.
.
Έφτασε τις 107 σερί και συνεχίζει…

Ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα του Πρωτέα Βούλας με σκορ 80-64 στο Δ.Α.Κ. Γλυφάδας για την 19η αγωνιστική της Α1 Γυναικών και συνεχίζει απτόητος το αήττητο σερί του. Ο Θρύλος με αυτή τη νίκη έφτασε τις 107 συνεχόμενες σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις, ενώ παράλληλα μετράει 91 σερί στο πρωτάθλημα. Οι «ερυθρόλευκες» δεν είχαν κάποιο πρόβλημα απέναντι στην ομάδα της Βούλας, είχαν από το ξεκίνημα το προβάδισμα και κατέκτησαν χωρίς δυσκολία το ροζ φύλλο αγώνα. Πρώτη σκόρερ για τον Θρύλο η Κατερίνα Σωτηρίου με 13 πόντους, ενώ η Πηνελόπη Παυλοπούλου την ακολούθησε με 12 πόντους.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟ ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ

O Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση έχοντας στο παρκέ τις Νικολοπούλου, Τόμας, Σταμάτη, Σπυριδοπούλου και Τζόνσον και προηγήθηκε με 6-2 έπειτα από τρίποντα των Τόμας και Σταμάτη. Οι δύο τους πρωταγωνίστησαν και στις επόμενες φάσεις για να έρθει το σκορ στο 13-6, με τις Νικολοπούλου και Τίκβιτς στη συνέχεια να διαμορφώνουν το 17-8. Το δεκάλεπτο τελείωσε στο 19-10 για τον Θρύλο που είχε τα ηνία της αναμέτρησης. Η Παυλοπούλου διαμόρφωσε το 22-12 με τρίποντο, με τον Πρωτέα να μειώνει στους 4 με ένα 6-0 σερί για το 22-18. Με ένα έμμεσο τρίποντο η Σωτηρίου έκανε το 25-18 και αργότερα το 27-18, με την Τζόνσον να δίνει αέρα 12 πόντων στην ομάδα του Πειραιά με ένα ακόμα γκολ φάουλ. Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν, όμως το τρίποντο της Σταμάτη με 3:31 για το ημίχρονο διαμόρφωσε το 34-24. Ο Θρύλος βρήκε σκορ με την Παυλοπούλου (38-27) και την Τόμας (41-29) για να οδηγηθεί στα αποδυτήρια με 12 πόντους προβάδισμα.

ΑΝΕΤΗ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ ΣΤΟ Δ.Α.Κ. ΓΛΥΦΑΔΑΣ

Επιστρέφοντας στο παιχνίδι, η Σταμολάμπρου πέτυχε το γκολ φάουλ για το 45-32 για τον Ολυμπιακό, ο οποίος ένιωθε σθεναρή αντίσταση από τον Πρωτέα. Η Σωτηρίου σκόραρε για το 49-37 και το 52-38 και η Παυλοπούλου έστειλε τη διαφορά στους 16 πόντους μετά από κλέψιμο και λέι απ. Η γκαρντ του Θρύλου έγραψε και το 56-38 με δύο βολές, με το δεκάλεπτο να λήγει στο +14 για τις «ερυθρόλευκες». Καλύτερη παρουσιάστηκε στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου η ομάδα του Πειραιά, η Τίκβιτς έπειτα από ασίστ της Τζόνσον έκανε το 62-46, με την Αμερικανίδα σέντερ να προσθέτει ένα ακόμα δίποντο για το +18 (64-46). Το ματς έφτασε στους 20 πόντους διαφορά με σουτ της Σταμολάμπρου, ο Πρωτέας μείωσε προσωρινά όμως η Παυλοπούλου με τρίποντο και η Σταμολάμπρου ξανά διαμόρφωσαν το 73-53 με 4:19 για τη λήξη της αναμέτρησης. Νικολοπούλου και Σωτηρίου σκόραραν για το 77-55, με τον Ολυμπιακό να κατακτάει μία ακόμα νίκη και να παραμένει πρώτος και αήττητος στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 41-29, 58-44, 80-64

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 10 (2 ριμπ., 2 ασ.), Σταμάτη 8 (2/4 τρ.),  Αυτζή, Σπυριδοπούλου 3 (2 ασ.), Παυλοπούλου 12 (2/3 τρ.), Νικολοπούλου 5 (2/2 δίπ.), Σωτηρίου 13 (4/4 δίπ., 5/5 βολ., 6 ρίμπ.), Τίκβιτς 11 (3/6 δίπ., 5 ρίμπ.), Λίτση, Τζόνσον 11 (3/7 δίπ., 9 ρίμπ., 3 ασ., 4 κλεψ.), Κοσμά, Σταμολάμπρου 7 (3/5 δίπ.).

Πρωτέας Βούλας (Κονιδάρης): Μπουντούρη, Θεοδώρου 4, Σακελλαρίου, Χατζηγιακουμή 6, Ντάνου 9 (1), Πέρκινς 17, Αλμπάνεζ 22 (4), Ντέλβα 6.

Ο Γιώργος Παντελάκης δήλωσε μετά το παιχνίδι: «Ηταν ένα παιχνίδι για το ελληνικό πρωτάθλημα και σκοπός μας ήταν να παιξουμε όσο καλύτερα γίνεται μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας. Το μυαλό μας είναι στο πρωτάθλημα και στο αήττητο και σκοπός μας είναι  μέχρι το τέλος της σεζόν να συνεχίσουμε σε αυτόν τον ρυθμό, να παραμείνουμε την κορυφή και να είναι σε υψηλά επίπεδα η απόδοσή μας. Είμαι ικανοποιημένο από τη νίκη επί του Πρωτέα και πλέον στρέφουμε την προσοχή μας στα επόμενα παιχνίδια».

Η Κατερίνα Σωτηρίου δήλωσε μετά το παιχνίδι: «Επιστρέψαμε στην Α1 Γυναικών και στόχος μας είναι το αήττητο και εννοείται η κατάκτηση του πρωταθλήματος. Από την μεριά μας έχουμε αντίπαλο τον εαυτό μας αλλά και την κούραση από το συνεχόμενα παιχνίδια σε Ελλάδα και Ευρώπη, που είναι και το πιο δύσκολο κομμάτι που έχουμε να διαχειριστούμε. Σίγουρα είμαστε ικανοποιημένοι από τη συνολική μας προσπάθεια. Κρατάμε τη νίκη και μπορούμε σιγά σιγά μέχρι τα πλέι οφ να ανεβάσουμε ακόμα περισσότερο την απόδοσή μας».