.
.
Ήττα από τον Μίλωνα οι Νεάνιδες

Την ήττα με 3-1 σετ από τον Μίλωνα γνώρισαν τα κορίτσια του Ολυμπιακού στον ημιτελικό του Πρωταθλήματος Νεανίδων της ΕΣΠΕΔΑ το βράδυ της Κυριακής (27/2) στο Κλειστό Γυμναστήρο «Κροίσος Πέρσης». Η ομάδα του Σπύρου Σαραντίτη πάλεψε από την αρχή μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, όμως δεν κατάφερε να πάρει τους κρίσιμους πόντους στα κομβικά σημεία του παιχνιδιού, γνωρίζοντας με αυτό τον τρόπο την ήττα από τις Νεοσμυρνιώτισσες, οι οποίες αγωνίστηκαν στην έδρα τους. Ο Ολυμπιακός θα διεκδικήσει την τρίτη θέση το απόγευμα της Δευτέρας (28/2), στον μικρό τελικό της διοργάνωσης με αντίπαλο το Αιγάλεω και πάλι στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης.

Στην αναμέτρηση με τον Μίλωνα, ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς με συγκέντρωση και αποφασιστικότητα και έφτασε γρήγορα στο 0-5 μετά από επίθεση στην ευθεία της Σακελλαρίου. Λίγο αργότερα η Παυλοπούλου ανέλαβε τις επιθετικές πρωτοβουλίες για τις «ερυθρόλευκες» και με τέσσερις δικούς της πόντους έφερε την ομάδα της στο +7 για το 5-12. Ο Ολυμπιακός λίγο αργότερα αύξησε κι άλλο τη διαφορά στο +8, χάρη σε άσσο της Διολή για το 9-17, ενώ η Τσιούχα αρχικά με όμορφη επίθεση και η Συριστατίδη στη συνέχεια με μπλοκ έφεραν τον Ολυμπιακό μια «ανάσα» από την κατάκτηση του πρώτου σετ για το 12-22. Σε εκείνο το σημείο ο Μίλωνας αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει σε 17-22, όμως η Παυλοπούλου έδωσε και πάλι τη λύση επιθετικά, φέρνοντας το σετ μπολ στον Ολυμπιακό για το 24-18, ενώ η ίδια λίγο αργότερα με επίθεση στη διαγώνιο διαμόρφωσε το 19-25, με την ομάδα του Σπύρου Σαραντίτη να παίρνει προβάδισμα στα σετ με 1-0.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε νωθρά στο ξεκίνημα και το πλήρωσε, δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα από τη Νέα Σμύρνη να πάρει προβάδισμα με 8-2. Το πλασέ από την Παυλοπούλου και το μπλοκ της Σακκά έφεραν τις «ερυθρόλευκες» στο -3, για το 9-6, όμως στη συνέχεια τα κορίτσια του Ολυμπιακού έχασαν τη συγκέντρωση τους και επέτρεψαν στον Μίλωνα να ξεφύγει στο σκορ με 17-8. Ο άσσος της Διολή και το διπλό μπλοκ από Τσιούχα και Συριστατίδη για το 22-13 δεν ήταν αρκετά για να ξαναβάλουν τον Ολυμπιακό στη διεκδίκηση του σετ, με τον Μίλωνα να φτάνει στο 25-14, ισοφαρίζοντας τα σετ σε 1-1.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε ισορροπημένα, με τις δύο ομάδες να εναλάσσονται στο σκοράρισμα και να φτάνουν μέχρι το 6-6. Η Ατέσογλου με τρεις πολύ όμορφους άσσους έδωσε στον Ολυμπιακό το προβάδισμα με 6-9, ενώ λίγο αργότερα το κερδισμένο μπλοκ αουτ της Παυλοπούλου έφερε το «ερυθρόλευκο» 8-13, με τον τεχνικό του Μίλωνα να καλεί εσπευσμένα τάιμ αουτ, βλέποντας το μομέντουμ του αγώνα να είναι ξεκάθαρα με τις Πειραιώτισσες. Με την επαναφορά, η επίθεση της Παυλοπούλου και το μπλοκ της Διολή έφεραν ακόμα δύο πόντους στην ομάδα τους για το 8-15 και τον Γιώργο Δεναξά να ζητάει εκ νέου διακοπή για οδηγίες. Αυτή τη φορά η διακοπή αποδείχθηκε ευεργετική για τις γηπεδούχες, που με ένα σερί 6-0 κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους δύο πόντους για το 14-16. Οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν να δέχονται πίεση από τον Μίλωνα, ο οποίος λίγο αργότερα κατάφερε να ισοφαρίσει σε 19-19, ενώ οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο μέρος του σετ ισόπαλες 21-21. Ο Μίλωνας έφτασε πρώτος στο 23-22, όμως το κερδισμένο μπλοκ άουτ της Παυλοπούλου και το μπλοκ της Σακκά έδωσαν το σετ μπολ στον Ολυμπιακό για το 23-24. Ο Μίλωνας πήρε τους επόμενους δύο πόντους, μαζί και το σετ μπολ για το 25-24, όμως και πάλι ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και με δύο επιθέσεις της Παυλοπούλου να πάρει το προβάδισμα με 25-26. Για δεύτερη φορά οι «ερυθρόλευκες» δεν κατάφεραν να εξαργυρώσουν το σετ μπολ, με τον Μίλωνα να φτάνει τελικά στο 28-26 και να παίρνει το τρίτο σετ, διαμορφώνοντας παράλληλα το 2-1 στα σετ.

Επηρεασμένες από την απώλεια του τρίτου σετ, τα κορίτσια του Σπύρου Σαραντίτη μπήκαν μουδιασμένα στο τέταρτο σετ και βρέθηκαν να χάνουν στο ξεκίνημα με 4-1. Σε εκείνο το σημείο όμως το διπλό μπλοκ από Διολή και Δαγρέ και τα μπλοκ σε δύο περιπτώσεις από τη Συριστατίδη, έδωσαν ρυθμό στον Ολυμπιακό ισοφαρίζοντας σε 4-4. Ο Μίλωνας πήρε διαφορά τεσσάρων πόντων για το 9-5, όμως οι «ερυθρόλευκες» λίγο αργότερα ισοφάρισαν εκ νέου σε 11-11, με μπλοκ της Διολή. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης πίεσε και κατάφερε να χτίσει διαφορά στο +5, για το 17-12 αρχικά, και το 19-14 λίγο αργότερα. Σε εκείνο το σημείο, ο Ολυμπιακός με μια αντεπίθεση διαρκείας, κατάφερε να «τρέξει» ένα σερί 0-6, και με επιθέσεις της Τσιούχα και δύο άσσους της Σακελλαρίου, κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ σε 19-20. Ο Μίλωνας ανέκτησε και πάλι το προβάδισμα του και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους, έδωσε τέλος στον ρυθμό του Ολυμπιακού, για το 23-20, με τα κορίτσια του Ολυμπιακού να μην μπορούν να αντιδράσουν, χάνοντας έτσι και το τέταρτο σετ με 25-22, για το τελικό 3-1 στα σετ.

Τα σετ 3-1 σε 125’: 19-25 (30’), 25-14 (24’), 28-26 (38’), 25-22 (33’)