.
.
Ήττα στον πρώτο ημιτελικό...

Ήττα με 3-1 σετ από τον Παναθηναϊκό στο κατάμεστο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη» γνώρισε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού. Στον πρώτο ημιτελικό του Challenge Cup, ο Θρύλος δεν παρουσιάστηκε πνευματικά έτοιμος και παρότι κατέκτησε το πρώτο σετ, με 25-21, απώλεσε τα επόμενα τρία (21-25, 23-25, 24-26) και τελικά, ηττήθηκε. Οι «ερυθρόλευκοι», πλέον, καλούνται να ανατρέψουν την κατάσταση. Την άλλη Τετάρτη (15/2) στο Μαρούσι, ο Ολυμπιακός χρειάζεται «καθαρή» νίκη και στη συνέχεια, το «χρυσό» σετ, για να πάρει την πρόκριση στον ευρωπαϊκό τελικό.

Με άσσο του Ιντάλγκο, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-1, στο ξεκίνημα του ματς, όμως μετά από άουτ επίθεση του Στερν, ο Παναθηναϊκός προσπέρασε (3-4). Ο Στερν διόρθωσε το λάθος του και ισοφάρισε σε 4-4, ενώ με μπλοκ του Παγένκ, ο Θρύλος πήρε ξανά «κεφάλι» στο σκορ (7-6). Ο Κουμεντάκης έκανε το 10-9, όμως οι «πράσινοι» πέρασαν μπροστά με 13-11. Ο Ιντάλγκο μείωσε σε 14-13 και ισοφάρισε σε 15-15, με τον ΠΑΟ να φτάνει στο 17-15. Σε εκείνο το σημείο, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν την «αντεπίθεσή» τους και αφού μείωσαν σε 17-16, με μπλοκ του Ιντάλγκο, πήραν προβάδισμα με 18-17, με επίθεση του Κουμεντάκη! Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ξέφυγε με +3 (22-19), με τρομερό μονό μπλοκ του Γκουσταβάο, ο οποίος «έγραψε» και το 23-19, με τον ίδιο τρόπο! Το 24-19 ήρθε δια χειρός Τράβιτσα, με τον Στερν να κάνει το 25-21, με μπλοκ άουτ και το 1-0 για τον Θρύλο.

Στο δεύτερο σετ, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 7-6, με τον Στερν να ανεβάζει τη διαφορά στο +2 (11-9). Ο Τράβιτσα κράτησε το +2 (12-10), ο Κουμεντάκης έδωσε «αέρα» τριών πόντων (13-10) στον Ολυμπιακό, ενώ ο Στερν «χτύπησε» ξανά, για το 14-11. Ο Στερν κέρδισε μία ακόμα επίθεση, για το 16-14, όμως ο Παναθηναϊκός προσπέρασε (16-17). Ο Ιντάλγκο έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον Θρύλο, με 18-17, ο Στερν κέρδισε το μπλοκ άουτ (19-18), αλλά ο ΠΑΟ «έτρεξε» σερί 5-0 και έφτασε σε σετ μπολ (19-24), ισοφαρίζοντας στη συνέχεια σε 1-1 (21-25). Στο τρίτο σετ, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 6-3, μετά από άουτ επίθεση των φιλοξενούμενων, με τον Κουμεντάκη να κάνει το 9-8 και τον Ιντάλγκο το 10-9. Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +2 (15-17), ο Γκουσταβάο μείωσε σε 18-17, με μπλοκ, ενώ ο Στερν έδωσε προβάδισμα (20-19) στον Ολυμπιακό! Με πρώτο χρόνο του Παγένκ, ο Θρύλος προηγήθηκε με 21-20, ο Στερν ισοφάρισε σε 23-23, όμως ο ΠΑΟ πήρε το τρίτο σετ, με 25-23.

Στο τέταρτο σετ, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 3-1, με άσσο του Ιντάλγκο, ο οποίος δήλωσε «παρών» και στο 8-5, με μπλοκ άουτ. Ο Στερν έκανε το 9-6 και το 10-6, όμως σε εκείνο το σημείο, ο Ολυμπιακός έπαθε «μπλακ άουτ» και βρέθηκε πίσω με 19-16. Ωστόσο, ο Θρύλος ανέβασε… στροφές και μείωσε σε 19-18, με άσσο του Κουμεντάκη, με τον Στερν να ισοφαρίζει σε 19-19 και 20-20. Οι «ερυθρόλευκοι», ωστόσο, αν και ισοφάρισαν σε 24-24, έχασαν το τέταρτο σετ με 26-24 και γνώρισαν την ήττα.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 49 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού από 9 άσσους, 53 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ 1-3 (σε 110’): 25-21, 21-25, 23-25, 24-26

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-7, 15-16, 21-19, 25-21

2ο σετ: 8-7, 16-14, 19-21, 21-25

3ο σετ: 8-6, 15-16, 19-21, 23-25

4ο σετ: 8-5, 15-16, 20-21, 24-26

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 9 (5/11 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Στερν 25 (23/38 επ., 2 μπλοκ), Γκουσταβάο 5 (2/6 επ., 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 11 (10/20 επ., 1 άσσος, 55% υπ. - 47% άριστες), Τράβιτσα 2 (2/4 επ.), Ιντάλγκο 10 (7/18 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 25% υπ. - 20% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 67% υπ. - 40% άριστες), Δαλακούρας, Λινάρδος

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 26 (19/36 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. - 41% άριστες), Σάντερ 16 (15/26 επ., 1 άσσος, 56% υπ. - 56% άριστες), Πετρέας 9 (4/9 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Γιάκομπσεν 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 6 (3/6 επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 11 (10/27 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. - 32% άριστες) / Ζήσης (λ, 37% υπ. - 16% άριστες), Μπάσης

Δηλώσεις:

Αλμπέρτο Τζουλιάνι: «Αν και ξεκινήσαμε πολύ καλά και κατακτήσαμε το πρώτο σετ, στη συνέχεια, αγχωθήκαμε χωρίς να μπορώ να καταλάβω το λόγο, γεγονός που περιόρισε τις δυνατότητες μας. Κάναμε κάποια λάθη που δεν συνηθίζουμε να κάνουμε, όπως στο σερβίς. Υπήρχαν και διαστήματα που πιέσαμε πολύ τον Παναθηναϊκό, αλλά ήταν ιδιαίτερα συμπαγής, έπαιξε πολύ σκληρά και βρήκε λύσεις στην πίεση που του ασκήσαμε. Είμαστε μέσα σε όλους τους στόχους μας, δεν έχει κριθεί κάτι, θα πάμε στον επαναληπτικό να παλέψουμε για την πρόκριση».

Τόνσεκ Στερν: «Δεν ξέρω τι έγινε, ξεκινήσαμε το ματς πολύ καλά, πολύ επιθετικά. Στο δεύτερο σετ, χάσαμε λίγο τη συγκέντρωση μας, κυρίως στο τέλος των σετ. Κάναμε πολλά λάθη, δυστυχώς χάσαμε. Δεν τελείωσε, όμως, κάτι εδώ. Έχουμε άλλη μία πιθανότητα, να πάμε στο δεύτερο ματς δυνατότεροι. Ευχαριστούμε τον κόσμο μας που ήταν εδώ, ήταν συγκλονιστική η ατμόσφαιρα. Λυπάμαι, πραγματικά, που δεν μπορέσαμε να τους δώσουμε χαρά».