.
.
Αποστολή… εξετελέσθη στο Βερολίνο!

Στο δρόμο των επιτυχιών για το Champions League, επέστρεψε η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού που πέρασε νικηφόρα από το Βερολίνο επικρατώντας με 11-7 της Σπαντάου στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων.  Οι Πειραιώτες μετά την κατάκτηση του 21ου Κυπέλλου Ελλάδας στη Χίο, ταξίδεψαν στη Γερμανία με μοναδικό στόχο να επανέλθουν στις νίκες, αφού προέρχονταν από τις διαδοχικές ήττες από  τη Γιουγκ και τη Μπαρτσελονέτα. Η αποστολή των φιναλίστ της διοργάνωσης εξετελέσθη με απόλυτη επιτυχία αφού η  νίκη συνδυάστηκε με καλή εμφάνιση και πλέον η προσοχή στρέφεται στο εντός έδρας παιχνίδι με τη Ζόλνοκ για την 11η αγωνιστική που θα διεξαχθεί στις 11 Απριλίου στο Παπαστράτειο.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα στο 1ο οκτάλεπτο

Στο 1ο οκτάλεπτο, οι Γερμανοί προηγήθηκαν δυο φορές στο σκορ, με τέρματα του Στρέλεζκι αλλά οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την απάντηση και στις δυο, ισοφαρίζοντας με πέναλτι του Μίτροβιτς αρχικά σε 1-1 και με προσπάθεια του Κάκαρη από το φουνταριστό σε 2-2. Οι Πειραιώτες έκαναν την ανατροπή με γκολ του Αργυρόπουλου στα 3:55, που διαμόρφωσε το 2-3 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος. Στη διάρκεια του 1ου οκταλέπτου ο Ολυμπιακός έβγαλε με επιτυχία τέσσερις άμυνες με παίκτη λιγότερο, με τους Γερμανούς να έχουν 0/4 στον παίκτη παραπάνω. Την ίδια ώρα η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου είχε 1/3 στον παίκτη παραπάνω.

Κυριάρχησε και αύξησε στο +3 τη διαφορά!

Στην έναρξη του 2ου οκταλέπτου, ο Κόλοντ ισοφάρισε σε 3-3 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι, όμως η απάντηση του Θρύλου ήταν εντυπωσιακή και ήρθε με ένα 3-0 σερί που μετέτρεψε το σκορ σε 3-6 μέχρι τα 2:12. Αρχικά ο Γενηδουνιάς σκόραρε στον παίκτη παραπάνω δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στον Ολυμπιακό, στη συνέχεια ο Γιόκοβιτς με εξαιρετικό γκολ από την περιφέρεια, έδωσε για πρώτη φορά τον αέρα του +2 (4:22), για να ακολούθησε το τέρμα του Γούνα ο οποίος «έγραψε» το 3-6. Με το επιμέρους 3-1 και το σκορ αυτό, ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο για τον Ολυμπιακό που είχε κυριαρχήσει στο διάστημα αυτό.

Διατήρησε τον έλεγχο!

Ο Ολυμπιακός διατήρησε στα πρώτα δυο λεπτά το προβάδισμα αυτό το οποίο αύξησε στο +4 ο Κώστας Κάκαρης με το δεύτερο προσωπικό του γκολ από το φουνταριστό στα 6:09.  Το «ερυθρόλευκο» 4-0 σερί από το 3-3 στα 7:28 της 2ης περιόδου, σταμάτησε 12 περίπου αγωνιστικά λεπτά μετά, όταν οι Γερμανοί μείωσαν σε 4-7 με τον Ντέντοβιτς στον παίκτη παραπάνω στα 4:07.  Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση με τον Στέφαν Μίτροβιτς να σκοράρει στην κόντρα το δεύτερο προσωπικό του γκολ και να επαναφέρει τη διαφορά του +4 για το 4-8 στα 3:18. Ακολούθησε το τέρμα του Στρέλεζκι 7’’ για το 5-8 με το οποίο ολοκληρώθηκε η 3η περίοδος.

Έφυγε με τη νίκη!

Στην τελευταία περίοδο ο Θρύλος διαχειρίστηκε υποδειγματικά το υπέρ του προβάδισμα και με το επιμέρους 3-2, με σκόρερ τους Μπουλιούμπασιτς, Αργυρόπουλο και Μίτροβιτς έφτασε στην τελική επικράτηση με 7-11 και έφυγε με το διπλό από την έδρα της Σπαντάου στο Βερολίνο.

Τα οκτάλεπτα: 2-3,  1-3, 2-2, 2-3

H διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Στρέλεζκι (περιφέρεια, 6:53), 1-1 Mίτροβιτς (πέναλτι, 6:33), 2-1 Στρέλεζκι (περιφέρεια, 5:12), 2-2 Κάκαρης (φουνταριστό, 4:57), 2-3 Αργυρόπουλος (π/π., 3:55)

2ο οκτάλεπτο: 3-3 Κόλοντ (πέναλτι, 7:28 ) 3-4 Γενηδουνιάς (π/π., 7:00), 3-5 Γιόκοβιτς (περιφέρεια,  4:22), 3-6 Γούνας (μπάσιμο, 2:12)

3ο οκτάλεπτο: 3-7 Κάκαρης (φουνταριστό, 6:09), 4-7 Ντέντοβιτς (π/π., 4:07), 4-8 Μίτροβιτς (κόντρα, 3:18), 5-8 Στρέλεζκι (π/π., 0:07)

4ο οκτάλεπτο: 5-9 Μπουλιούμπασιτς (περιφέρεια, 4:09), 6-9 Κολόντ (π/π., 3:44), 6-10 Αργυρόπουλος (μπάσιμο, 3:17), 7-10 Κόλοντ (π/π., 0:45), 7-1 Μίτροβιτς (π/π, 0:08)

Σπαντάου: Μπάκσα, Σονταντιέ, Γκιλέν, Τσουκ, Κολόντ 3, Ζιουνλίνγκ, Στρέλεζκι 3, Ντέντοβιτς 1, Σταμ, Ρέιμπελ, Ρέστοβιτς, Πιέσιβατς, Τομ.

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Μυλωνάκης, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 1, Γιόκοβιτς 1, Μπουλιούμπασιτς 1, Δερβίσης, Κάκαρης 2, Μουρίκης, Γούνας 1, Μίτροβιτς 3, Αργυρόπουλος 2, Ζιβογίνοβιτς.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Θοδωρής Βλάχος δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr : «Το πιο σημαντικό είναι ότι μετά από δυο κακές ήττες ήμασταν πολύ καλύτεροι στην άμυνα σήμερα.  Ελέγξαμε το παιχνίδι που ήταν στην έδρα της Σπαντάου η οποία είναι δύσκολη και επικίνδυνη. Στα τρία οκτάλεπτα, δεχθήκαμε 4 γκολ και αυτό ήταν το κλειδί της νίκης. Από κει και πέρα, βρήκαμε τρόπους να διατηρήσουμε το προβάδισμα και πήραμε μια νίκη που θέλαμε και για βαθμολογικούς και για ψυχολογικούς λόγους».

Κώστας Kάκαρης: «Χρειαζόμασταν πολύ αυτή τη νίκη και για βαθμολογικούς λόγους αλλά και για λόγους ψυχολογίας. Κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι και ήταν σημαντικό, επειδή ακολουθεί η διακοπή για το προολυμπιακό τουρνουά, να τελειώσουμε καλά αυτή την περίοδο και τα καταφέραμε».