.
.
Έτσι περνάει ο Ολυμπιακός!

Από τη Ρουμανία, όπου ξεκίνησε το περσινό μακρύ ευρωπαϊκό ταξίδι που τον έφερε μέχρι το τέλος της διαδρομής και τον τελικό του CEV Challenge Cup, συνεχίστηκε και φέτος η πορεία του Ολυμπιακού προς τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Πέρσι από το Βουκουρέστι κόντρα στην τότε κάτοχο του τίτλου C.S.M. ο Θρύλος έφευγε με την πρόκριση στους «16» και φέτος από το Ταργκοβίστε έχοντας «σφραγίσει» το εισιτήριο για τους «8» της διοργάνωσης.

Για να συμβεί αυτό η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς χρειάστηκε να καταθέσει όλες τις αρετές της μέσα στο «σπίτι» της Ταργκοβίστε και να ανατρέψει την κατάσταση που διαμορφώθηκε από την ήττα με 3-2 στο πρώτο ματς στο Ρέντη.

Ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε με τεράστια ψυχραιμία το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα, δεν «φοβήθηκε» σε καμία περίπτωση και απέδειξε ότι μόνο τυχαία δεν είναι ο φιναλίστ της διοργάνωσης.

Με συνολικά εξαιρετική εμφάνιση από όλες τις αθλήτριες ήρθε αυτή η νέα επιτυχία για τον Ολυμπιακό που είχε πρώτη σκόρερ την Πολ με 23 πόντους (17/36 επ., 1 άσσο, 4 μπλοκ) ενώ ακολούθησε η Χίπε με 20 (15/46 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ).

«Ερυθρόλευκο» και άνετο προβάδισμα!

Στο πρώτο σετ, ο Θρύλος ξεκίνησε πολύ δυνατά και προηγήθηκε γρήγορα με 5-2 χάρη σε τρεις διαδοχικούς άσσους της Σάσκια Χίπε ενώ πήγε με +5 μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Στην εξέλιξη του σετ οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν τον έλεγχο και το προβάδισμα έφτασαν στο σετ μπολ (17-24) με τον πρώτο χρόνο της Γιώτα και με μπλοκ της ίδιας πήραν το σετ με 25-17 και το προβάδισμα με 1-0.

Ισοφάρισε η Ταργκοβίστε

Στο δεύτερο σετ, η Ταργκοβίστε προσπάθηκε να αντιδράσει και είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του. Ο Ολυμπιακός πήγε με -6 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ, έμεινε στο 22-16 στην συνέχεια και η Ταργκοβίστε έφτασε στο 25-16 με το οποίο ισοφάρισε σε 1-1 τα σετ.

Άμεση «απάντηση» του Θρύλου!

Στο τρίτο και εξίσου καθοριστικό σετ, ο Ολυμπιακός είχε τον πρώτο λόγο αλλά ήταν πιο κλειστό σε σχέση με τα υπόλοιπα. Στο 17-17 καταγράφηκε η τελευταία ισορροπία αφού με δυο σερί πόντους η Στέλλα Χριστοδούλου (με επίθεση και άσσο) σημείωσε το 17-19. Οι «ερυθρόλευκες» οδηγούσαν το σκορ αλλά η Ταργκοβίστε παρέμενε κοντά για να γράψει το 22-19 υπέρ του Ολυμπιακού η Πολ με μπλοκ και το 23-19 με τον ίδιο τρόπο η Χίπε! Με επίθεση της Πολ ο Θρύλος  έφτασε στο 25-21 και έκανε το 2-1 στα σετ.

Και συνεχίζει στους «8»!

Με δεδομένο ότι χρειαζόταν ένα σετ για να προκριθεί και έχοντας επιβάλει το παιχνίδι του, ο Θρύλος ξεκίνησε πολύ δυνατά στο 4ο σετ. Προηγήθηκε γρήγορα με

4-1 και έφτασε στο 17-11 μετά από επίθεση της Χίπε. Ο Ολυμπιακός διατηρούσε το προβάδισμα (13-17, 14-18, 17-20) και παρότι μείωσε σε 19-20 η Ταργκοβίστε κράτησε την ψυχραιμία του. Με μπλοκ η Κατερίνα Γιώτα σημείωσε το 21-19, και ακολούθησε το 22-20 με επίθεση της Πολ. Η Ταργκοβίστε ισοφάρισε για πρώτη φορά σε 22-22 αλλά η συνέχεια ανήκε εξ'οκλοκλήρου στον Ολυμπιακό που έτρεξε ένα 3-0 σερί και έφτασε στη νίκη. Αρχικά η Πολ σημείωσε το 22-23 και στη συνέχεια μετά από εξαιρετική και πολύ σπουδαία άμυνα της καθοριστικής Ειρήνης Κοκκινάκη, η Χίπε έγραψε το 24-22! Ακολούθησε ο άσσος της Χίπε για το 25-22 με το οποίο ο Θρύλος «σφράγισε» τη νίκη με 3-1 σετ και την σπουδαία πρόκριση στους «8» του Challenge Cup. Οι «ερυθρόλευκες» θα διεκδικήσουν την πρόκριση στους «4» κόντρα στο νικητή του ζευγαριού Πφέφιγκεν (Ελβετία) -Μπακάου Ρουμανίας (Ρουμανία) και θα μάθουν τον αντίπαλό τους την Τετάρτη (7/2).

Τα σετ: 1-3 σε 110': 17-25 (24'), 25-16 (25'), 21-25 (27'), 22-25 (31')

1ο σετ: 3-8, 13-16, 15-21, 17-25

2ο σετ: 8-7, 16-10, 21-12, 25-16

3ο σετ: 6-8, 16-15, 19-21, 21-25

4ο σετ: 3-8, 11-16, 19-21, 22-25

*Οι πόντοι της Ταργκοβίστε προήλθαν από 7 άσσους, 48 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 53 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ( Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 6 (3/4 επ., 3 μπλοκ), Νιέμερ 9 (8/23 επ., 1 άσσος, 34% υπ. - 22% άριστες), Πολ 23 (17/36 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ, 39% υπ. - 21% άριστες), Λαμπρούση 10 (6/10 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (3/4 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χίπε 20 (15/47 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 11% υπ. - 0% άριστες), Κοκκινάκη (λ, 25% υπ. - 25% άριστες), Κωνσταντινίδου, Βλαχάκη 1 (1/2 επ.), Παπαδοπούλου.

CSM ΤΑΡΓΚΟΒΙΣΤΕ (Γκιγιέρμο): Χροντσέκοβα 6 (4/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σμιθ, Φάιερς 16 (11/30 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 39% υπ. - 16% άριστες),  Τρίτσα 16 (14/34 επ., 2 μπλοκ, 36% υπ. - 14% άριστες), Οτάσεβιτς 1 (άσσος), Κόλλαρ 18 (17/39 επ., 1 άσσος) / Ντουρ (λ, 65% υπ. - 26% άριστες), Σόουζα, Ρόσκα, Καλότα 5 (2/4 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μαρτσίου 1 (άσσος), Βοτσιέσκα 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ).

ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΥΠΟΥ

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς: «Είμαστε πολύ χαρούμενοι»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά το ματς στη συνέντευξη Τύπου: «Περιμέναμε μετά από το πρώτο παιχνίδι και μετά από αυτά τα δύο παιχνίδια να είναι αρκετά δύσκολα με δύο ομάδες οι οποίες είναι πολύ κοντά και σε ποιότητα και σε όλα. Είμαστε πολύ χαρούμενοι για το πώς παίξαμε αυτά τα δύο δύσκολα παιχνίδια, γιατί στο πρωτάθλημα μας δεν υπάρχουν τέτοια παιχνίδια για εμάς, ειδικά αν αναλογιστούμε ότι σε σχέση με άλλες χρονιές όχι τελείως αλλά  είμαστε μια διαφορετική ομάδα. Αυτή ήταν μια εξαιρετική εμπειρία για εμάς και πραγματικά πιστεύω ότι το κοινό και εδώ στη Ρουμανία αλλά και στην έδρα μας στο Ρέντη είδαν δύο πολύ καλά ποιοτικά παιχνίδια ειδικά σε αυτό το σημείο της διοργάνωσης Πιστεύω ότι ήταν δύο πολύ καλά παιχνίδια».

Κοκκινάκη: «Παλέψαμε, παίξαμε και πήραμε τη νίκη»

Η Ειρήνη Κοκκινάκη στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε το ματς δήλωσε:«Είμαι πολύ ευχαριστημένη που κέρδισε η ομάδα μου αυτό το παιχνίδι. Και οι δύο ομάδες πραγματικά το πάλεψαν. Και σε αυτό το γήπεδο υπήρχε μια πάρα πολύ ωραία ατμόσφαιρα που αυτό είναι πολύ σημαντικό. Εμείς παλέψαμε, παίξαμε και πήραμε τη νίκη».

Φραντζίσκα Πολ: «Μια ομαδική προσπάθεια»

Η Γιάνα Φραντζίσκα Πολ δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr: «Είμαι πάρα πολύ υπερήφανη για την ομάδα. Ήταν πραγματικά μια ομαδική προσπάθεια, μάλλον χρειαζόμασταν λίγο περισσότερη πίεση μιας που χάσαμε και το πρώτο παιχνίδι. Πραγματικά έχω μείνει άφωνη. Μπορέσαμε να πάρουμε τη νίκη χωρίς καν να πάμε στο τάι μπρέικ. Πραγματικά ευχαριστώ που με έχετε στην ομάδα».

Στέλλα Χριστοδούλου:«Ο μόνος στόχος μας ήταν η πρόκριση»

Η Στέλλα Χριστοδούλου δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής: «Σίγουρα σήμερα πραγματοποιήσαμε μια καλύτερη εμφάνιση από αυτή μέσα στην έδρα μας. Η ομάδα παρά τα σκαμπανεβάσματα της καταφέρνει να πάρει μια πολύ μεγάλη νίκη. Νομίζω ότι σε μια μεγάλη ομάδα, μια ήττα άμα την χειριστεί σωστά μπορεί να τις κάνει πολύ καλό και αυτό νομίζω ότι έγινε σήμερα και με εμάς. Πεισμώσαμε και ο μόνος στόχος στη Ρουμανία ήταν να πάρουμε την πρόκριση κάτι που έγινε. Εύχομαι να έχουμε μια ανάλογη συνέχεια και στον επόμενο γύρο».