.
.
Βήμα πρόκρισης στους «8», 3-0 την Μπρνο στο Ρέντη!

Αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στη φάση των «8» του CEV Cup πραγματοποίησε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού. Στο πρώτο ματς των «16» της διοργάνωσης, στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», τα κορίτσια του Θρύλου, που αγωνίστηκαν με την Λαμπρούση, επικράτησαν εύκολα με 3-0 σετ (25-15, 25-18, 25-) της Κράλοβο Μπρνο και πήραν μεγάλο προβάδισμα στη «μάχη» της πρόκρισης στην επόμενη φάση, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση! Στη ρεβάνς των «16» στην Τσεχία (18/1), οι «ερυθρόλευκες» του Λορέντζο Μιτσέλι χρειάζονται δύο κερδισμένα σετ κόντρα στην ομάδα του Μπρνο, για να «σφραγίσουν» το εισιτήριο για τη φάση των «8» του CEV Cup.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 6-3, με μπλοκ της Σάλας, με την Λαμπρούση να ανεβάζει τη διαφορά στο +4 (11-7), με τον ίδιο τρόπο. Η Κούμπουρα «έγραψε» το 15-9, με εξαιρετική επίθεση, ενώ η Σάλας «εκτόξευσε» το προβάδισμα του Θρύλου στο +8 (17-9). Η Εμμανουηλίδου έκανε το 20-12, η Λαμπρούση το +10 (22-12, 23-13), με την Γουίντερς να οδηγεί τις «ερυθρόλευκες» σε σετ μπολ (24-14). Έτσι, η Κούμπουρα «χτύπησε» ξανά, με τον έβδομο προσωπικό της πόντο, «τελειώνοντας» το σετ, με 25-15.

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 3-1, με καρφί της Κούμπουρα, με την Γουίντερς να κάνει το 6-3 και τη Σάλας να κρατά το +3 (12-9). Η Καράρο, με έξυπνο πέρασμα, πέτυχε τον 13ο πόντο (13-10) του Θρύλου, η Γουίντερς έκανε το 15-10, αλλά και το 19-14, με μπλοκ άουτ. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν εύκολα στο σετ μπολ (24-16), με νέο δυνατό καρφί της Κούμπουρα, ενώ έκαναν το 2-0, με +7 (25-18), με μπλοκ της Εμμανουηλίδου.

Με δύο διαδοχικούς άσσους της Λαμπρούση, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +3 (4-1) στο τρίτο σετ, με την Εμμανουηλίδου να μπλοκάρει, για το 5-1 και την Κούμπουρα να «γράφει» το 6-1. Με επίθεση της Σάλας, τα κορίτσια του Θρύλου έφτασαν στο 17-9, η Κούμπουρα δήλωσε ξανά «παρούσα», για το 20-14, ενώ έκανε και το 21-14, με άσσο! Με μπλοκ της Σάλας, η διαφορά των «ερυθρόλευκων» έφτασε στο +8 (22-14), οι Τσέχες μείωσαν σε 22-15, με την Γουίντερς να «τελειώνει» το ματς, με 25-19 και εξαιρετική επίθεση.

Τα σετ 3-0: 25-15, 25-18, 25-19

1ο σετ: 8-5, 16-9, 21-12, 25-15

2ο σετ: 8-5, 16-12, 21-15, 25-18

3ο σετ: 8-4, 16-9, 21-14, 25-19

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 10 άσους, 44 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων, ενώ οι πόντοι της Κράλοβο Μπρνο από 2 άσους, 35 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 9 (5/12 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Γουίντερς 12 (8/16 επ., 4 άσοι, 47% υπ. - 24% άριστες), Λαμπρούση 6 (3/6 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Σάλας 10 (8/20 επ., 2 μπλοκ, 75% υπ. - 17% άριστες), Κούμπουρα 18 (17/31 επ., 1 άσος) Καράρο 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ) / Κοσμά (λ., 45% υπ. - 30% άριστες), Τσιτσιγιάννη 1 (1/5 επ.), Χριστοδούλου

Κράλοβο Μπρνο (Νεζόντα): Κουλισιάνι 4 (4/7 επ.), Κουνίκοβα 5 (4/19 επ., 1 άσος, 23% υπ. - 08% άριστες), Μορένο 1 (1/2 επ.), Χρουσέτσκα 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Μπουκόφσκα 10 (8/17 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 33% υπ. - 07% άριστες), Νικόλοβα 12 (12/34 επ.) / Ντιγκρίνοβα (λ., 36% υπ. - 29% άριστες), Βίτκοβα, Καμάσοβα 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. - 43% άριστες), Ροζνοβγιάκοβα 1 (1/2 επ.)

Λορέντζο Μιτσέλι: «Σήμερα, παίξαμε πάρα πολύ καλά και είμαι ευχαριστημένος, γιατί πετύχαμε τον στόχο που είχαμε για αυτό το ματς, να κάνουμε μια καθαρή νίκη. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στις αθλήτριες μου, για την συγκέντρωση που είχαν στον αγώνα. Ακόμα και σε στιγμές επικίνδυνες για εμάς, τα κορίτσια έκαναν θαυμάσια δουλειά, δεν άφησαν σε καμία στιγμή τον αντίπαλο να πιστέψει, ότι μπορεί να κάνει κάτι καλό».

Μίλιτσα Κούμπουρα: «Πρώτα από όλα, θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στις συμπαίκτριες μου, θεωρώ ότι παίξαμε σταθερά, χωρίς πολλά λάθη. Ακολουθήσαμε το σχέδιο του αγώνα και είχαμε πολύ καλό ματς. Τώρα, ξεκινάει ένας πολύ δύσκολος μήνας, κάτι που ξέρουμε βέβαια και πρέπει να μείνουμε συγκεντρωμένες και ψυχωμένες για αυτή τη συνέχεια».

Τζούλια Καράρο: «Είμαι πολύ χαρούμενη που είμαι εδώ, είμαι πολύ χαρούμενη για την σημερινή νίκη. Αισθάνομαι πολύ καλά με την υπόλοιπη ομάδα. Είχαμε κάνει αρκετό σκάουτινκ για τον αγώνα, ακολουθήσαμε κατά γράμμα τις οδηγίες, τις πιέσαμε από την αρχή και νομίζω, ότι αυτό ήταν το κλειδί για τη νίκη».

Τζίνα Λαμπρούση: «Καλή χρονιά σε όλους! Στην επιστροφή μου, βρήκα πολλά γνώριμα πρόσωπα, αλλά και νέα, με τα οποία όλοι μαζί προσπαθούμε να γίνουμε ένα πολύ καλό σύνολο. Νιώθω πολύ καλά. Η ομάδα σήμερα ήταν πολύ συγκεντρωμένη και στα τρία σετ. Ακολουθήσαμε την τακτική του προπονητή μας και αυτό φάνηκε, γιατί απέδωσε στο έπακρον, μιας και η νίκη με 3-0 ήρθε σχετικά εύκολα. Θέλουμε να συνεχίσουμε να δουλεύουμε σκληρά με κάθε αντίπαλο. Έρχεται ένας μήνας πολύ δύσκολος, με πολλές αγωνιστικές υποχρεώσεις και αυτό θέλει αρκετή διαχείριση και συγκέντρωση, για να μπορούμε να παίρνουμε το κάθε παιχνίδι ξεχωριστά. Ο κόσμος θα ήθελα να είναι δίπλα μας και να μας στηρίζει σε κάθε αγώνα, για να πετύχουμε τους στόχους που έχουμε».