.
.
Ανίκητος!

Ο Ολυμπιακός χωρίς τον Αντρέι Ντιάτσκοφ που ένοιωσε μια ενόχληση στον ώμο και ο Καζάζης προτίμησε να τον αφήσει εκτός εν όψη και των δυο αγώνων για το Τσάμπιονς Λιγκ το επόμενο δεκαήμερο, νίκησε και τον Αρη με 3-0 σετ στο κλειστό γυμναστήριο του Ρέντη συνεχίζοντας έτσι να έχει το απόλυτο στις νίκες εως τώρα στην Volleyleague. Σε έναν αγώνα που έδωσε το δικαίωμα στον Δημήτρη Καζάζη να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές του αλλά και να δοκιμάσει σχήματα εν όψη της δύσκολης συνέχειας με τους δυο αγώνες για το Τσαμπιονς Λιγκ αλλά και το Φαιναλ Φορ του Λιγκ Καπ.

Οι ερυθρόλευκοι εμφανίστηκαν πολύ σοβαροί στο πρώτο σετ, με πολύ όρεξη στην άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση αλλά και το μπλοκ δεν άφησαν και πολλές ελπίδες στον Άρη, ο οποίος είχε υπηρεσιακό προπονητή τον Χαριτωνίδη, για να διεκδικήσει κάτι καλύτερο από τους 17 πόντους που πήρε συνολικά. Οι Γιούρισιτς και Τακουρίδης με επιθέσεις σε πρώτο χρόνο αλλά και σημαντικά μπλοκ και τους Χριστοφιδέλη, Κοκκινάκη και Κλάρκ να ακολουθούν ήταν οι καλύτεροι του Ολυμπιακού στο πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ οι αθλητές του Ολυμπιακού ανέβασαν το ποσοστό τους στην επίθεση και σε συνδυασμό με την ήδη καλή τους απόδοση να φτάσουν στην κατάκτηση του σετ πολύ πιο εύκολα από ότι δείχνει το σκορ 25-16. Πρώτο βιολί στην επίθεση ήταν ο Αμερικάνος διαγώνιος Κλάρκ, που κέρδισε 6 πόντους. Ο Γιούρισιτς με 4/4 επιθέσεις και ένα μπλοκ κέρδισε 5 πόντους και ο Κοκκινάκης πυροβολούσε με παϊπ από την πίσω ζώνη με 3/3 προσπάθειες και 4 πόντους συνολικά.

Στο τρίτο σετ ο προπονητής των πρωταθλητών έκανε αρκετές αλλαγές. Ο Μαρούλης πέρασε στην θέση του Προύσαλη, ο Σωτηρίου αντί για τον Χριστοφιδέλη και ο Τζελάτι αντί του Κλάρκ, ενώ και στα λίμπερο ο Βολουδάκης έμπαινε για τις άμυνες ενώ ο Στεφάνου έπαιζε στην υποδοχή. Ενώ μέχρι το 17-13 φαινόταν ότι ο Ολυμπιακός δεν θα είχε ιδιαίτερο πρόβλημα για να τελειώσει εύκολα τον αγώνα, ο Άρης ανέκαμψε εκμεταλλευόμενος την χαλάρωση των ερυθρόλευκων και πέρασε μπροστά 20-22. Ο Καζάζης πήρε ταιμ άουτ και πέρασε στον αγώνα και πάλι τον Χριστοφιδέλη στην θέση του Σωτηρίου που δεν τα πήγε καλά στην υποδοχή. Με δύο πόντους των Τζελάτι και Χριστοφιδέλη οι γηπεδούχοι ισοφαρίζουν σε 22-22. Στην συνέχεια ο Γιάννης Τακουρίδης μπλοκάρει σε δυο συνεχόμενες φάσεις τον Νικηφορίδη κάνοντας το σκορ 24-22 και ο Κοκκινάκης με άσσο τελειώνει το τρίτο σετ και τον αγώνα!

Τα σετ: 25-17 (23’), 25-16 (23’), 25-22 (29’)

Διακύμανση:

1ο Σετ : 8-4, 16-12, 21-15, 25-17

2ο Σετ : 8-4, 16-9, 21-12, 25-16

3ο Σετ : 8-2, 16-12, 19-21, 25-22

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 6π. (4/12, 1 μπλοκ, 1΄άσσος, 64% υπ., 50% αρ.), Γιούρισιτς 11 (6/7, 5 μπλοκ), Προύσαλης, Κοκκινάκης 10 (8/17, 2 άσσοι, 33% υπ., 22% αρ.), Κλαρκ 9 (8/14, 1 άσσος), Τακουρίδης 7 (4/5, 1 μπλοκ, 2 άσσοι) / Στεφάνου (λ. - 91% υπ., 91% αρ.), Βολουδάκης (λ), Μαρούλης 2 (2/2), Σωτηρίου 3 (3/4), Σμαραγδής 1 (1 μπλοκ), Τζελάτι 5 (4/6, 1 μπλοκ).

ΑΡΗΣ (Γ.Χαριτωνίδης): Κυριακίδης 7π. (7/15, 48% υπ., 39% αρ.), Μαυροβουνιώτης 5 (5/14, 45% υπ., 25% αρ.), Πιπέργιας 2 (2 άσσοι), Ντόκερτι 2 (2/6), Μήλης 11 (10/21, 1 άσσος), Στίγγας 6 (3/8, 3 άσσοι) / Μπαμπαλιούτας (λ. -  50% υπ., 50% αρ.), Νικηφορίδης 8 (6/16, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 73% υπ., 36% αρ.), Χατζηπαραδείσης.

Δηλώσεις Μαρούλη:
Ήταν ένα εύκολα θεωρητικά τρίποντο, πήγαμε να κάνουμε τα εύκολα δύσκολα στο τέλος, αλλά ευτυχώς η ομάδα ανταποκρίθηκε καλά εκεί που έπρεπε. Παρ’ όλα αυτά είναι απαράδεκτο το γεγονός στο τρίτο σετ χτίζουμε μια διαφορά 8 πόντων (9-2) και μέσα σε ελάχιστο χρόνο, να κοιτάμε το σκορ και να είμαστε στα ίσια ή και να χάνουμε κιόλας. Και αυτό δεν το λέω επειδή αντίπαλος μας ήταν ο Άρης, το ίδιο θα έλεγα και για οποιονδήποτε αντίπαλο. Πρέπει να κάνουμε τα απλά πράγματα για να τελειώσει το σετ και να πάρουμε την νίκη και να τελειώσουν όλα καλά. Στο μέλλον θα πρέπει να είμαστε πιο συγκεντρωμένοι για να παίρνουμε πιο εύκολα τις νίκες γιατί είναι κάτι που μπορούμε να κάνουμε.

Δηλώσεις Γιούρισιτς:
Σήμερα είχαμε ένα εύκολο παιχνίδι 3-0, στα δυο πρώτα σετ ήταν ακριβώς όπως θέλουμε να παίζει η ομάδα μας με καλές επιλογές σε άμυνα και επίθεση. Στο τρίτο σετ τα παιδιά ίσως να χαλάρωσαν λίγο, αλλά είμαι χαρούμενος που παρ’ ότι βρεθήκαμε πίσω στο σκορ, η ομάδα τελικά κατάφερε και το κέρδισε και αυτό μας δίνει καλή ψυχολογία για τους αγώνες του Τσάμπιονς Λιγκ το επόμενο δεκαήμερο.