.
.
Αυτός ο Θρύλος μπορεί!

Στον επαναληπτικό που θα διεξαχθεί  στο Ρέντη την ερχόμενη Τετάρτη (27/01), θα κριθεί η πρόκριση στους «4» του Cev Cup, αφού ο Ολυμπιακός άφησε… ανοικτούς λογαριασμούς με την Σουργκούτ στο πρώτο παιχνίδι που διεξήχθη στη Ρωσία. Οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση αλλά γνώρισαν την ήττα στο τάι μπρέικ (3-2), έδειξαν ωστόσο ικανοί να φέρουν σε πολύ δύσκολη θέση την ισχυρή Ρώσικη ομάδα. Ο Θρύλος έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης ήταν εξαιρετικά ανταγωνιστικός και πάλεψε σε όλα τα σετ ενώ είχε και αρκετές ευκαιρίες να φύγει μια σπουδαία νίκη που θα έκανε ακόμα πιο εύκολο το έργο του στον επαναληπτικό.

Στο πρώτο σετ, οι Ρώσοι είχαν τον έλεγχο χωρίς να καταφέρουν να ξεφύγουν πολύ στο σκορ, έφτασαν στο 24-21, ο Θρύλος μείωσε σε 24-23 αλλά δεν ολοκλήρωσε την προσπάθεια ανατροπής (25-23). Η «ερυθρόλευκη» απάντηση ήταν άμεση αφού οι Πειραιώτες ισοφάρισαν με το ίδιο σκορ 25-23. Η καταπληκτική απόδοσή των «ερυθρολεύκων»  στο 3ο σετ, όπου κυριάρχησαν απόλυτα και δεν άφησαν περιθώρια στους Ρώσους,  τους έδωσε το προβάδισμα με 1-2 (15-25). Το 4ο σετ είχε αμφίρροπο χαρακτήρα, οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο και τελικά οι Ρώσοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν (25-23) στέλνοντας το παιχνίδι στο τάι μπρεικ. Εκεί ο Ολυμπιακός οδηγούσε στο σκορ μέχρι το 8-6, οι Ρώσοι ισοφάρισαν 8-8 και βγήκαν νικητές στην συναρπαστική εξέλιξη που ακολούθησε.

Τα σετ: 3-2, 25-23 (27’), 23-25 (27’), 15-25 (26’), 25-23 (30’), 15-13 (16’)

1ο σετ: 8-6, 13-16, 21-18, 25-23

2ο σετ: 8-7, 14-16, 18-21, 23-25

3ο σετ: 3-8, 5-16, 8-21, 15-25

4ο σετ: 8-7, 16-12, 21-18, 25-23

5ο σετ: 6-8, 15-13

ΣΟΥΡΓΚΟΥΤ:  Μπρντόβιτς 3 (1/2 επ., 2 άσσοι), Μπακούν 27 (20/38 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Ιερετσένκο 11 (10/24 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ.-40% αρ.), Απαλίκοβ 8 (6/13 επ., 2 άσσοι), Σαφόνοβ 1 (1/3 επ.), Ροντίτσεβ 18 (16/38 επ., 67% υπ.-38% αρ., 2 μπλοκ), Αντρέεβ –λ (52% υπ.-29% αρ.)/ Καμπέσοβ –λ,  Ασκέροβ 1 (1/3 επ.), Σαφόνοφ  1 (1/3 επ.), Αστασένκοβ 4 (3/3 επ., 1 μπλοκ), Τσεφράνοβ 3 (2/11 επ., 1 μπλοκ),

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σουλτανόπουλος 5 (5/7 επ.), Φιλίποφ 5 (1/1 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 24 (23/39 επ., 33% υπ.-33% αρ. 1 μπλοκ), Τσουκ 16 (13/30 επ., 50% υπ.-22% αρ.,  3 μπλοκ), Όγκουρτσακ 14 (10/27 επ., 2 άσσοι, 61%υπ.-42% αρ., 2 μπλοκ), Σπίνου 9 (7/13 επ., 2 μπλοκ), Ταμπουρατζής –λ (44% υπ.-36% αρ.)/ Σακόγλου, Στιβαχτής, Κοκκινάκης (33% υπ.-33% αρ.), Γκούζντα -λ, Παπαδόπουλος 1 (1/3 επ.)

Φιλίποφ: «Θέλουμε γεμάτο Ρέντη»

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού Ντίμα Φιλίποφ μετά τη λήξη της αναμέτρησης απεύθυνε κάλεσμα στον κόσμο του Θρύλου για να γεμίσει το Ρέντη την ερχόμενη Τετάρτη και να βοηθήσει με την παρουσία του για την επίτευξη μιας σπουδαίας πρόκρισης. Αναλυτικά ο Φιλίποφ δήλωσε στο osfp.gr: «Όταν έχεις ευκαιρία να κερδίζεις πρέπει να την αξιοποιείς. Παίξαμε καλά σήμερα και έπρεπε να κερδίσουμε όμως κάναμε κάποια λάθη που δεν έπρεπε με αποτέλεσμα να μην πετύχουμε το σκοπό μας. Τώρα θέλουμε γεμάτο Ρέντη την ερχόμενη Τετάρτη!»

Τσουκ: «Μπορούσαμε να κερδίσουμε»

Ο Μπόζινταρ Τσουκ δήλωσε στο osfp.gr: «Πραγματοποιήσαμε πολύ καλή εμφάνιση σε γενικές γραμμές και σίγουρα θα μπορούσαμε να φύγουμε με μια σπουδαία νίκη, η οποία θα έκανε πιο εύκολο το έργο μας ενόψει του επαναληπτικού της ερχόμενης Τετάρτης. Ωστόσο ορισμένα λάθη στα οποία υποπέσαμε στο 4ο και στο τελευταίο σετ δεν μας το επέτρεψαν. Κοιτάμε μπροστά και περιμένουμε το επόμενο παιχνίδι για να διεκδικήσουμε την πρόκριση ανατρέποντας την κατάσταση που διαμορφώθηκε».