.
.
Ήττα στην Ρωσία από την Dynamo Kursk

Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός στο Κουρσκ,  ο οποίος για ένα ημίχρονο κοίταξε στα μάτια την αήττητη  DynamoKoursk, όμως τελικά ηττήθηκε με σκορ 75-58 για την 10η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Ο Θρύλος ήταν άστοχος στο πρώτο δεκάλεπτο και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 5 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως από τα 6,75μ αλλά και με παιχνίδι στο «ζωγραφιστό», πέρασε αρκετές φορές μπροστά στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήγα αποδυτήρια όντας μόλις έναν πόντο πίσω. Η Dynamo Kursk ανέβασε την πίεσή της στην άμυνα, η Στιούαρτ με την Πέτροβιτς δημιούργησαν ρήγματα και ανέβασαν την διαφορά στους 11 πόντους. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να επιστρέψει στο σκορ, αλλά οι γηπεδούχες είχαν βρει ρυθμό και η Στιούαρτ είχε πάρει μπρος για τα καλά, με αποτέλεσμα να έρθει η ήττα.

ΔΕΝ ΤΗΝ ΦΟΒΗΘΗΚΕ ΚΑΘΟΛΟΥ

Ο Θρύλος ξεκίνησε το ματς με τις Tόμας, Παυλοπούλου, Σωτηρίου, Σπυριδοπούλου και Τζόνσον, με την Σωτηρίου να σκοράρει για το 2-2. Η Τζόνσον ήταν η σκόρερ των δύο επόμενων καλαθιών για την ομάδα του Πειραιά με το σκορ να πηγαίνει στο 6-6. Η Dynamo Kursk βρήκε σκορ με την Πέτροβιτς, η Παυλοπούλου όμως με 5 σερί πόντους ισοφάρισε σε 11-11 για τον Θρύλο.Η Σωτηρίου πέτυχε ένα ακόμα δίποντο, αλλά η Στιούαρτ με τρίποντο διαμόρφωσε το 16-13 για τις γηπεδούχες. Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με το σκορ στο 18-13 υπέρ της Dynamo Kursk, με τον Ολυμπιακό να περνάει δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και να ισοφαρίζει με τρίποντο της Σταμάτη και δίποντο της Τίκβιτς. Η Κροάτισσα σέντερ έδωσε προβάδισμα στον Θρύλο (18-20), με την Παυλοπούλου αργότερα να πραγματοποιεί το 20-22. Οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν σε αυτόν τον ρυθμό, η Σταμάτη πέτυχε το 22-25, για να την ακολουθήσει η Σταμολάμπρου για το 26-27. Η Dynamo Kursk έτρεξε το δικό της σερί και με ένα 4-0 προσπέρασε με 30-27, με την Τζόνσον όμως με ένα δίποντο και μία βολή να ισοφαρίζει και πάλι (30-30). Από τις βολές της Παυλοπούλου προήλθε το 33-32 και η Τζόνσον με τον ίδιο τρόπο έφερε και πάλι μπροστά τον Θρύλο. Η Ανίκινα έκανε το 35-34 και στην τελευταία επίθεση του ημιχρόνου η Τζόνσον αστόχησε από τις βολές και η ομάδα του Πειραιά μπήκε στα αποδυτήρια ούσα μόλις έναν πόντο πίσω.

ΤΟΥ ΣΤΟΙΧΙΣΕ ΤΟ ΚΑΚΟ ΤΡΙΤΟ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ

H Dynamo Kursk πέρασε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και αρχικά προσπέρασε με 39-34, η Σωτηρίου μείωσε στους 3, όμως και πάλι ένα μικρό ξέσπασμα των γηπεδούχων απέφερε το 43-36 για την ομάδα από την Ρωσία. Η Τζόνσον σταμάτησε το σερί τους με ένα δίποντο (43-38), για να έρθει ένα αναπάντητο 4-0 για το 47-38. Η Dynamo Kursk ξέφυγε με 11 πόντους, η Τζόνσον πέτυχε το 49-40, η Στιούαρτ όμως ήταν δύσκολο να σταματηθεί και με δίποντο από το ύψος των βολών έγραψε το 51-40. Η Νικολοπούλου με ντράιβ έκανε το 51-42 με τις ομάδες να οδηγούνται στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με το σκορ στο 53-42. Θετική η αρχή του Θρύλου στην τρίτη περίοδο με την Σταμολάμπρου να ευστοχεί σε γκολ φάουλ και την Τζόνσον να έχει ½ βολές για το 53-46. Και πάλι όμως η Dynamo Kursk είχε λύσεις, με Κρουζ και Πέτροβιτς να σκοράρουν για το 58-46. Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο, η ομάδα από τη Ρωσία σκόραρε από την περίμετρο και προσπέρασε με 16 πόντους (64-48). Η Στιούαρτ ανέλαβε και πάλι δράση, σκόραρε για το +20 της Dynamo Kursk, η Σωτηρίου μείωσε σε 70-53 και με ένα μακρινό τρίποντο έγραψε το 70-56. Oι γηπεδούχες σκόραραν άλλους πέντε πόντους με το παιχνίδι να τελειώνει στο 75-58 στο Κουρσκ.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 35-34, 53-42, 75-58

Dynamo Kursk (Μοντέλο): Ανίκινα 2, Κρουζ 7 (1), Πέτροβιτς 20 (1), Πρινς 4, Στιούαρτ 21 (2), Χόλινγκσγουορθ 10, Κιρίλοβα 3 (1), Λογκούνοβα, Βίντμερ 4, Ζέντικ 4
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τζόνσον 14 (5/11 διπ, 4/8β, 10ρ, 1κλ, 1ασ), Σωτηρίου 12 (3/4 διπ, 2/4τρ, 2ρ, 1κλ, 1ασ), Τόμας 2 (2ρ, 1ασ), Νικολοπούλου 2 (1ρ, 1ασ), Παυλοπούλου 13 (4/8 διπ, 2/2β, 1/3τρ, 2ρ), Σταμάτη 6 (2/2τρ, 1ρ), Σταμολάμπρου 5 (2/3 διπ, 1ρ, 2ασ), Τίκβιτς 4 (1ρ), Σπυριδοπούλου (1ασ), Κοσμά

Ο Γιώργος Παντελάκης δήλωσε μετά το παιχνίδι ότι: «Ξέραμε από την αρχή ότι αυτό παιχνίδι θα είναι πολύ δύσκολο για εμάς. Θεωρώ ότι η Dynamo Kursk είναι μία από τις ομάδες που θα είναι στο Final 4 της Ευρωλίγκας. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν κοντά στο παιχνίδι και στο πλάνο μας και τα πήγαμε αρκετά καλά στην επίθεση. Αλλά στην τρίτη περίοδο, δεν ήμασταν πολύ καλοί απέναντι στην άμυνα ζώνης που δοκίμασε η Dynamo Kursk. Επαιξαν πιο δυνατά στην άμυνα και στις επαφές, έβαλαν κάποια πολύ κρίσιμα σουτ και χάσαμε το παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο. Συγχαρητήρια σε όλους και ελπίζω ότι καλύτερο στην ομάδα της Dynamo Kursk στη συνέχεια της Ευρωλίγκας». Ερωτώμενος για τον λόγο που η ομάδα του, παρότι παίζει πολύ καλό μπάσκετ, έχει μόνο μία νίκη στη διοργάνωση, ο κόουτς του Θρύλου είπε: «Φέτος κάναμε την πρώτη μας εμφάνιση στην Ευρωλίγκα και οι αθλήτριές μου έπαιξαν για πρώτη φορά στην διοργάνωση. Όταν ξεκινήσαμε ουσιαστικά έμοιαζε ότι δεν πιστεύαμε στους εαυτούς μας ότι μπορούσαμε να κερδίσουμε κάποιο παιχνίδι. Στη συνέχεια χρειαστήκαμε κάποιο χρόνο για να το καταλάβουμε αυτό και να πιστέψουμε στις δυνάμεις μας και εννοείται πλέον έχουμε μπροστά μας κάποια παιχνίδια που πρέπει να κερδίσουμε για να βρεθούμε στο Eurocup».

Η Λικέντρα Τζόνσον δήλωσε από την μεριά της πως: «Εννοείται γνωρίζαμε ότι θα είναι πολύ δύσκολο να παίξουμε εδώ. Η Dynamo Kursk είναι μία από τις πιο σκληρές ομάδες στην Ευρωλίγκα. Πιστεύω ότι ήμασταν αρκετά σοφτ στο παιχνίδι. Στόχος μας ήταν να ελέγξουμε τα αμυντικά ριμπάουντ και δεν τα καταφέραμε καλά σήμερα. Πολλά συγχαρητήρια στην αντίπαλό μας και τώρα εμείς πρέπει να επιστρέψουμε στη δουλειά».