.
.
Ήττα από την Φενέρμπαχτσε...

Η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού είχε εξ αρχής δύσκολο έργο κόντρα στο απόλυτο φαβορί της φετινής EuroLeague, την Φενέρμπαχτσε και ηττήθηκε με 92-58 στο ΣΕΦ, για τη 10η αγωνιστική της φάσης των ομίλων. Στο πιο δυνατό ματς φέτος στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση, κόντρα στην πανίσχυρη τουρκική ομάδα, με το τεράστιο μπάτζετ και τα πολλά «αστέρια» από το WNBA, οι νταμπλούχες Ελλάδας προσπάθησαν για το καλύτερο αποτέλεσμα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, όμως δεν τα κατάφεραν και γνώρισαν, τελικά, την ήττα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο ματς και στο 7:19 του πρώτου δεκάλεπτου, προηγήθηκε με +5 (10-5), με τζαμπ σουτ της Σταμολάμπρου (7:19), με την Φενέρμπαχτσε να προσπερνάει με 14-10. Η Δίελα μείωσε σε 14-13 (4:08), όμως οι νταμπλούχες Ελλάδας «έκλεισαν» την πρώτη περίοδο πίσω με 25-15. Στο 6:19 του δεύτερου δεκάλεπτου, ο Θρύλος πλησίασε σε 39-20, με λέι απ της Σταμολάμπρου, η Γκούσταφσον μείωσε σε 48-25 (1:30), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 51-25 υπέρ των φιλοξενούμενων. Στο 4:25 της τρίτης περιόδου, η Γκούσταφσον μείωσε σε 61-31, με ωραίο καλάθι, όμως οι Τουρκάλες έφτασαν στο 69-36. Με τζαμπ σουτ της Σταμολάμπρου, στα 21 δευτερόλεπτα, οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 69-40, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο. Στο 8:58 της τελευταίας περιόδου, η Σταμολάμπρου μείωσε σε 69-43, με μία βολή, με την Αγιούσο να σκοράρει τρίποντο (8:01), για το 69-46. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά στα τελευταία λεπτά, ωστόσο ηττήθηκε, τελικά, με 92-58 από την τουρκική ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 25-51, 40-69, 58-92

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θάνος Νίκλας): Αγιούσο 9(2), Δίελα 3(1), Γκούσταφσον 17, Σκόριτς 4, Σύρρα, Γκουζέλου, Σουκ 2, Σταμάτη 13(3), Σταμολάμπρου 10(1)

Θάνος Νίκλας: «Πολύ δύσκολο παιχνίδι για εμάς, με μία ομάδα που έχει ως βασικό στόχο την κατάκτηση της EuroLeague. Έχουν έξι καινούργιες παίκτριες, όλες WNBA. Νομίζω, ότι η πεντάδα τους αυτή τη στιγμή, αν δεν παίρνει το WNBA, πρωταγωνιστεί! Παρόλα αυτά, στο πρώτο ημίχρονο είχαμε πολλές δυσκολίες, στο δεύτερο ανταποκριθήκαμε σε αρκετά πράγματα, παλέψαμε. Σίγουρα, το σκορ δεν μας ευχαριστεί. Επικεντρωνόμαστε στο στόχο του πρωταθλήματος, έχουμε ένα δύσκολο παιχνίδι με τα Χανιά και μετά, ακολουθεί αυτό με τον Παναθηναϊκό. Δουλεύουμε για αυτό. Η EuroLeague μας δίνει τη δυνατότητα να βελτιωνόμαστε, αφού παίζουμε ανάμεσα στις 16 καλύτερες ομάδες στην Ευρώπη. Πρέπει, ωστόσο, να γίνουμε καλύτεροι, ευελπιστώ σε καλές εμφανίσεις στο πρωτάθλημα και να τελειώσουμε με το στόχο που έχουμε».

Εβίνα Σταμάτη: «Παίξαμε με μία κορυφαία ομάδα, επιλαχούσα για την κατάκτηση της EuroLeague. Προσωπικά, κρατάω το δεύτερο ημίχρονο, στο πρώτο δεν ήμασταν μέσα στο πλάνο, κυρίως αμυντικά. Στο δεύτερο, όμως, παλέψαμε και αυτό πρέπει να κρατήσουμε και να συνεχίσουμε έτσι και στα επόμενα παιχνίδια, με γνώμονα αυτό το ημίχρονο».