.
.
Ήττα (3-2) στη Θεσσαλονίκη

Η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού γνώρισε την ήττα με 3-2 σετ από τον Άρη στη Θεσσαλονίκη, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volley League. Μετά τον πρώτο προημιτελικό του CEV Cup με την Ταργκόβιστε στη Ρουμανία, τα κορίτσια του Θρύλου, που αγωνίστηκαν χωρίς την βασική τους διαγώνιο, Κούμπουρα, δεν τα κατάφεραν στην έδρα των «κίτρινων», αν και προηγήθηκαν με 2-1 σετ. Οι «ερυθρόλευκες» εμφάνισαν σημάδια κόπωσης στη Θεσσαλονίκη, μετά το «βαρύ» πρόγραμμα και τα συνεχόμενα ταξίδια και έτσι, δεν πήραν το επιθυμητό αποτέλεσμα, λίγες μέρες πριν από τον δεύτερο προημιτελικό του CEV Cup με την Ταργκόβιστε, στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη» (2/3).

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο σετ. Η Τσιτσιγιάννη και η Εμμανουηλίδου προσπάθησαν να δώσουν ρυθμό στην επίθεση (7-6), αλλά ο Άρης πίεσε από το σέρβις και δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή, μετά το 10-9. Οι γηπεδούχες «έχτισαν» διαφορά και τη συντήρησαν, για να κάνουν το 1-0 στα σετ με 25-18.

Οι γηπεδούχες μπήκαν ελαφρώς καλύτερα στο δεύτερο σετ (6-4), αλλά με τη Σάλας ο Ολυμπιακός ισοφάρισε (9-9) κι έκανε το πρώτο προσπέρασμα, με μπλοκ της Κουβανής για το 10-11. Η «μάχη» πόντο-πόντο συνεχίστηκε, με τη Σάλας να παίρνει άσο για το 15-14, πριν ακολουθήσει ένα μικρό σερί 4-0 για τον Άρη. Οι «ερυθρόλευκες» δεν πτοήθηκαν και έφτασαν σε μια σπουδαία ανατροπή στο 22-18. Η Γιώτα πήγε στο σέρβις, πήρε και άσσο, χάλασε την αντίπαλη υποδοχή και με μπλοκ της Χριστοδούλου κι επίθεση της Γενιτσαρίδη, ο Θρύλος έκανε 5-0 σερί, για το 22-23. Μάλιστα, έφτασε σε σετ μπολ μετά από πάιπ της Γουίντερς σε φοβερό ράλι (23-24) και παρότι οι γηπεδούχες «έσβησαν» και αυτό και το επόμενο (25-25), μια άουτ επίθεση της Τσούμπα και μια κακή υποδοχή έδωσαν την ευκαιρία στη Γουίντερς να αξιοποιήσει το «πέναλτι» στο φιλέ, για το 25-27 και την ισοφάριση στα σετ (1-1).

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 11-8, με την Γενιτσαρίδη να μειώνει σε 11-9. Η Γενιτσαρίδη ήταν και αυτή που έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό, με 12-11, ενώ η Γουίντερς κάρφωσε, για το 17-12. Με άσσο της Ζαφειρίου, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο 21-16, ενώ η Γουίντερς «έγραψε» το 25-18 και έδωσε προβάδισμα (1-2) στον Θρύλο στα σετ!

Το τέταρτο σετ πήγαινε πόντο-πόντο, με τις δύο ομάδες να είναι στο 15-15. Η Γουίντερς κέρδισε μπλοκ, για το 17-16, όμως ο Άρης προσπέρασε ξανά, αυτή τη φορά με +5 (23-18). Η Γενιτσαρίδη μείωσε σε 23-19, με ωραίο καρφί, αλλά η Σάλας δέχθηκε μπλοκ και οι «κίτρινες» ισοφάρισαν σε 2-2 σετ, με 25-19.

Στο τάι μπρέικ, η Σάλας κέρδισε άσσο, σε ένα κρίσιμο σημείο, βάζοντας τον Ολυμπιακό στο +3 (4-7), ενώ μετά από άουτ επίθεση των γηπεδούχων, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο 10-8. Ο Άρης ισοφάρισε σε 10-10 και προσπέρασε με 13-12, με την υποδοχή του Ολυμπιακού να μην είναι καλή στην τελευταία φάση και έτσι, να έρχεται το 15-12 και η ήττα με 3-2 στη Θεσσαλονίκη.

Τα σετ (3-2): 25-18, 25-27, 18-25, 25-19, 15-12

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 9 άσσους, 61 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 9 άσσους, 58 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

1ο σετ: 8-6, 16-11, 21-15, 25-18

2ο σετ: 8-5, 16-14, 21-18, 25-27

3ο σετ: 8-7, 11-16, 16-21, 18-25

4ο σετ: 8-7, 16-15, 21-18, 25-19

5ο σετ: 3-5, 7-10, 11-12, 25-12

Άρης (Γιάννης Τσαϊρέλης): Τάνη 5 (1/2 επ., 4 άσσους), Απλαδά 12 (3/9 επ., 9 μπλοκ), Τσούμπα 27 (24/54 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ), Σίλβα 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Αλεξάκου 17 (15/36 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 43% υπ.-33% άριστες), Μπέτσεβα 15 (10/21 επ., 3 άσσους, 2 μπλοκ, 38% υπ.-30% άριστες) / Κακουράτου (λ, 70% υπ.-56% άριστες), Κεραμιτσοπούλου, Αποστολίδου, Νταφοπούλου, Καϊσέδο 2 (2/4 επ., 17% υπ.-17% άριστες), Σαλαγκούδη

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 13 (6/11 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Γουίντερς 18 (15/33 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ, 45% υπ.-30% άριστες), Λαμπρούση 2 (0/2 επ., 2 μπλοκ), Σάλας 13 (10/31 επ., 2 άσσους, 1 μπλοκ, 41% υπ.-30% άριστες), Τσιτσιγιάννη 8 (7/21 επ., 1 μπλοκ), Καράρο 1 (0/2 επ., 1 άσσος) / Κοσμά (λ, 41% υπ.-29% άριστες), Γιώτα 2 (1/4 επ., 1 άσσος), Χριστοδούλου 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 16 (15/33 επ., 1 μπλοκ), Ζαφειρίου

Λορέντζο Μιτσέλι: «Μαραθώνιος και σήμερα, όμως δεν μπορέσαμε να πάρουμε το θετικό αποτέλεσμα. Κάναμε κάποια λάθη σε κρίσιμα σημεία των σετ και το παιχνίδι στρεφόταν εναντίον μας. Χρειαζόμαστε όλες τις παίκτριες μας, για να παλέψουμε για τον στόχο μας. Τώρα, πρέπει να σκεφτούμε τον αγώνα μας για το CEV Cup την Πέμπτη, οι ημερομηνίες των πλέι οφ είναι πολύ μακριά».