.
.
Απόλυτη κυριαρχία επί της Namur και νίκη με 29 πόντους!

Ο Ολυμπιακός παρέσυρε την Namur στο ΣΕΦ με σκορ 70-41 και έκανε εξαιρετική πρεμιέρα στο Eurocup Γυναικών. Οι αήττητες νταμπλούχες Ελλάδας κυριάρχησαν από την πρώτη στιγμή και πραγματοποίησαν μία άρτια εμφάνιση, κατακτώντας άνετα τη νίκη.

Η ομάδα από το Βέλγιο δεν είχε απαντήσεις και το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τον Θρύλο μπροστά με 12 πόντους. Το ημίχρονο έληξε στο +19 για τις «ερυθρόλευκες» στο ΣΕΦ, που έδειχναν ότι ελέγχουν απόλυτα την αναμέτρηση. Η διαφορά παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα και το δεκάλεπτο ήταν ιδανικό για τις γηπεδούχες, με τον Ολυμπιακό απλά να αυξάνει μέχρι και τους 30 πόντους την απόστασή του.

Πρώτη σκόρερ του Θρύλου η Τζέσικα Τόμας με 17 πόντους, ενώ ακολούθησε η Νικολοπούλου με 11.

ΔΥΝΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε έχοντας  στο παρκέ τις Νικολοπούλου, Τόμας, Γέμελος, Σωτηρίου και Γκρέιβς  και προηγήθηκε γρήγορα με 5-0 με τα καλάθια των Σωτηρίου και Τόμας.

Η Γέμελος βοήθησε για το 7-2, με την Νικολοπούλου να σκοράρει για το +7 (9-2) των «ερυθρόλευκων».

Η Γκρέιβς πέτυχε το 11-5 και το 13-7, όμως η Σίλβα μείωσε με ένα ακόμα καλάθι από τα 5 μέτρα.

Η Αμερικανίδα σέντερ του Θρύλου παρέμεινε επιθετική, «χτύπησε» δις από την ρακέτα για να φτάσει το παιχνίδι στο 17-9.

Το δεκάλεπτο έκλεισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τον Ολυμπιακό, καθώς προηγήθηκε με 21-9.

Στο ίδιο μομέντουμ οι αήττητες νταμπλούχες Ελλάδας, όπως και η Γκρέιβς. Ο Θρύλος προσπέρασε με 25-12, με την πίεση του να κάνει δουλειά και την Σωτηρίου να σκοράρει έπειτα από κλέψιμο της Τόμας για το 30-13 με 5’06’’ για το ημίχρονο.

Η Τόμας έδωσε αέρα 21 πόντων στην ομάδα του Πειραιά (34-13), με τον Ολυμπιακό να έχει κυριαρχήσει απόλυτα στο παρκέ. Η Namur από την μεριά της έδειξε αντίδραση και έτρεξε ένα 9-0 σερί, το οποίο σταμάτησε η Τόμας με ένα γκολ φάουλ για  το 37-19.

Οι «ερυθρόλευκες» έκλεισαν το ημίχρονο στο +19 (40-21) σε ένα 20λεπτο που κρίθηκε καθαρά την αμυντική τους προσήλωση.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕ ΝΑ ΤΟΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ

Η Namur είχε ένα μικρό σερί με την έναρξη της τρίτης περιόδου, όμως η Τόμας από τις βολές πραγματοποίησε το 44-27, με την Σωτηρίου να σκοράρει στο τρανζίσιον για να επαναφέρει τη διαφορά στους 19 πόντους (46-27).

Οι παίκτριες του Παντελάκη παρέμειναν συγκεντρωμένες, η Γέμελος σκόραρε ένα ακόμα δίποντο και η Σωτηρίου με τρίποντο εκτόξευσε το ματς στους 20 πόντους (51-31).

Ο Ολυμπιακός έκλεισε στο 53-31, έχοντας ένα δεκάλεπτο ακόμα μέχρι να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη στο Eurocup.

Επιστρέφοντας στο ματς, ο Θρύλος πέρασε με 23 έπειτα από τρίποντο της Σταμολάμπρου, με την Ελληνίδα γκαρντ να εκτελεί και πάλι από τα 6,75μ για το 59-33.

Έπειτα από το τάιμ άουτ της Namur, η ομάδα του Βελγίου έτρεξε ένα 6-0 σερί για να ροκανίσει την διαφορά, όμως γρήγορα Γκρέιβς και Τόμας διαμόρφωσαν το 62-38 με 3’27’’ για τη λήξη.

Οι «ερυθρόλευκες» έστειλαν την διαφορά στους 28 (66-38) αλλά και τους 30 πόντους με τα υπόλοιπα λεπτά να είναι διαδικαστικά και τον Ολυμπιακό να κατακτάει την πρώτη του νίκη για φέτος στο Eurocup.

Τα δεκάλεπτα: 21-9, 40-21, 53-31, 70-41.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Αυτζή 2, Γιουρτσένκοβα 2, Κοσμά (5 ριμπ.), Νικολοπούλου 6 (2/4 δίπ., 2 ασ.), Σταμάτη 5 (1/3 τρ.), Γέμελος 9 (4/8 δίπ, 1/2 βολ.), Γκρέιβς 11 (4/10 δίπ., 3/4 βολ., 5 ριμπ.), Παυλοπούλου 2, Σωτηρίου 10 (2/3 τρ., 4 ριμπ.), Σταμολάμπρου 6 (2/3 τρ., 5 ριμπ.), Τόμας 17 (5/10 δίπ., 7/7 βολ., 4 ριμπ., 3 ασ., 2 κλ.).

Namur (Μέσταγκ): Ντε Λέιν, Ιμόμπιο 4, Μέσταγκ 8 (2), Σίλβα 12, Βάντεργουολ 10 (2), Μπάτζο, Μπεστάνιο, Γιομάν 6 (1), Γκέντολφ 1.

O Γιώργος Παντελάκης δήλωσε μετά το παιχνίδι πως: «Είχαμε πει εξ αρχή να σταματήσουμε το παιχνίδι μέσα στην ρακέτα της Namur και την δημιουργία της Βάντεργουόλ. Αυτά τα πετύχαμε σε πολύ μεγάλο βαθμό, οι παίκτριες ήταν πολύ συγκεντρωμένες στο πλάνο που είχαμε και αξίζουν συγχαρητήρια στους συνεργάτες μου για το πώς σχεδιάσαμε το παιχνίδι. Από εκεί και πέρα στην επίθεση είχαμε πολλές φάσεις και αρκετές επιλογές, κρατάμε τη νίκη και το αποτέλεσμα. Βελτιωνόμαστε και πάμε να παίξουμε το παιχνίδι  με τον ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα που είναι ένα πολύ σημαντικό ματς για εμάς και στη συνέχεια στην Ισπανία με την Valencia, που είναι και ο πρώτος μας «τελικός» ουσιαστικά για το Eurocup».

Η Τζέσικα Τόμας τόνισε από την μεριά της πως: «Η άμυνα ήταν το κλειδί για μας. Είχαμε ενημερωθεί για το πώς αγωνίζεται η Namur ως ομάδα αλλά και ως μονάδες. Αυτό μας βοήθησε από την αρχή για να επιβληθούμε. Ηταν μία τέλεια ατμόσφαιρα και εκτελέσαμε ιδανικά όσα μας είπε ο προπονητής μας και έτσι κατακτήσαμε το θετικό αποτέλεσμα».