.
.
Ασταμάτητες οι «ερυθρόλευκες», νίκη με +41 στην Κρήτη!

Τη νικηφόρα πορεία της στο πρωτάθλημα συνέχισε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού. Μετά την «κατοστάρα» (104-52) επί του ΠΑΣ Γιάννινα στο ΣΕΦ, για τη 15η αγωνιστική της Α1, τα κορίτσια του Θρύλου επικράτησαν εύκολα και του ΟΑ Χανίων, με 91-50 στο κλειστό Κλαδισού, για τη 16η «στροφή», παίζοντας εξαιρετική άμυνα. Οι «ερυθρόλευκες» έπαιξαν ωραίο μπάσκετ στην Κρήτη, από το ξεκίνημα, προηγήθηκαν με +21 (30-51) στο ημίχρονο και με πρώτη σκόρερ την Σταμολάμπρου με 18 πόντους, «καθάρισαν» το «διπλό» επί των Χανίων με +41, συνεχίζοντας αήττητες στο πρωτάθλημα.

Προβάδισμα +21 στο ημίχρονο!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο ματς και με ελεύθερο τρίποντο της Σταμολάμπρου από τη γωνία (8:20), προηγήθηκε με 9-0 του ΟΑ Χανίων, ενώ στη συνέχεια, με τζαμπ σουτ της Σταμάτη (6:47), έφτασε στο +14 (2-16). Τα κορίτσια του Θρύλου συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και ανέβασαν τη διαφορά στο +15 (5-20), με καλάθι και φάουλ της Σπυριδοπούλου (4:26), ενώ λίγο αργότερα, έκαναν το 23-11 επί των γηπεδούχων, με έμμεσο τρίποντο της Χάμπλιν (2:52). Με λέι απ της Σταμολάμπρου στον αιφνιδιασμό (0:01), οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν το +12 και έτσι, ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 30-18, κόντρα στα Χάνια. Η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς «μπήκε» με καλό ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και αύξησε τη διαφορά στο +16 (20-36), με λέι απ της Βίτολα (8:27), έπειτα έκανε το 40-25, με εύστοχη βολή της Τόλφρι (4:35) και στη συνέχεια, ξέφυγε με +22 (28-50) από τον ΟΑ Χανίων, με καλάθι της Δίελα από τη γραμμή των βολών (1:07), «κλείνοντας» το ημίχρονο με σκορ 51-30.

Επικράτηση με +41!

Στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα 30 πόντων (34-64), με λέι απ της Σπυριδοπούλου (5:00), το οποίο διατήρησε (36-66), με χουκ της Πλουφ (3:40), ενώ στη συνέχεια, έφτασε στο +33 (38-71) επί των γηπεδούχων, με νέο καλάθι της Σπυριδοπούλου (1:43). Έτσι, με ωραίο τρίποντο της Νικολοπούλου (0:31), ο Θρύλος ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο με +31 (43-74) κόντρα στα Χανιά, παίζοντας εξαιρετική άμυνα. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +35 (45-80) επί των Χανίων, με δύο διαδοχικά καλάθια της Βαμβακά (8:09, 6:13), ενώ στη συνέχεια, έφτασαν στο +37 (47-84), με λέι απ της Σύρρα (3:20). Με τρίποντο της Τόλφρι (1:44), η ομάδα μας «εκτόξευσε» τη διαφορά στο +39 (50-89) και με καλάθι της Σύρρα (0:48), έφτασε στο +41, διαμορφώνοντας το τελικό 91-50 κόντρα στον ΟΑ Χανίων, στην Κρήτη.

Τα δεκάλεπτα: 18-30, 30-51, 43-74, 50-91

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Πλουφ 7 (7 ριμπάουντ), Τόλφρι 13 (3/5 δίποντα, 2/9 τρίποντα), Σταμολάμπρου 18 (2/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Σταμάτη 4, Αλεξανδρή 1, Σπυριδοπούλου 12 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σύρρα 4 (4 κλεψίματα), Νικολοπούλου 8 (6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Δίελα 3, Βαμβακά 4 (8 ριμπάουντ), Βίτολα 10, Χάμπλιν 7

ΟΑ Χανίων (Σόφτσης): Τσουγκράκη 5, Πρασιανάκη, Αργυροπούλου 2, Σαλιάι, Παπαδάκη, Μαυράκη, Τσιχλάκη 1, Οικονομάκη 8, Ντέλιτς 8, Φάρου 9, Χάρις 17 (9/9 βολές)

Μάρτινς Ζίμπαρτς: «Μία νίκη με πολύ καλή άμυνα. Είχαμε καλή αμυντική λειτουργία, στην επίθεση κάναμε κάποια εύκολα λάθη, αλλά είμαι ικανοποιημένος από την εικόνα της ομάδας μου. Είναι πολύ σημαντικό, που όλες οι αθλήτριες βοήθησαν και έκαναν μια πολύ καλή προσπάθεια».

Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου: «Σήμερα, η ομάδα μας παρουσιάστηκε σοβαρή και συγκεντρωμένη, τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση. Ακολουθήσαμε το πλάνο του προπονητή, έγινε μεγάλο ροτέισον και η ομάδα έπαιξε στο 100% για 40 λεπτά. Πλέον, στρέφουμε την προσοχή μας στο επόμενο παιχνίδι, απέναντι στον Παναθηναϊκό, που η νίκη θα μας δώσει το προβάδισμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος».