.
.
Αύξησε στο +5 τη διαφορά και «κλείδωσε» την πρωτιά!

Το πλέον αποφασιστικό βήμα για την εξασφάλιση της πρώτης θέσης στην κανονική διάρκεια της σεζόν που ισοδυναμεί με το απόλυτο πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ, πραγματοποίησε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού που επικράτησε με 3-1 σετ (25-23, 25-16, 21-25, 25-16) του Α.Ο. Θήρας στο ντέρμπι κορυφής της 19ης αγωνιστικής. Οι «ερυθρόλευκες» που διεύρυναν την απόλυτα νικηφόρα πορεία τους, έφτασαν στους 54 βαθμούς και αύξησαν στο +5 τη διαφορά από τη δεύτερη της κατάταξης ομάδα της Σαντορίνης που έμεινε στους 49 και ενώ απομένουν τρεις αγωνιστικές για την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας της Volleyleague

Κάταγμα στο δάχτυλο και χειρουργείο για τη Ζακχαίου

Στην αναμέτρηση με τον Α. Ο. Θήρας ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς την Κατερίνα Ζακχαίου η οποία υπέστη κάταγμα μικρού δαχτύλου στο αριστερό χέρι, στην τελευταία προπόνηση της Παρασκευής και το πρωί του Σαββάτου υποβλήθηκε σε χειρουργική επέμβαση αποκατάστασης. Το διάστημα απουσίας της από την ενεργό δράση υπολογίζεται στον 1 μήνα ενώ νοκ άουτ από την σημερινή αναμέτρηση είχε τεθεί και η Σία Τοτσίδου.  Από κει και πέρα στο αγωνιστικό σκέλος ο Oλυμπιακός πραγματοποίησε εντυπωσιακό come back στο 1ο σετ, επιστρέφοντας από το 11-19 και πήρε το προβάδισμα, ενώ και στο 2ο σετ μετέτρεψε το 9-13 σε 16-13 και έφτασε στο 2-0. Το 3ο σετ που ήταν και ο πιο ισορροπημένο κατέληξε στον Α.Ο. Θήρας, ο οποίος μείωσε σε 2-1, όμως στο 4ο ο Θρύλος κυριάρχησε απόλυτα και δεν επέτρεψε στις φιλοξενούμενες να διεκδικήσουν κάτι ουσιαστικό.

Φοβερή ανατροπή από το 11-19 και «ερυθρόλευκο» προβάδισμα!

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην έναρξη του αγώνα με τον Ολυμπιακό μετά το 3-2 μένει πίσω με 3-5 αλλά να ισοφαρίζει σε 5-5. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες διατήρησαν το προβάδισμα τους και το αύξησαν στο +4 στο 7-11 στο σημείο που κάλεσε το πρώτο του τάιμ άουτ ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς. Η εξέλιξη που ακολούθησε προσωρινά στο σετ δεν ήταν ιδανική για τον Ολυμπιακό που βρέθηκε να χάνει με  11-19. Όμως ο Θρύλος δεν το έβαλε κάτω και με ένα εντυπωσιακό σερί 6-0 σερί και πρωταγωνίστρια την Άνα Ζιβογίνοβιτς ψαλίδισε τη διαφορά και μείωσε σε 17-19, επιστρέφοντας δυναμικά στη διεκδίκηση του σετ.  Η εξέλιξη ήταν συγκλονιστική αφού μετά το 18-20 ο Ολυμπιακός μείωσε σε 19-20, ο ΑΟ Θήρας ξέφυγε με +2 στο 19-21 και οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν εκ νέου σε 20-21. Ακολούθησε το 20-22 με την Μερτέκη όμως και πάλι ο Θρύλος δεν τα παράτησε. Πρωταγωνίστρια στη νέα προσπάθεια ανατροπής της κατάστασης ήταν η Τζίνα Λαμπρούση η οποία μείωσε σε 21-22 με επίθεση και ισοφάρισε για πρώτη φορά μετά από πολύ ώρα σε 22-22 με μπλοκ στη Μπρίκμαν. Ο Α.Ο. Θήρας ανέκτησε το προβάδισμα με 22-23 όμως για μια ακόμα φορά ο Ολυμπιακός αρνήθηκε να τα παρατήσει. Από επίθεση άουτ της Μεντάρο προήλθε η ισοφάριση και με άσσο της Τζίνας Λαμπρούση το πρώτο προβάδισμα του Θρύλου και το σετ μπολ, για να ακολουθήσει στο 25-23, χάρη στο οποίο πήραν το 1ο σετ οι «ερυθρόλευκες».

Νέο σερί, νέα ανατροπή και 2-0 σετ!

Στο 2ο σετ ο Α.Ο. Θήρας προηγήθηκε με 0-2, ο Ολυμπιακός το έκανε 4-2, όμως δέχθηκε ένα 5-0 σερί χάρη στο οποίο προσπέρασαν οι φιλοξενούμενες με 4-7. Στην εξέλιξη του σετ ο Α.Ο. Θήρας διατήρησε το προβάδισμά φτάνοντας στο 9-13, όμως ο Ολυμπιακός είχε και πάλ αντίδραση και πάλι με ένα 6-0, μετέτρεψε το σκορ σε 16-13 με άσσο της Άνα Ζιβογίνοβιτς. Ο Θρύλος διαχειρίστηκε υποδειγματικά το υπέρ του προβάδισμα στην εξέλιξη του σετ, πήγε στο 18-14 με δυο διαδοχικές προσπάθειες της Σκοτ με μπλοκ και επίθεση και στο 20-15 ύστερα από επίθεση άουτ της Μερτέκη. Από σερβίς δυο σερβίς άουτ της Χατζηευστρατιάδου διαμορφώθηκε το 23-15 και το 24-16, και η Χίπε με πέρασμα πέτυχε το 25-16, χάρη στο οποίο ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0 στα σετ.

Μείωσε ο Α.Ο. Θήρας

Το 3ο σετ ήταν πιο κλειστό και ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν και να είναι κοντά στο σκορ, μέχρι το 15-15. Στο σημείο αυτό οι φιλοξενούμενες έτρεξαν ένα 5-0 σερί και έφτασαν στο 15-20. Αυτή τη φορά οι «ερυθρόλευκες» δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση με τον Α.Ο. Θήρας να διατηρεί το προβάδισμα και να φτάνει στο 21-25 με το οποίο μείωσε σε 2-1 τα σετ.

Κυριάρχησε, έφτασε στη νίκη και κλείδωσε την πρωτιά!

Στην έναρξη του 4ου σετ, ο Θρύλος προηγήθηκε με 6-2, βάζοντας τις βάσεις για να φτάσει στην τελική επικράτηση.  Στην εξέλιξη του σετ, οι «ερυθρόλευκες» διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα, με τη Στέλλα Χριστοδούλου να γράφει το 10-6 με άσσο, τη Άνα Ζιβογίνοβιτς το 12-8 και την Ρίγκαν Σκοτ το 13-8. Με ένα επίθεση της Ζιβογίνοβιτς η διαμορφώθηκε το 14-9 και μετά από επίθεση άουτ της Μερτέκη η διαφορά ανέβηκε στο +6 για το 15-9.  Οι «ερυθρόλευκες» είχαν κυριαρχήσει απόλυτα και δεν επέτρεψαν στην ομάδα της Σαντορίνης να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ. Η Σκοτ εκτόξευσε τη διαφορά στο +9 για το 11-20 και η ίδια έδωσε το πρώτο ματς μπολ με +10 στο 24-14. Με πρώτο χρόνο η Κατερίνα Γιώτα έγραψε το 25-16, για την τελική επικράτηση με 3-1 σετ, χάρη στην οποίο ο Θρύλος κλείδωσε την πρωτιά!

Τα σετ: 3-1 σε 1.45.  25-23 (27’), 25-16 (24’), 21-25 (30’), 25-16 (24')

1ο σετ: 7-8, 9-16, 19-21, 25-23

2ο σετ: 5-8, 16-13, 21-15, 25-16

3ο σετ: 8-7, 14-16, 17-21, 21-25

4ο σετ: 8-3, 16-9, 21-12, 25-16

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 52 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο. Θήρας προήλθαν από 7 άσσους, 42 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 8 (4/7 επ., 4 μπλοκ), Ζιβογίνοβιτς 9 (6/26 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 30% υπ. - 19% άριστες), Χουντ 19 (15/41 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 31% υπ. - 0% άριστες), Λαμπρούση 12 (6/15 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (2/4 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χίπε 19 (19/48 επ.) / Κονόμι (λ, 91% υπ. - 73% άριστες), Κακουράτου (λ).

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Γκάιτς): Μεντάρο 7 (5/23 επ., 2 μπλοκ), Μπρίνκμαν 19 (13/33 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 40% υπ. - 28% άριστες), Νογκουέρας 3 (1/5 επ., 2 άσσοι), Μερτέκη 13 (10/44 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ. - 28% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 8 (6/16 επ., 2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 4 (3/14 επ., 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 53% υπ. - 27% άριστες), Καραφουλίδου 5 (3/12 επ., 2 μπλοκ), Κούση, Γενιτσαρίδη 1 (1/2 επ.).

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr: «Το σημερινό παιχνίδι και για τις δυο ομάδες δεν ήταν τόσο… επιθετικό, αλλά στα υπόλοιπα στοιχεία, το σερβίς, το μπλοκ και στην άμυνα ήταν πολύ καλό. Είμαι ικανοποιημένος γιατί συνεχίσαμε την καλή παρουσία που έχουμε στο δεύτερο μισό της σεζόν. Με αυτή τη νίκη έχουμε ασφαλίσει κατά πολύ μεγάλο ποσοστό την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια της σεζόν. Έχουμε δυο δύσκολα εκτός έδρας ματς με τον Άρη και τη Θέτιδα Βούλας, αλλά είναι στο χέρι μας να τελειώσουμε καλά. Παράλληλα προετοιμαζόμαστε για τα ευρωπαϊκά ματς με τη Μπεζιέ, ενώ έχουμε στο μυαλό μας και τους αγώνες του Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας».

Η Τζίνα Λαμπρούση ανέφερε: «Σήμερα ξεπεράσαμε και το σοκ του τραυματισμού της Κατερίνας (σ. Ζακχαίου) το οποίο ήταν πάρα πολύ πρόσφατο, αφού συνέβη χθες και σήμερα μάθαμε ότι μπήκε στο χειρουργείο. Εννοείται ότι αφιερώνουμε τη νίκη και στη Σία (σ. Τοτσίδου) και στη «Ζακ» (σ. Ζακχαίου). Από κει και πέρα ξεκινήσαμε λίγο νωθρά σήμερα και καταφέραμε να κάνουμε δυο φορές ανατροπή στο σκορ. Στο 3ο κάναμε κάποια αβίαστα και εύκολα λάθη αλλά αντιδράσαμε πάλι και στο 4ο σετ καταφέραμε να φτάσουμε στη νίκη. Θέλαμε πάρα πολύ να πάρουμε το τρίποντο για να διατηρηθούμε στην κορυφή και να κάνουμε αποφασιστικό βήμα για την πρωτιά».