.
.
Ήττα του Θρύλου στο Ζηρίνειο

Παράταση μιας… αγωνιστικής πήρε η διαδικασία εξασφάλισης του απόλυτου πλεονεκτήματος έδρας στα πλέι όφ, μετά την ήττα με 3-1 σετ την οποία γνώρισε ο Ολυμπιακός στο Ζηρίνειο από την Κηφισιά. Οι πρωταθλητές που παραμένουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, θα ολοκληρώσουν κόντρα στον ΠΑΟΚ, το Σάββατο 23 Μαρτίου στο Ρέντη τις υποχρεώσεις τους στην κανονική διάρκεια, αφού την 22η αγωνιστική και τελευταία θα κάνουν το ρεπό τους και με νίκη επί των Θεσσαλονικέων θα τερματίσουν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Βρέθηκε πίσω στο σκορ

Στην έναρξη του αγώνα ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει με 5-0 και απάντησε με ένα 3-0 σερί μειώνοντας τη διαφορά προσωρινά αφού στη συνέχεια η Κηφισιά έφτασε στο 7-3. Με πόντο του Ζουπάνη και άσσο του Κουμεντάκη οι «ερυθρόλευκοι» πλησίασαν εκ νέου στους 2 πόντους για το 7-5. Οι γηπεδούχοι  στην εξέλιξη του σετ, διατήρησαν το προβάδισμα φτάνοντας στο 18-15 με τον Ολυμπιακό να αντιδράει με 3-0 σερί και να ισοφαρίζει για πρώτη φορά στο 18-18 με μπλοκ του Γιώργου Πετρέα.  Ακολούθησε η απάντηση της Κηφισιάς η οποία προηγήθηκε εκ νέου με 21-18 και 23-20, κράτησε την πρωτοπορία μέχρι το τέλος του σετ το οποίο πήρε με 25-22 και έκανε το 1-0.

Από 23-24, 26-24 και 2-0 για τους γηπεδούχους

Το 2ο σετ ήταν πιο ισορροπημένο στο ξεκίνημα του με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Μετά το 5-5, ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα 3-0 σερί αποκτώντας προβάδισμα 3 πόντων για πρώτη φορά για το 5-8 μετά από τις επιθέσεις των Ζουπάνη, Ράουβερντινκ και το λάθος του Ρεκ. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα 4-0 σερί χάρη στο οποίο ανέτρεψαν την κατάσταση και προηγήθηκαν με 9-8 μετά από άσσο του Ρεκ αλλά άμεση ήταν και η «ερυθρόλευκη» απάντηση αφού με νέο 3-0 σερί, ο Θρύλος προηγήθηκε εκ νέου με 9-11 χάρη σε άσσο του Στιβαχτή. Η συναρπαστική εξέλιξη συνεχίστηκε με την Κηφισιά να τρέχει ένα σερί 5 διαδοχικών πόντων για το 14-11, ένα προβάδισμα που κράτησε μέχρι το 18-17, όταν ισοφάρισαν οι «ερυθρόλευκοι» σε 18-18 με τον Ράουβερντινκ. Ακολούθησε το  προβάδισμα των γηπεδούχων (19-18), με τον Ράουβερντινκ να ισοφαρίζει ξανά (19-19) και τον Σμαραγδή με μπλοκ να βάζει τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού (19-20), αλλά η Κηφισιά  απάντησε για το 23-20. Οι Πειραιώτες απάντησαν με 4-0 σερί, πέρασαν μπροστά φτάνοντας στο σετ μπολ με 23-24 με τον Αλεξίεφ, αλλά δεν ολοκλήρωσαν την ανατροπή αφού η Κηφισιά προσπέρασε ξανά με 25-24 και πήρε το σετ με 26-24 κάνοντας το 2-0.

Μείωσε σε 2-1 ο Ολυμπιακός

Στο 3ο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 6-0, με δυο άσσους του Τερβαπόρτι (0-2, 0-4) και εμφανή διάθεση αντίδρασης, φτάνοντας στο 8-2 με μπλοκ του Ανδρεάδη και στο 10-3 με επίθεση του Σμαραγδή. Με κερδισμένο μπλοκ του Τερβαπόρτι διαμορφώθηκε το 12-5 και με άσσο του Σμιτ το 13-5 υπέρ του Θρύλου, ο οποίος διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα. Ακολούθησε στη συνέχεια το 8-16 με τον Ράουβερντινκ για να φτάσει σε διψήφιο αριθμό η διαφορά στο 9-19 που διαμόρφωσε ο Σμιτ. Ο Τερβαπόρτι έγραψε με άσσο το 9-21, ο Σμιτ με μπλοκ το 9-22 και με τον ίδιο τρόπο προήλθε το 25-12 χάρη στο οποίο μείωσε ο Ολυμπιακός με 2-1 τα σετ.

Δεν τα κατάφερε

Πιο κλειστό και ισορροπημένο ήταν το 4ο σετ με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν μαζί μέχρι το 8-8. Στο σημείο αυτό η Κηφισιά απέκτησε τα προβάδισμα, το οποίο διατήρησε στην εξέλιξη του σετ. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 17-16 αλλά οι γηπεδούχοι διεύρυναν τη διαφορά φτάνοντας στο 21-17 και στο 24-20. Ακολούθησε το 24-22 με τον Ράβουρεντινκ αλλά οι «ερυθρόλευκοι» δεν ολοκλήρωσαν την προσπάθεια ανατροπής αφού η Κηφισιά πήγε στο 25-22 και στην τελική επικράτηση με 3-1 σετ.

Τα σετ: 3-1 25-22 (27’), 26-24 (29’), 12-25 (20’), 25-22 (26’)

1ο  σετ: 8-5, 16-12, 21-18, 25-22

2ο  σετ: 5-8, 16-13, 21-20, 26-24

3ο σετ: 2-8, 8-16, 9-21, 12-25

4ο σετ:  7-8, 16-14, 21-17, 25-22

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Ζουπάνης 5 (5/11 επ.), Σμαραγδής 8 (5/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Στιβαχτής 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πετρέας 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ), Αλεξίεφ 6 (5/12 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. - 7% άριστες), Κουμεντάκης 5 (4/10 επ., 1 άσσος, 29% υπ. - 0% άριστες) / Στεφάνου (λ, 64% υπ. - 24% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης (50% υπ. - 50% άριστες), Ανδρεάδης 8 (4/7 επ., 4 μπλοκ), Σμιτ 15 (11/24 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τερβαπόρτι 6 (4 άσσοι, 2 μπλοκ), Ραούβερντινκ 13 (12/19 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. - 0% άριστες).

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Ζαλμάς): Νικολάκης 2 (2 άσσοι), Ρουμελιωτάκης 17 (15/25 επ., 1 άσσος, 1μ πλοκ, 53% υπ. - 23% άριστες), Ρεκ 5 (1/3 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χαντ 30 (28/54 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λάανε 10 (8/17 επ., 2 άσσοι, 50% υπ. - 18% άριστες), Λόπαρ 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ) / Κάπελλας (λ, 62% υπ. - 15% άριστες), Γκούζντα (λ), Ρούσης, Μπέλος, Μήτσης, Σπυριούνης.

Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ: «Ξεκινήσαμε πολύ άσχημα στο παιχνίδι και η Κηφισιά πήρε τον έλεγχο πιέζοντας μας στο σερβίς, που ήταν από τους λόγους που χάσαμε το 1ο σετ. Στο 2ο σετ ελέγξαμε λίγο περισσότερο την κατάσταση, είχαμε την ευκαιρία να ισοφαρίσουμε όμως δεν τα καταφέραμε και όταν βρίσκεσαι πίσω στο σκορ με 2-0 σε αυτό το γήπεδο, είναι δύσκολο να επιστρέψεις. Τώρα υπάρχει η διακοπή για το All star game, και από τη Δευτέρα θα επικεντρωθούμε στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ που είναι πολύ σημαντικό».