.
.
Έχασε στις λεπτομέρειες

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 14 πόντους από την Valencia στο ΣΕΦ, γύρισε το ματς όμως δεν κατάφερε να πραγματοποιήσει την ολική επαναφορά και ηττήθηκε από την ισπανική ομάδα στο ΣΕΦ με 78-75 στην 5η αγωνιστική του Eurocup.

Οι «ερυθρόλευκες» εξαιτίας του κακού τρίτου δεκαλέπτου (10-26 επιμέρους σκορ) έχασαν πολύτιμο έδαφος για τη νίκη, επέστρεψαν στο ματς, προηγήθηκαν με έναν πόντο όμως στο τέλος έχασαν στις λεπτομέρειες.

Η Τζάκι Γέμελος και η Τζέσικα Τόμας είχαν από 14 πόντους για τον Θρύλο, σε ένα ματς που  κόσμος της ομάδας έκανε τα πάντα για να στηρίξει τις αθλήτριες του Γιώργου Παντελάκη.

ΗΤΑΝ ΑΝΩΤΕΡΟΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΙΣΟ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς έχοντας στο παρκέ τις Παυλοπούλου, Τόμας, Γέμελος, Σπυριδοπούλου και Γκρέιβς, με την Τόμας να πετυχαίνει το πρώτο τρίποντο της αναμέτρησης. Η Σπυριδοπούλου έκανε το 5-2, η  Valencia έτρεξε ένα μικρό σερί όμως η Γέμελος απάντησε για το 9-6. Η Γκρέιβς πέτυχε το 11-6, αλλά οι φιλοξενούμενες με τέσσερις συνεχόμενες βολές μείωσαν στον πόντο (11-10) με 3:33 για το πρώτο δεκάλεπτο.

Παρά το 12-13 από την Μπράουν, η Τόμας επανέφερε το προβάδισμα για τον Θρύλο, με την Γιουρτσένκοβα να πραγματοποιεί το 16-13 και το 18-13.  Με ένα δίποντο της Νικολοπούλου οι «ερυθρόλευκες» έκαναν το 20-13,  με το δεκάλεπτο να τελειώνει στο 20-14.

Ο Θρύλος με καλές επιθέσεις στην αρχή της δεύτερης περιόδου και πόντους από την Σταμάτη πέρασε με 26-18, αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενες πλησίασαν σε 26-23.

Η Γέμελος… ξεκόλλησε τον Ολυμπιακό με ένα έμμεσο τρίποντο (29-25) χωρίς να υπάρχει συνέχεια σε αυτό.

Η Valencia έτρεξε ένα 6-0 σερί, η Γέμελος το σταμάτησε με νέο δίποντο και η Παυλοπούλου έδωσε και πάλι το προβάδισμα με λέι απ (33-31). Οι φιλοξενούμενες έφεραν το ματς στα ίσα, όμως το τρίποντο και φάουλ της Σπυριδοπούλου πρόσφερε το 37-33.

Ο Ολυμπιακός δέχθηκε το τρίποντο, όμως με βολές η Κοσμά έκανε το 39-36 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

ΓΥΡΙΣΕ ΤΟ ΜΑΤΣ ΑΛΛΑ…

Το ντέρμπι στο ΣΕΦ συνεχίστηκε κα με την έναρξη του δεύτερου μισού της αναμέτρησης. Η Γκρέιβς πρόσφερε πόντους στην ομάδα του Πειραιά, η Valencia μείωσε και προσπέρασε με τρίποντο της Τιρέρα (43-46).

Οι φιλοξενούμενες προσπέρασαν με 8 πόντους (44-52), σε ένα διάστημα που ο Ολυμπιακός είχε θέματα στην άμυνα αλλά και την επίθεση, με το τρίποντο της Κάσας έκανε το 44-55.

Το σερί της ισπανικής ομάδας έφτασε στο 12-0 (44-58), το οποίο διέκοψε η Γέμελος με τρίποντο για το 47-58. Η Γιουρτσένκοβα διαμόρφωσε το 49-60, με το δεκάλεπτο να τελειώνει στο -13 για τον Θρύλο (49-62), ο οποίος «πλήρωσε» την κακή του αμυντική τρίτη περίοδο που δέχθηκε και 26 πόντους.

Η αρχή για τον Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο δυνατά. Πίεσε στην άμυνα, και με την Γέμελος και την Γιουρτσένκοβα πλησίασε στους 6 (56-62).

Ο Θρύλος έβγαλε άλλη μία άμυνα και εκμεταλλεύτηκε τα φάουλ της Valencia, με την Τόμας να πετυχαίνει ¾ για το 59-62. Ένα κλέψιμο της Σταμάτη και ένα λέι απ έφερε την απόσταση στον πόντο (61-62) με την Γκρέιβς να ολοκληρώνει την ανατροπή για το 63-62.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για γερά νεύρα, η Valencia πέρασε και πάλι μπροστά, η Τόμας «χτύπησε» από τα 6,75μ για το 68-67 με 3 λεπτά για το τέλος.

Η Γκρέιβς σκόραρε για το 70-69, η Γκόμεζ πραγματοποίησε το 70-71 και η Τιρέρα το 70-73 με 56,2 δευτερόλεπτα να απομένουν και την κατοχή στον Ολυμπιακό.

Οι «ερυθρόλευκες» έχασαν το πρώτο τρίποντο με την Γέμελος, ευστόχησαν με την Τόμας αλλά οι βολές της Γκόμεζ έκαναν το 73-75. Η Τόμας δεν μπόρεσε να σκοράρει, η Πίνα είχε ½ και στην επόμενη επίθεση η Τόμας υπέπεσε σε λάθος με 8,4’’ για τη λήξη.

Το μοναδικό που κατάφερε ο Ολυμπιακός ήταν να μειώσει με βολές της Γκρέιβς, με την δεύτερή του ήττα από την Valencia να κρίνεται στις λεπτομέρειες.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 39-36, 49-62, 75-78

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Γέμελος 14 (5/8 δίπ., 1/5 τρ., 2 ριμπ.), Γκρέιβς 15 (4/10 δίπ,, 7/8 βολές, 12 ριμπ., 3 ασ.), Γιουρτσένκοβα 9, Παυλοπούλου 2, Τόμας 14 (4 ριμπ., 4 ασ), Κοσμά 2, Νικολοπούλου 3, Σωτηρίου, Σπυριδοπούλου 6 (1/1 διπ., ½ τρ.), Σταμάτη 7 (2/3 τρ., 3 ασ., 3 κλεψ.), Σταμολάμπρου 3 (1/2 τρ)

Valencia (Λόπεζ): Ντίαθ, Κάσας 16 (3), Γκόμεθ 14 (1), Τολόσα 12 (1), Ραϊζινγκέροβα 4, Μπράουν 9, Ντε Χουάν, Ραμάν 2, Ερέρα, Τιρέρα 21

Ο Γιώργος Παντελάκης δήλωσε μετά το ματς ότι: «Ήταν ένα παιχνίδι που έπρεπε να είμαστε σοβαροί για 40 λεπτά. Ξεκινήσαμε πάρα πολύ καλά το παιχνίδι, στο δεύτερο δεκάλεπτο χαλάσαμε χωρίς λόγο τις επιθετικές μας επιλογές και ήμασταν αδικαιολόγητα διστακτικοί και κάναμε κάποια λάθη στην επίθεσή μας. Δώσαμε εύκολα καλάθια στην Valencia  και πλησίασε στο σκορ αλλά κλείσαμε το ημίχρονο όντας μπροστά. Από εκεί και πέρα το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό. Μπήκαμε μέσα πολύ νωχελικά, στο τέταρτη δεκάλεπτο αλλάξαμε την τακτική μας, παίξαμε με δύο ψηλές και μας πήρε κάποια λεπτά να προσαρμοστούμε σε αυτό το είδος παιχνιδιού και ήμασταν αρκετά καλοί. Περάσαμε με έναν πόντο μπροστά όμως κάποιες κακές επιλογές στην άμυνα και κάποιες στην επίθεση μας στέρησαν τη νίκη».

Η Τζάκι Γέμελος είπε: «Είχαμε ένα κακό τρίτο δεκάλεπτο και αυτό μας επηρέασε πολύ. Ανεβήκαμε στην τέταρτη περίοδο, καταφέραμε να πλησιάσουμε στο σκορ και να περάσουμε και αυτό που πρέπει να κρατήσουμε είναι η προσπάθειά μας σε αυτό το δεκάλεπτο και ο χαρακτήρας που δείξαμε σε αυτό το διάστημα. Εάν παίζαμε σε όλο το ματς όπως στην τέταρτη περίοδο, τα πράγματα θα ήταν εντελώς διαφορετικά για εμάς. Όμως δεν τα καταφέραμε».