστά δεν μας χαλάρωσε, αλλά χάσαμε το ρυθμό που είχαμε, γιατί περιμέναμε τόσο καιρό να παίξουμε. Σίγουρα, αυτό δεν είναι δικαιολογία, το κεφάλι κάτω, για να επιστρέψουμε πιο δυνατές από ποτέ».