.
.
Ανώτερος και «4Χ4»

Την αήττητη πορεία της στο πρωτάθλημα διεύρυνε η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού, η οποία επικράτησε με 14-6 του Π. Φαλήρου, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 πόλο των Ανδρών. Οι «ερυθρόλευκοι», στην αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε   στο Δημοτικό Κολυμβητήριο Π. Φαλήρου, έκαναν το «4Χ4», έχοντας πολύ καλή απόδοση σε άμυνα και επίθεση. Οι Πειραιώτες ήταν το φαβορί στον αγώνα και το έδειξαν από την αρχή παίρνοντας προβάδισμα το οποίο με χαρακτηριστική άνεση διατήρησαν μέχρι το τέλος.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, και με ένα σερί 4-0, πήρε από νωρίς προβάδισμα δείχνοντας ότι είναι το απόλυτο φαβορί στην αναμέτρηση. Στο πρώτο οκτάλεπτο, το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι, ήταν να μειώσουν σε 4-2. Στη δεύτερη περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και με το επιμέρους 2-0 διεύρυναν το προβάδισμα τους σε 6-2 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Η εικόνα του αγώνα, δεν διαφοροποιήθηκε, ούτε στο δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου, συνέχισαν σε δυνατούς ρυθμούς και με το 4-2 της τρίτης περιόδου, ανέβασαν τη διαφορά στα έξι τέρματα και το σκορ στο 10-4. Στην τελευταία περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν ακόμα τέσσερα τέρματα με τους Χαλυβόπουλο, Γούνα (2) και Αργυρόπουλο, φτάνοντας με άνεση στο 14-6. Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Κάκαρης με 4 γκολ και ακολούθησε ο Γούνας με 3.

Τα οκτάλεπτα: 2-4, 0-2, 2-4, 2-4

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Γούνας (6:09), 0-2 Γενηδουνιάς (2:11), 0-3 Δερβίσης (1:59), 0-4 Κάκαρης (1:06), 1-4 Τσολακούδης (00:35), 2-4 Γαρδίκας (00:01)

2ο οκτάλεπτο: 2-5 Κάκαρης (5:48), 2-6 Αργυρόπουλος (3:28)

3ο οκτάλεπτο: 2-7 Κάκαρης (7:34), 2-8 Ομπράντοβιτς (6:33), 2-9 Κάκαρης (2:53), 3-9 Τρούλος (2:21), 3-10 Μυλωνάκης (1:46), 4-10 Τοράκης (1:09)

4ο οκτάλεπτο: 4-11 Χαλυβόπουλος (7:03), 5-11 Γαρδίκας (5:33), 6-11 Τοράκης (4:45), 6-12 Γούνας (4:18), 6-13 Γούνας (2:52), 6-14 Αργυρόπουλος (1:08)

Π. Φάληρο: Κατσαγούνος Δ., Γωνιωτάκης, Γαρδίκας 2, Αλαφρασκής, Βιτέλλας, Τοράκης 2, Τσολακούδης 1, Ρομπόπουλος, Αλεξίου, Τρούλος 1, Μητράκης, Κατσαγούνος, Μοσχοβέλης

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης 1, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης, Νικολαϊδης, Δερβίσης 1, Κάκαρης 4, Γούνας 3, Αργυρόπουλος 2, Ομπράντοβιτς 1, Γαλανόπουλος, Χαλυβόπουλος 1

Ο Γιώργος Δερβίσης δήλωσε στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Δεν ήταν δύσκολο το παιχνίδι για εμάς. Θέλαμε να δοκιμάσουμε κάποια πράγματα για να τα χρησιμοποιήσουμε στα πιο σημαντικά παιχνίδια, κυρίως της Ευρώπης. Υπάρχει η διαφορά δυναμικότητας και ήταν ένα παιχνίδι πολύ καλή προπόνηση για εμάς Έχουμε ακόμα ένα παιχνίδι πρωταθλήματος, πριν την αναμέτρηση με τη Σπαντάου, όπου και εκεί θέλουμε να είμαστε σοβαροί ώστε να είμαστε έτοιμοι στον επόμενο μεγάλο στόχο μας που είναι η αναμέτρηση του Τσάμπιονς Λιγκ».

Ο Αλέξανδρος Γούνας, δήλωσε από την πλευρά του τα εξής: «Ήταν ένα παιχνίδι πρωταθλήματος, στο οποίο προσπαθήσαμε να κάνουμε αυτά τα οποία μας είπε ο προπονητής μας. Πήραμε τη νίκη και συνεχίζουμε. Έχουμε ένα ακόμα ματς πρωταθλήματος και θέλουμε να είμαστε σε κάθε παιχνίδι όλο και πιο έτοιμοι καθώς μετά ακολουθεί ο αγώνας με τη Σπαντάου. Θέλουμε να αρχίσουμε από την έδρα μας, την αντεπίθεση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Θέλουμε να γεμίσει το κολυμβητήριο, να νιώσουμε πρωταθλητές Ευρώπης με τον κόσμο στο πλευρό μας και να μας ενθαρρύνει να συνεχίσουμε δυνατά».