.
.
Ανέβασε στροφές και επέστρεψε στις νίκες!

Σε νικηφόρα μονοπάτια επανήλθε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, η οποία επικράτησε με 3-1 σετ (25-19, 14-25,, 18-25, 15-25 ), του ΟΦΗ στο Λίντο και ολοκλήρωσε με επιτυχία την αποστολή στην Κρήτη από την οποία επιστρέφει χωρίς κάποια βαθμολογική απώλεια. Οι «ερυθρόλευκοι» αν και ξεκίνησαν νωθρά στην αναμέτρηση και έχασαν το 1ο σετ, στη συνέχεια ανέβασαν στροφές και έκαμψαν με σχετική άνεση την αντίσταση των Κρητικών φτάνοντας στην καθαρή νίκη, την 3η στο φετινό πρωτάθλημα. Πρωταγωνιστής της «ερυθρόλευκης» επικράτησης ήταν ο πρώτος σκόρερ Νίκολα Μιγιαΐλοβιτς με 21 πόντους, ο ο οποίος είχε άξιους συμπαραστάτες τους Χέρμανς Έγκλεσκαλνς με 19 πόντους, Αλεξάνταρ Όκολιτς με 10, Βουλκίδη με 9 και Φρομ με 8. Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση των Πειραιωτών είναι προγραμματισμένη την προσεχή Τρίτη (26/1) στις 17:00 (ΟSFP TV) με αντίπαλο το Μίλωνα στο Ρέντη για την 5η αγωνιστική της Volleyleague.

Ξεκίνησε νωθρά και έμεινε πίσω στο σκορ

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να αποκτούν το προβάδισμα και να ξεφεύγουν με +3 στο 6-3 και στο 7-4, αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε για πρώτη φορά στο 8-8 με τον Φρομ και προσπέρασε με τον Έγκλεσκαλνς στο 8-9, τρέχοντας ένα 3-0 σερί από το 8-6 με το οποίο είχε βρεθεί να χάνει. Στην ισοφάριση από πλευράς ΟΦΗ, οι «ερυθρόλευκοι» ανέκτησαν το προβάδισμα με το διπλό μπλοκ στον Ρουμελιωτάκη (9-10) και διεύρυναν για πρώτη φορά στο +2 το προβάδισμά τους με διαδοχικούς πόντους του Έγκλεσκαλνς και το Όκολιτς (10-12). Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τον Ολυμπιακό ο οποίος δέχθηκε 4 σερί πόντους και έμεινε πίσω στο σκορ με 14-12, γεγονός που ανάγκασε τον Δημήτρη Καζάζη να καλέσει το πρώτο του τάιμ άουτ. Το σερί του ΟΦΗ συνεχίστηκε μέχρι το 15-12, όταν το σταμάτησε ο Αλεξάνταρ Όκολιτς ο οποίος με πρώτο χρόνο μείωσε σε 15-13. Στην εξέλιξη του σετ, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το +3 (16-13, 17-14) και με άσσο του Μαρκς διεύρυναν το προβάδισμά τους φτάνοντας στο 18-14, με τον Δημήτρη Καζάζη να καλεί το δεύτερο τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να αντιδράσει και έδωσε το δικαίωμα στον ΟΦΗ να ξεφύγει με +5 με δυο διαδοχικούς πόντους του Γαλιώτου (22-17) και να φτάσει στο σετ μπολ με 24-18, μετά από μπλοκ του Μαρκς στον Εφραιμίδη. Το σετ ολοκληρώθηκε με 25-19 υπέρ των γηπεδούχων ύστερα από σερβίς του Έγκλεσκαλνς που σταμάτησε στο φιλέ.

Άμεση ισοφάριση!

Πιο δυνατά ξεκίνησε στο 2ο σετ ο Ολυμπιακός που προηγήθηκε με 1-3 με τον Βουλκίδη και με 2-5 με πάιπ του Μιγιαΐλοβιτς. Το «ερυθρόλευκο» σερί συνεχίστηκε με τον Βουλκίδη στο σερβίς και έφερε δυο ακόμα πόντους με τον Έγκλεσκαλνς δίνει αέρα 5 πόντων γράφοντας το 2-7 και ανάγκασε τον τεχνικό του ΟΦΗ να καλέσει εσπευσμένα το πρώτο του τάιμ άουτ. Με άσσο του Έγκλεσκαλνς ο Ολυμπιακός έφτασε στο 3-9 και μετά από άστοχο σερβίς του Χαντ διαμορφώθηκε το 4-10. Το +6 διατηρήθηκε με επίθεση του Χέρμανς Έγκλεσκαλνς ο οποίος είχε βρει ρυθμό στην επίθεση (5-11) με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν ανεβάσει στροφές στο σημείο αυτό και να έχουν βελτιωθεί σε σχέση με το 1ο σετ. Με διαδοχικούς πόντους των Μιγιαΐλοβιτς, Βουλκίδη και λάθος των γηπεδούχων, η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στους 8 πόντους για το 6-14! Οι γηπεδούχοι μείωσαν προσωρινά σε 8-14, αλλά μετά από λάθος του Ρουμελιωτάκη και πάιπ του Μιγιαΐλοβιτς επανήλθε το +8 (8-16) και με επίθεση ο Βουλκίδης έγραψε το 9-19! Η εξέλιξη του σετ, είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα αφού ο Ολυμπιακός είχε καταφέρει να αντιδράσει, έφτασε εύκολα στο 25-14 και ισοφάρισε άμεσα σε 1-1 τα σετ!

«Ερυθρόλευκη» ανατροπή!

Το 3ο σετ, ήταν πιο ισορροπημένο στο ξεκίνημά του, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 5-7 και τον ΟΦΗ να ισοφαρίζει σε 7-7. Οι δυο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν πόντο-πόντο (8-8, 9-9, 10-10) με διαδοχικά εκατέρωθεν λάθη στο σερβίς ενώ οι γηπεδούχοι προσπέρασαν μετά από ώρα με 11-10 και έφτασαν στο 13-11 μετά από επίθεση του Έγκλεσκαλνς που κατέληξε άουτ. Με ένα 3-0 σερί και δυο διαδοχικούς πόντους του Μιγιαΐλοβιτς, ο Ολυμπιακός ανέκτησε το προβάδισμα στο 13-14 και μετά την ισοφάριση από πλευράς ΟΦΗ, οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν ένα νέο 3-0 σερί ξεφεύγοντας με 14-17 σε ένα κρίσιμο σημείο, ύστερα από άσσο του Όκολιτς. Οι Πειραιώτες υποχρέωσαν σε 3ο διαδοχικό λάθος τους Κρητικούς και διεύρυναν στο 4-0 το σερί τους μετά το 14-14, που τους έφερε στην ασφάλεια του +4 στο 14-18. Ο Νίκολα Μιγιαΐλοβιτς με ωραία επίθεση έγραψε το 15-19, αλλά στη συνέχεια υπέπεσε σε παράβαση στο φιλέ με τον ΟΦΗ να μειώνει σε 16-19. Το +4 διατήρησε ο Βουλκίδης με πρώτο χρόνο στο 16-20 και μετά από λάθος των Κρητικών αυξήθηκε η διαφορά στο +5 για το 16-21. Δυο διαδοχικά «ερυθρόλευκα» μπλοκ, έφεραν το 17-23 για τον Ολυμπιακό ο οποίος είχε «αγκαλιάσει» το 3ο σετ και μετρούσε αντίστροφα για την ανατροπή της κατάστασης που διαμορφώθηκε μετά την ολοκλήρωση του 1ου.  Το 18-25 ήρθε ως φυσιολογική εξέλιξη για τους «ερυθρόλευκους» που προηγήθηκαν με 2-1 στα σετ.

Επιβεβαίωση υπεροχής και νίκη!

O Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο 4ο σετ και με εμφανή διάθεση να τελειώσει την υπόθεση.  Αποτέλεσμα του δυναμισμού με τον οποίο εκκίνησε ο Θρύλος στο 4ο σετ, ήταν το γρήγορο 0-4 και το 1-6 με το οποίο βρέθηκε να προηγείται. Μετά φάση διαρκείας που ολοκληρώθηκε με μπλοκ του Φρομ στον Μαρκς, διαμορφώθηκε το 3-8 για την ομάδα του Δημήτρη Καζάζη η οποία πάτησε ακόμα περισσότερο το… πόδι στο γκάζι και ξέφυγε με 6-11, αρχικά και με 8-16 στη συνέχεια με προσπάθειες του Μιγιαΐλοβιτς. Ο Θρύλος διατήρησε υψηλό τέμπο έφτασε στο 9-18 και είχε βάλει τις βάσεις για να φύγει με την καθαρή νίκη από την Κρήτη. Στην εξέλιξη του σετ, ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε την υπεροχή του και έφτασε άνετα στο 15-25, χάρη στο οποίο πανηγύρισε την 3η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα σετ: 1-3 σε 1.32. 25-19 (24’), 14-25 (21’), 18-25 (25’), 15-25 (22’)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-13, 21-17, 25-19

2ο σετ: 3-8, 8-16, 10-21, 14-25

3ο σετ: 7-8, 14-16 16-21, 18-25

4ο σετ: 3-8, 8-16, 12-21, 15-25

*Οι πόντοι του Ο.Φ.Η. προήλθαν από 4 άσσους, 42 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 54 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 8 (6/17 επ., 2 μπλοκ, 48%υπ.-30%αρ.), Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ), Μιγιαΐλοβιτς 21 (16/21 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 27%υπ.-13%αρ.), Έγκλεσκαλνς 19 (16/28 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 9 (9/9 επ.), Όκολιτς 10 (7/13 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ζήσης –λ (60%υπ.-47%αρ.)/ Χαραλαμπίδης, Κασαμπαλής, Ριζόπουλος, Εφραιμίδης (50%υπ.-25%αρ.)

Ο.Φ.Η. (Άκης Φλαούνας): Ντράγκο 8 (5/12 επ., 3 μπλοκ), Χαντ 8 (7/17 επ., 1 άσσος, 55% υπ. - 15% άριστες), Μαρκς 20 (17/41 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 5 (4/13 επ., 1 άσσος, 53% υπ. - 47% άριστες), Γαλιώτος 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Καρατζάς 3 (3/7 επ.) / Βελούδης (λ, 64% υπ. - 32% άριστες), Χαραλαμπίδης 2 (2/8 επ., 53% υπ. - 26% άριστες), Τάλερ, Φραγκιαδάκης 1 (1/1 επ.), Μανωλάκης 1 (1/1 επ.).

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Μπήκαμε πολύ νευρικά στο σημερινό αγώνα. Νομίζω ότι ήμασταν επηρεασμένοι από το αποτέλεσμα της προηγούμενης αγωνιστικής και το 1ο σετ χάθηκε λόγω νευρικότητας και των πολλών δικών μας λαθών. Από κει και πέρα ηρεμήσαμε, βρήκαμε ρυθμό και πιστεύω ότι ήρθε μια νίκη εύκολη και καθαρή. Αυτό που κρατάμε είναι το τρίποντο και σίγουρα πρέπει να βελτιώσουμε κάποια κομμάτια του παιχνιδιού μας για να είμαστε εκεί που θέλουμε ως ομάδα».

Ο πρώτος σκόρερ του Θρύλου Νίκολα Μιγιαΐλοβιτς ανέφερε τα εξής: «Ήταν μια σημαντική νίκη, από τη στιγμή που είχαμε χάσει στη προηγούμενη αναμέτρηση στη Σύρο, όπου δεν κάναμε το παιχνίδι μας.  Σήμερα ξέραμε ότι έπρεπε να κερδίσουμε χωρίς απώλειες από τη στιγμή που παίζαμε με μια πιο αδύναμη ομάδα, η οποία ωστόσο αγωνιζόταν στην έδρα της χωρίς κανένα άγχος. Έπαιξαν καλά στο 1ο σετ και το πήραν αλλά στη συνέχεια ξεκινήσαμε να παίζουμε καλύτερα. Δείξαμε το χαρακτήρα μας και το πώς πρέπει να παίζει ο Ολυμπιακός και παρουσιάσαμε μια καλύτερη εικόνα. Ακόμα όμως δεν είναι τέλεια, πρέπει να παίξουμε ακόμα καλύτερα και να βελτιωθούμε περισσότερο παιχνίδι με παιχνίδι. Τώρα θα επιστρέψουμε στην Αθήνα και θα συγκεντρωθούμε στο επόμενο ματς με αντίπαλο τον Μίλωνα».