.
.
Ασταμάτητος ο Θρύλος πέρασε και από το Άργος!

Την απόλυτα νικηφόρα πορεία του στη Handball Premier διεύρυνε ο Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.-«Όμιλος Ξυνή», ο οποίος επικράτησε με 25-21 του Διομήδη Άργους στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής. Οι «ερυθρόλευκοι» πανηγύρισαν την 6η νίκη σε ισάριθμα ματς και περιμένουν την ΑΕΚ την Τρίτη (13/11) στις 20:00 στο Ρέντη στο πρώτο ντέρμπι της φετινής σεζόν. Από κει και πέρα στο κλειστό της Νέα Κίου, ο Θρύλος είχε τη θερμή συμπαράσταση των οπαδών του που έδωσαν δυναμικό παρών και ώθησαν την ομάδα στη νίκη.

Σε θέση οδηγού από την αρχή!

Όσον αφορά την εικόνα του αγώνα, ο Ολυμπιακός έφτασε δίκαια στην τελική επικράτηση διατηρώντας τον έλεγχο και το προβάδισμα από την αρχή έως το φινάλε. Με δυο προσωπικά γκολ του Πάτρικ Λέμος οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 2-0 στο πρώτο δίλεπτο και με τον ίδιο παίκτη διεύρυναν το προβάδισμά τους στο +4 (1-5) μέχρι το 8ο λεπτό. Λίγο πριν συμπληρωθεί το πρώτο 15λεπτο (13:24) οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 6-7 αλλά με τρία διαδοχικά τέρματα των Λέμος, Σανίκη και Τζηρά ο Θρύλος επανέφερε τη διαφορά στα τέσσερα γκολ φτάνοντας στο 6-10 στο 22ο λεπτό. Στο 23:45 ο Διομήδης μείωσε εκ νέου σε 8-10 αλλά οι Τζηράς και Κρητικός σημείωσαν το 8-11 και 8-12 αντίστοιχα, τέσσερα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Στα λεπτά που ακολούθησαν σημειώθηκε το 10-13 με το οποίο πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Διαχειρίστηκε το προβάδισμα και πήρε τη νίκη!

Στην έναρξη του β’ ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι μείωσαν στο ελάχιστο τη διαφορά (12-13), αλλά ο Θρύλος βρήκε σκορ από τους Χιμένεθ, Τζηρά, Σανίκη και Λέμος και έφτασε στο 14-18 στο 45:15. Οι Πειραιώτες διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο με τον Κανδύλα να σημειώνει το 16-22, 8 περίπου λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Στα λεπτά που απέμεναν ο Θρύλος διαχειρίστηκε το υπέρ του προβάδισμα και έφτασε στο τελικό 25-21, πανηγυρίζοντας την 6η διαδοχική νίκη του στο πρωτάθλημα.

Τα 5λεπτα: 1-3, 2-5, 6-8, 6-10, 8-11, 10-13 (ημχ.), 12-14, 11-13, 14-17, 16-19, 17-22, 21-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Μάνθος, Κρητικός 1, Τζηράς 4, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος 7, Χιμένεθ 3, Στούμπης, Ασβεστάς, Παπαδόπουλος, Κανδύλας 1, Σανίκης 2, Μπούμπαλο 1, Τσιλιμπάρης, Αρσιτς, Αραπακόπουλος 2, Τσίλης 3

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρουλας): Κρεμαστιώτης, Τσιγαρίδας 2, Αρσενασβίλι 3, Παπαντωνόπουλος, Χειβιδόπουλος, Ρουσσόπουλος, Αργυρού 7, Τότος 5, Χαντέλης, Χερουβείμ 1, Λαμπρόπουλος, Ζλατάνος, Μπινιάρης, Τσάτσας, Σμυρνιώτης, Δάσκαλος 3

Δίλεπτα: 2-4 Πέναλτι: 2/4- 4/4 Κόκκινη: 48’ Σανίκης (3 δίλεπτα)

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Γιώργος Ζαραβίνας δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Καταρχάς έγινε ένα πάρα πολύ ωραίο παιχνίδι. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα παιδιά γιατί παίζαμε σε δύσκολη έδρα και μια ομάδα που χρησιμοποιεί άμυνες που δεν συναντάμε συχνά και παρ’ όλα αυτά μείναμε συγκεντρωμένοι στο πλάνο μας. Διαχειριστήκαμε και την ξεκούραση και κάποιους τραυματίες ενόψει του δύσκολου παιχνιδιού με την ΑΕΚ. Ευχαριστούμε τον κόσμο που ήρθε και μας υποστήριξε και το ίδιο θέλουμε και την Τρίτη στο πρώτο ντέρμπι της χρονιάς».