.
.
Αφεντικό στο ντέρμπι κορυφής ο Θρύλος!

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, ο Ολυμπιακός πέτυχε την  5η νίκη του στο πρωτάθλημα της Volleyleague επικρατώντας με 3-0 (25-11, 25-17, 26-24 ) σετ του Πανναξιακού στο κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη» στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής. Οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν στους 3 βαθμούς τη διαφορά από τον πρωτοπόρο Πανναξιακό, έχοντας και ένα παιχνίδι λιγότερο από την ομάδα της Νάξου.  Από κει και πέρα, ο Θρύλος μετέτρεψε σε παράσταση για ένα ρόλο το σημερινό ντέρμπι κορυφής δίνοντας συνέχεια στην ανοδική πορεία και τις καλές εμφανίσεις. Πρώτη σκόρερ στην αναμέτρηση αναδείχθηκε η Σάσκια Χίπε με 21 πόντους (20/40 επ., 1 μπλοκ), με 10 ακολούθησε η Μέιφιλιντ. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Κωνσταντίνα Βλαχάκη  που αγωνίστηκε αντί της Λάουρα Έμοντς η οποία έμεινε εκτός λόγω ενοχλήσεων στη μέση, αφού ολοκλήρωσε το ματς με 7 (6/18 επ., 1 μπλοκ) και τα πήγε πολύ καλά στην υποδοχή (71%υπ.-57%αρ.).

Δυναμική εκκίνηση ο Θρύλος!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ καλά στο πρώτο σετ, στη διάρκεια του οποίου κυριάρχησε απόλυτα και δεν έδωσε περιθώρια στον Πανναξιακό. Οι «ερυθρόλευκες» με άσσο της Γιώτα προηγήθηκαν γρήγορα, με 10-4 και μετά το 12-6 με ένα 4-0 σερί και επίθεση της Μέιφιλντ αύξησαν σε διψήφια τιμή φτάνοντας στο 16-6. Μετά από μπλοκ της Γιώτα διαμορφώθηκε το 19-9 και το +10 παρέμεινε μετά από νέα επίθεση της Μέϊφιλντ (20-10). Με δυο διαδοχικούς άσους της Αμερικανίδας ακραίας ο Ολυμπιακός έφτασε στο σετ μπολ (23-10, 24-10) και πήρε το σετ με 25-11 μετά από προσπάθεια της Γιώτα πάνω στο φιλέ.

Εξίσου άνετα στο 2-0!

Στο δεύτερο σετ, οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν πιο χαλαρά με αποτέλεσμα να μείνουν πίσω στο σκορ με 5-8, αλλά ισοφάρισε με επιμέρους 3-0 σε 8-8 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με 10-9, ύστερα από επίθεση στην ευθεία της Τζίνας Λαμπρούση. Με μπλοκ της Γιώτα ο Ολυμπιακός έφτασε για πρώτη φορά στο +2 στη διάρκεια του 2ου σετ για το 13-11 και μετά από επίθεση άουτ του Πανναξιακού το διεύρυνε στο +3 για το 15-12.  H Kωνσταντίνα Βλαχάκη, με δυνατή επίθεση διατήρησε το προβάδισμα αυτό, (16-13) και η Τζίνα Λαμπρούση με προσπάθεια πάνω στο φιλέ το αύξησε στο +4 για το17-13 στο σημείο όπου οι «ερυθρόλευκες» άρχισαν να ξεφεύγουν στο σκορ. Το σερί του Ολυμπιακού συνεχίστηκε μετά το μπλοκ της Στέλλα Χριστοδούλου για το 18-13, με επίθεση της Χίπε διαμορφώθηκε το 19-13 ενώ η Μέιφιλντ έγραψε στη συνέχεια το 20-13. Ο Θρύλος δεν άφησε το πόδι από το γκάζι, έφτασε στο 21-14 με επίθεση της Λαμπρούση και πήρε τα σετ με 25-17 κάνοντας το 2-0!

Έφτασε στην τελική επικράτηση!

Με προφανή διάθεση να μην αφήσει περιθώρια στον Πανναξιακό ξεκίνησε ο Θρύλος και στο 3ο σετ αποκτώντας από την αρχή τον έλεγχο και το προβάδισμα. Ωστόσο μέχρι τα μέσα του σετ, ο Πανναξιακός προσπάθησε να αντιδράσει και κατάφερε να ισοφαρίσει αρχικά και στη συνέχεια να προηγηθεί με 14-15, δίνοντας νέο ενδιαφέρον. Η απάντηση του Ολυμπιακού έφερε την ανατροπή για το 17-15 μετά από επίθεση της Χίπε η οποία έγραψε στη συνέχεια το 20-18. Ο Πανναξιακός μείωσε σε 20-19, η Λαμπρούση με επίθεση με επανέφερε το +2 (21-19), αλλά οι φιλοξενούμενες μείωσαν εκ νέου σε 21-20. Ο Θρύλος βρήκε λύση στην επίθεση με τη Χίπε να σημειώνει το 22-20 και μετά από επίθεση άουτ του Πανναξιακού, απέκτησε «αέρα» τριών πόντων για το 23-20. Ακολούθησε ένα σερβίς άουτ της Χριστοδούλου και ένα μπλοκ στη Χίπε για να μειώσει ο Πανναξιακός σε 23-22. Μετά από λάθος των φιλοξενούμενων, ο Ολυμπιακός πήγε στο ματς μπολ (24-22), όμως ο Πανναξιακός ισοφάρισε σε 24-24.  Στο 25-24, έφτασε ο Θρύλος με πρώτο χρόνο της Κατερίνας Γιώτα και πήρε με 26-24 το σετ και τη νίκη ύστερα από λάθος του Πανναξιακού.

Τα σετ: 3-0 σε 1. 05 25-11 (17’), 25-17 (21’) 26-24 (27’)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-4, 16-6, 21-10, 25-11

2ο σετ: 5-8, 16-13, 21-14, 25-17

3ο σετ: 8-5, 16-15, 21-19, 26-24

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 6 (1/5 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Μέϊφιλντ 10 (6/16 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 52%υπ.-38%αρ.), Λαμπρούση 7 (6/11 επ., 1 μπλοκ), Βλαχάκη 7 (6/18 επ., 1 μπλοκ, 71%υπ.-57%αρ.), Χριστοδούλου 7 (2/6 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Χίπε 21 (20/40 επ., 1 μπλοκ), Κοκκινάκη –λ (50%υπ.-33%αρ.)/Νομικού

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Νίκος Κωστακόπουλος): Ριντ 10 (9/28 επ., 1 μπλοκ), Βεργίδου 1 (1 άσσος), Χατζηευστρατιάδου 6 (2/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Λιάγη 3 (2/12 επ., 1 μπλοκ), Τσομπανίδου 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Φρανσιέλε 8 (7/21 επ., 1 μπλοκ, 46%υπ.-27%αρ.), Κακουράτου –λ (29%υπ.-18%αρ.)/ Λάβδα

Δηλώσεις

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Ξεκινάμε να παίζουμε καλύτερα από παιχνίδι σε παιχνίδι. Το καλύτερο μας ματς μέχρι στιγμής ήταν με τη Βολερό, αλλά ίσως σήμερα στα δυο πρώτα σετ παίξαμε ακόμα καλύτερα. Είχαμε πολύ καλύτερη λειτουργία στο μπλοκ και στην υποδοχή και σίγουρα στα μπλοκ στα δυο πρώτα σετ η εμφάνισή μας ήταν η καλύτερη. Πρέπει να συνεχίσουμε στον ίδιο δρόμο, μέχρι το τέλος της σεζόν».

Η αρχηγός του Θρύλου, Στέλλα Χριστοδούλου, ανέφερε τα εξής: «Σίγουρα γνωρίζουμε ότι η Νάξος μπορεί να παίξει πολύ καλύτερα αλλά σημασία έχει ότι εμείς ήμασταν όπως έπρεπε. Όσο εξελίσσεται η σεζόν, βρίσκουμε το ρυθμό μας σιγά σιγά και παιχνίδι με παιχνίδι δείχνουμε τις δυνατότητές μας».

Η Κωνσταντίνα Βλαχάκη μιλώντας στην κάμερα του OSFP TV δήλωσε: «Είμαι εδώ για να βοηθάω την ομάδα. Σήμερα χρειάστηκε γιατί δυστυχώς δεν ήταν διαθέσιμη η Λάουρα (σ.σ. Έμοντς), και χαίρομαι πάρα πολύ να το κάνω. Μπαίνω μέσα, έχω όρεξη, βγαίνει η προπόνηση και εγώ το έχω ξαναπεί ότι με αυτό το κλίμα πραγματικά δεν μπορείς να μην παίξεις καλά. Δεν κάναμε μια καλή αρχή στο πρωτάθλημα με τον Άρη, αλλά και με τη Βολερό και σήμερα δείξαμε ότι έχουμε ποιότητα και ότι αυτή η ομάδα είναι εδώ για να πρωταγωνιστεί, τόσο στην Ελλάδα αλλά και στην Ευρώπη. Σήμερα μπήκαμε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, είχαμε όρεξη και πάνω στο φιλέ το μπλοκ μας πήγε πάρα πολύ καλά. Έχουμε παίκτριες σαν την Κατερίνα Γιώτα οπότε δεν περνάει τίποτα. Εμείς σε όλα τα παιχνίδια θέλουμε να δίνουμε τον καλύτερό μας εαυτό και αν το κάνουμε δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα».