.
.
Για το 2-1 στο Ρέντη!

Μετά το 1-0 στο κλειστό του Ρέντη, με τη νίκη με 3-1 σετ επί του Παναθηναϊκού, η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού έχασε την ευκαιρία να κάνει το 2-0 στη σειρά των τελικών του πρωταθλήματος, αφού γνώρισε την ήττα με 3-1 (25-17, 25-22, 22-25, 25-21) στο κλειστό του Αγ. Θωμά, στο Μαρούσι. Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας, μετά την σχετικά άνετη επικράτηση στον πρώτο τελικό, έχασαν τη συγκέντρωση τους, γεγονός που τους στοίχισε, γνωρίζοντας την ισοφάριση σε 1-1 στη σειρά. Τα κορίτσια του Θρύλου βρέθηκαν πίσω με 2-0, στη συνέχεια αντέδρασαν και μείωσαν σε 2-1, με 25-22 στο τρίτο σετ, όμως απώλεσαν το τέταρτο και ηττήθηκαν στην έδρα των «πράσινων». Πλέον, η προσοχή των «ερυθρόλευκων» στρέφεται στον τρίτο τελικό του πρωταθλήματος, την Παρασκευή (6/5, 18:00) στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», με την ομάδα του Κάρλο Παρίζι να καλείται να υπερασπιστεί την έδρα της, προκειμένου να κάνει το 2-1 στη σειρά, παίρνοντας ξανά προβάδισμα στη «μάχη» του τίτλου.

Νωθρό ξεκίνημα…

Στο ξεκίνημα του πρώτου σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 6-3, αλλά μείωσε σε 6-5, με πάιπ της Άγκοστ και στη συνέχεια, με πλασέ της Εμμανουηλίδου και καρφί της Χίπε, ισοφάρισε 7-7. Ο Θρύλος έμεινε ξανά πίσω με 10-8, η Χίπε με δύο διαδοχικούς πόντους, ισοφάρισε σε 10-10, με την Εμμανουηλίδου να δίνει για πρώτη φορά προβάδισμα στον Ολυμπιακό, με 12-11. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και προσπέρασε με 15-12, η Χίπε μείωσε σε 15-14, με άσσο, αλλά στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκες» απομακρύνθηκαν από τις «πράσινες» με 20-16, χάνοντας το πρώτο σετ με 25-17.

Με μπλοκ της Γιώτα, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα τριών πόντων (3-6), με την Χριστοδούλου να κάνει το 7-4, με πλασέ. Με ωραίο χτύπημα της Σάλας, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο 8-7 επί του Παναθηναϊκού, αλλά στη συνέχεια, βρέθηκαν πίσω με 10-8 και 12-9, με την Χίπε να μειώνει σε 12-10. Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +4 (15-11), η Χίπε ισοφάρισε σε 16-16, με την Γερμανίδα να δίνει ξανά προβάδισμα στον Θρύλο, με 17-16, με άσσο. Η Σάλας έκανε το 18-17, η Γενιτσαρίδη ισοφάρισε σε 19-19 για τον Ολυμπιακό, όπως και η Χίπε σε 22-22, όμως ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το δεύτερο σετ με 25-22.

Αντέδρασε ο Ολυμπιακός και μείωσε σε 2-1!

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στο τρίτο σετ, στο οποίο ήταν μπροστά στο σκορ από το ξεκίνημα, ως το φινάλε. Η Γενιτσαρίδη έκανε το 6-4 για τον Θρύλο, με την Σάλας να «γράφει» το 10-8 και 11-9, ενώ στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο +3 (9-12). Με πρώτο χρόνο της Γιώτα, η ομάδα του Κάρλο Παρίζι έκανε το 13-11, έπειτα βρέθηκε πίσω με 15-14, όμως αντέδρασε και με μπλοκ της Χριστοδούλου, ανέβασε ξανά τη διαφορά στο +3 (15-18). Η Εμμανουηλίδου έκανε το 19-16, κερδίζοντας την Χαντάβα, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 19-19, αλλά Χίπε με πλασέ έκανε το 22-20 για τον Θρύλο. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 22-21, όμως η Γερμανίδα διαγώνιος του Ολυμπιακού «μίλησε» ξανά και με δύο διαδοχικούς πόντους, μείωσε σε 2-1 στα σετ, με 25-22.

Δεν τα κατάφερε…

Στο τέταρτο σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 14-7 και 18-12, η εμμανουηλίδουμε μείωσε σε 18-13, με φοβερό μπλοκ, η Σάλας έκανε το 18-14, αλλά ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 24-16. Στο σημείο εκείνο, οι «ερυθρόλευκες» έβγαλαν αντίδραση, έτρεξαν ένα σερί 5-0, μείωσε σε 24-21, με την Άγκοστ, όμως δεν τα κατάφεραν και απώλεσαν το τέταρτο σετ με 25-21, γνωρίζοντας την ήττα στο Μαρούσι…

Τα σετ 3-1: 25-17, 25-22, 22-25, 25-21

1ο σετ: 8-7, 16-14, 21-17, 25-17

2ο σετ: 7-8, 16-14, 21-20, 25-22

3ο σετ: 6-8, 15-16, 19-21, 22-25

4ο σετ: 8-5, 16-10, 21-15, 25-21

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 62 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 4 άσσους, 44 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 6 (3/9 επ., 3 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 9 (4/11 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Άγκοστ 2 (2/13 επ., 44% υπ. - 39% άριστες), Σάλας 14 (12/33 επ., 2 μπλοκ, 44% υπ. - 44% άριστες), Χριστοδούλου 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χίπε 23 (21/48 επ., 2 άσσοι) / Κονόμι (λ, 62% υπ. - 50% άριστες), Μιλεντίγιεβιτς, Γενιτσαρίδη 2 (2/9 επ., 42% υπ. - 42% άριστες), Κελεσίδη 1 (1 μπλοκ)

Παναθηναϊκός (Μπράνκο Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 11 (9/16 επ., 2 μπλοκ), Κωνσταντίνου 20 (17/33 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κρος 10 (6/12 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκρόθες 15 (14/32 επ., 1 μπλοκ, 61% υπ. - 44% άριστες), Παπαφωτίου 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Χαντάβα 14 (13/33 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. - 27% άριστες) / Ρόγκα (λ, 57% υπ. - 43% άριστες), Κωνσταντέλλου, Στεπανένκο, Μεταξά 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ)

Κάρλο Παρίζι: «Προσπαθήσαμε κατά την διάρκεια του αγώνα να αλλάξουμε προσέγγιση, αλλά δεν είχαμε καθαρό μυαλό. Όταν η κατάσταση δεν είναι υπέρ μας, χάνουμε λίγο τη συγκέντρωσή μας. Η επίθεση μας δεν ήταν καλή σήμερα. Το σερβίς μας, κατά κύριο λόγο, αλλά και τα τελειώματα των επιθέσεων δεν δούλεψαν. Κάποιες φορές κάναμε καλές επιλογές, αλλά ο Παναθηναϊκός έσπασε πολλές μπάλες και είχε καλή άμυνα. Δεν είχαμε υπομονή. Αυτά είναι, όμως, τα πλέι οφ. Πρέπει να ξεχάσουμε το παιχνίδι και να συγκεντρωθούμε για τον τρίτο τελικό».

Σάσκια Χίπε: «Ο Παναθηναϊκός έπαιξε πιο καλά σήμερα, εκμεταλλεύτηκε την έδρα του και ήταν συγκεντρωμένος, για αυτό νίκησε, σε αντίθεση με εμάς που δεν πιάσαμε το υψηλότερο μας επίπεδο. Η σειρά πάει στο 1-1, τώρα παίζουμε στην έδρα μας και θέλουμε να δούμε το Ρέντη γεμάτο, θέλουμε να έχουμε την υποστήριξη του κόσμου μας, ώστε να κάνουμε ένα ακόμα βήμα για το στόχο μας, την κατάκτηση του τίτλου».