.
.
Ασταμάτητος και στην Θεσσαλονίκη ο Θρύλος!

Νικηφόρα πέρασε και απο το PAOK Sports Arena ο Ολυμπιακός αφού νίκησε τον ΠΑΟΚ με 46-63 για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 μπάσκετ γυναικών, σε έναν αγώνα που είχε τον άτυπο χαρακτήρα της πρόβας, ενόψει του παιχνιδιού των δυο ομάδων τις προσεχείς εβδομάδες για τον ημιτελικό του Final Four του Κυπέλλου Ελλάδας που θα διεξαχθεί στην Λευκάδα.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στην πρώτη περίοδο με σκοπό να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό με αποτέλεσμα να προηγηθεί με ένα καλάθι και σκορ 15-13. Στην δεύτερη περίοδο όμως ο Θρύλος με προσήλωση στην άμυνα και ευστοχία στην επίθεση κατάφερε να σημειώσει 16 πόντους και να δεχθεί μόνο 6. Ο ΠΑΟΚ έπαιξε το τελευταίο του χαρτί στην τρίτη περίοδο προσπαθώντας να πλησιάσει στο σκορ και κατάφερε να την κερδίσει με το ίδιο σκορ όπως την πρώτη (15-13). Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Ο Ολυμπιακός έδειξε ότι είναι πολύ καλύτερος από άποψη φυσικής κατάστασης μιας και οι αθλήτριες του δεν έπαψαν να τρέχουν, να πιέζουν και να βγαίνουν σε αιφνιδιασμούς. Αποτέλεσμα αυτής της πίεσης ήταν να σημειώσει 21 πόντους αντί 10 των γηπεδούχων να πάρει την νίκη και με διαφορά 17 πόντων, απέναντι στην τελευταία ομάδα και έδρα που φάνταζε φόβητρο για το αήττητο που έχουν οι ερυθρόλευκες μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα.

Κορυφαία του Θρύλου για ακόμα μια φορά η Αμερικανίδα Λικέντρα Τζόνσον  που πέτυχε 17 πόντους, ενώ η Εύη Σταμάτη σημείωσε 11. Η Τάνια Χαλιβέρα 9 και η Όλγα Χατζηνικολάου 8.

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 46-63

Τα δεκάλεπτα : 15-13, 6-16, 15-13, 10-21

ΠΑΟΚ (Β.Μασλαρινός) : Τελίδου 4, Ρεντμον 2, Σπανίδου 11, Ταρπάγκου 2, Κλέμονς 11, Σταυρίδου 9, Κατωπόδι 6, Κοντογεώργου 1

Ολυμπιακός (Ε.Καπογιάννη) : Σταμάτη 11, Χατζηνικολάου 8, Χαλιβέρα 9, Τζόνσον 17, Κριστόφερσον 2, Μπόνη 5, Μπαλτά 3, Κοσμά 4, Παπαμιχαήλ 4.