.
.
Ανίκητος, ασταμάτητος και… βελτιωμένος!

Την 15η νίκη σε ισάριθμα ματς πανηγύρισε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού που επικράτησε του Αθηναϊκού με 70-46 και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος απολαμβάνοντας τη μοναξιά της κορυφής. Στην κεκλεισμένων των θυρών αναμέτρηση που διεξήχθη στο Δ.Α.Κ. Γλυφάδας, οι «ερυθρόλευκες» πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση, παρουσιάζοντας αισθητά σημάδια βελτίωσης σε σχέση με τους δυο προηγούμενους αγώνες κόντρα στον Κρόνο Αγίου Δημητρίου και τον Πρωτέα Βούλας. Πρώτες σκόρερ αναδείχθηκαν οι Τζόνσον και Χατζηνικολάου που σκόραραν αμφότερες από 14 πόντους. Το… μενού τώρα περιλαμβάνει τη διακοπή λόγω των υποχρεώσεων της Εθνικής ομάδας και στις 28 του μηνός ο Θρύλος θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη.

Πρώτα «βιολιά» Τζόνσον και Χατζηνικολάου!

Το παιχνίδι ήταν κλειστό στο πρώτο δεκάλεπτο, με σφιχτές άμυνες και από τις δυο ομάδες. Οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 10-4 μέχρι να μειώσει με ένα τρίποντο και ένα δίποντο ο Αθηναϊκός σε 10-9 αλλά η Τζόνσον αρχικά και η Χατζηνικολάου με σουτ στην εκπνοή διαμόρφωσε το 14-9 υπέρ του Ολυμπιακού. Οι δυο αθλήτριες σκόραραν και τους 14 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο με την Τζόνσον να σημειώνει 10 και την Χατζηνικολάου 4.  Στην έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, η Όλγα Χατζηνικολάου διαμόρφωσε το 16-9 με καλάθι στον αιφνιδιασμό ενώ 6:30 πριν τη λήξη η Ανθή Μπαλτά έγινε η τρίτη παίκτρια του Ολυμπιακού που έγραψε το όνομά της στον πίνακα των σκόρερ σημειώνοντας με τρίποντο το 19-11.  Με μια εύστοχη βολή της Κριστόφερσον (4:08) οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (21-11) στο σημείο που είχαν επιβάλει απόλυτα το ρυθμό τους. Το υπέρ του προβάδισμα ο Θρύλος το αύξησε στο +12 με νέο καλάθι της Κριστόφερσον στον αιφνιδιασμό (25-13), 2:46 πριν τη λήξη του ημιχρόνου ενώ η Ανθή Μπαλτά με το δεύτερο της τρίποντο και πάλι στον αιφνιδιασμό πέτυχε το 28-13. Ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια με 13 πόντους διαφορά και το σκορ 30-17, ύστερα από νέο καλάθι της Κριστόφερσον. Στο 3οοκτάλεπτο η Ανθή Μπαλτά με το τρίτο της τρίποντο «εκτόξευσε» τη διαφορά στους 20 πόντους «γράφοντας» το 37-17 (7:58) με επιμέρους 18-9 και σκορ 48-26 η συγκεκριμένη περίοδος. Στην 4ηπερίοδο ο Θρύλος δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και έφτασε άνετα στο τελικό 70-46.

Τα δεκάλεπτα: 14-9, 16-8, 18-9, 22-20

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ελένη Καπογιάννη):  Γκοτζή 4, Σταμάτη, Μπόνη 6, Χατζηνικολάου 14, Καλογήρου, Μπαλτά 10 (3 τριπ.), Νικολαϊδου 4, Χαλιβέρα 2, Τζόνσον 12 (19 ριμπ.), Κοσμά, Παπαμιχαήλ 4, Κριστόφερσον 12

Συνολικά: 5/6 βολ., 28/58 διπ., 3/12 τριπ., 10/15 αιφνι., 13 φάουλ, 50 ριμπ. 17 ας. 21 λάθη, 14 κλεψ. 4 μπλοκ

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γ. Καλογερόπουλος): Δασκαλοπούλου 7, Σιδεράκη, Σπαθάρου 2, Σταμάτη Γ., Λουκάτου, 2 Κλείτσα, Κεχαγιά 7, Ντάναμ 10, Νίξινα 10, Ντάνιελ 8, Πολίτη, Λίτσι

Συνολικά: 5/6 βολ., 16/38 διπ., 3/17 τριπ., 3/3 αιφν., 10 φάουλ, 25 ριμπ., 13 ας., 23 λάθη, 7 κλεψ.

Καπογιάννη: «Παίξαμε καλύτερο μπάσκετ»

Η προπονήτρια του Ολυμπιακού, Ελένη Καπογιάννη δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής: «Ήμασταν πολύ βελτιωμένοι στην άμυνα μας. Κρατήσαμε τη 2η καλύτερη επίθεση του Αθηναϊκού στους 46 πόντους ενώ έχουν μέσο όρο 74 και αυτό είναι πολύ σημαντικό. Εμείς σκοράραμε 70 πόντους σε μια μέρα που χάσαμε αρκετά εύκολα καλάθια. Γενικά σαν μπάσκετ παίξαμε πολύ καλύτερο. Είναι λίγο μαγκωμένη η ομάδα στο να εκτελέσει, αλλά πιστεύω ότι ανακάμπτουμε από την κοιλιά που κάνουμε και κάθε εβδομάδα θα είμαστε καλύτεροι. Τώρα έχουμε τη διακοπή, θα ανασυνταχθούμε θα δουλέψουμε για το επόμενο παιχνίδι κόντρα στον ΠΑΟΚ που είναι πάρα πολύ δύσκολο».

Χατζηνικολάου: «Θέλαμε μια καλή εμφάνιση»

Η Όλγα Χατζηνικολάου, υπογράμμισε στις δηλώσεις της στο osfp.gr: «Θέλαμε μια καλή εμφάνιση γιατί στα δυο προηγούμενα με Κρόνο και Πρωτέα δεν είχαμε δείξει το καλό μας πρόσωπο. Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν τόσο καλές, αν και παίξαμε πολύ καλή άμυνα στην επίθεση είχαμε κάποια προβλήματα. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν πολύ πιο συγκεντρωμένες. Θεωρώ ότι κάναμε μια μικρή κοιλιά, όπως κάνουν όλες οι ομάδες και είναι φυσιολογικό μέσα στη διάρκεια της σεζόν, αλλά προχωράμε. Έχουμε μπροστά μας πλέον ένα σημαντικό παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ μέσα στη Θεσσαλονίκη. Κοιτάμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά, είναι πολύ σημαντικό για εμάς το «15Χ15» και συνεχίζουμε».