.
.
Έτρεχε με 106 στο Μοσχάτο

Ο Ολυμπιακός πραγματοποιώντας μία εξαιρετική εμφάνιση επικράτησε με 106-60 της Ελευθερίας στο Μοσχάτο για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι «ερυθρόλευκες» ήταν ανώτερες σε όλο το διάστημα του παιχνιδιού, δεν απειλήθηκαν ποτέ και συνέχισαν αήττητες σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις. Πρώτη σκόρερ του Θρύλου η Τζέσικα Τόμας με 22 πόντους, με την Εβίνα Σταμάτη να ακολουθεί με 18 πόντους.

ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ

O Ολυμπιακός πέρασε στο παρκέ έχοντας στο παρκέ τις Παυλοπούλου, Τόμας, Σταμάτη, Σπυριδοπούλου και Τίκβιτς, με την αρχηγό του Θρύλου να γράφει το 2-5 με τρίποντο.  Η Τίκβιτς συνέχισε με δίποντο και η Σπυριδοπούλου με ένα ακόμα σουτ από τα 6,75μ έκανε το 2-10, με τον Θρύλο να μπαίνει φουριόζος στο ματς και να φτάνει με την Τόμας στο 7-18 στο πρώτο τρίλεπτο.  Η Τίκβιτς σκόραρε για το 7-20, με την Σταμάτη να «χτυπάει» ξανά από το τρίποντο για το 9-23. Η Ελευθερία Μοσχάτου πλησίασε, η Σωτηρίου πραγματοποίησε το 15-29 με το δεκάλεπτο να τελειώνει στο +14 (18-32) για τον Ολυμπιακό.

Οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στους 17 πόντους τη διαφορά με τρίποντο της Νικολοπούλου (18-37), με την Παυλοπούλου να πετυχαίνει και το 24-40 με τον ίδιο τρόπο. Ακολούθησε η Κοσμά για το 26-44, με την Ελευθερία να μειώνει με ένα 6-0 σερί το οποίο σταμάτησε η Σπυριδοπούλου με δύο βολές. Ο ρυθμός έπεσε προσωρινά, όμως η Τόμας με τρίποντο έστειλε τη διαφορά στους 20 (31-51), με την Παυλοπούλου να ανεβάζει κ άλλο την απόσταση από την ομάδα του Μοσχάτου. Το ημίχρονο έληξε με ένα μακρινό τρίποντο της Σωτηρίου με το σκορ να είναι στο 31-56, με τους 56 πόντους στο ημίχρονο να είναι ρεκόρ για την χρονιά που διανύουμε.

ΑΗΤΤΗΤΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΟΣΤΑΡΑ

Με τρία σερί τρίποντα ξεκίνησε το ματς ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο. Δύο από την Τόμας και ένα από την Σπυριδοπούλου με το παιχνίδι να φτάνει στο 31-65, με την γηπεδούχο ομάδα να τρέχει ένα 9-4 σκορ για το 40-69. Η Σωτηρίου σκόραρε με λέι απ για το +31 (40-71) του Θρύλου με την Σπυριδοπούλου να πετυχαίνει ένα ακόμα σουτ από τα 6,75μ για το 41-74. Η Ελληνίδα φόργουορντ διαμόρφωσε και το 43-78, με τον Ολυμπιακό να φτάνει το ματς στο 44-82 και την Σταμάτη να πραγματοποιεί το 47-84. Οι δύο ομάδες πέρασαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ στο 50-84, η Παυλοπούλου και η Σταμάτη ήταν η αιτία του 52-91, με την Τζόνσον στην συνέχεια να σκοράρει για το 58-96. Η Αυτζή έφερε τη διαφορά στους 40 πόντους (58-98) και η Παυλοπούλου πέτυχε το  62-100 από την γραμμή των ελευθέρων βολών. Ένα ακόμα τρίποντο της Σταμάτη έκανε το 62-103 με τον Ολυμπιακό  να συνεχίζει την αήττητη πορεία του σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις.

Τα δεκάλεπτα: 18-32, 31-56, 50-84, 65-106

Ελευθερία Μοσχάτου (Τσαραπατσάνη): Ξεπαπαδέα 9 (1), Μίχου 6, Βώλου, Αξιοπούλου 18 (2), Ιωαννίδου 10 (1), Καλημέρη, Γεροστεργίου 5 (1), Καλαγιά 4, Πασχοπούλου 2, Ροσελ 11

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 22 (6/8 διπ., 3/5 τρ., 3 ασ.), Σταμάτη 18 (3/5 διπ., 3/6 τρ), Αυτζή 10 (2/4 τρ., 4 ασ.), Σπυριδοπούλου 17 (3/4 τρ., 4 ριμπ., 7 ασ., 2 κλεψ.), Παυλοπούλου 9 (1/2 τρ., 5 ασ.), Νικολοπούλου 2, Σωτηρίου 13 (4/5 διπ., 4 ριμπ., 3 ασ., 3 κλεψ.), Τίκβιτς 4 (5 ριμπ.), Τζόνσον 9 (3/6 διπ., 15 ριμπ.), Κοσμά 2, Σταμολάμπρου

Ο Γιώργος Παντελάκης δήλωσε μετά το ματς ότι: «Ηταν ένα πολύ καλό παιχνίδι για μας και φαίνεται από το τελικό αποτέλεσμα. Δουλεύουμε καλά το τελευταίο διάστημα και είμαι ικανοποιημένος για την προσπάθεια των αθλητριών μου. Το σημαντικό είναι ότι παραμένουμε αήττητοι στην Ελλάδα και θέλουμε να συνεχίσουμε σε αυτόν τον ρυθμό».

Από την μεριά της η Τζέσικα Τόμας δήλωσε: «Σίγουρα ήταν μία πολύ καλή εμφάνιση για εμάς και είμαι χαρούμενη για την εμφάνισή μας. Θεωρώ ότι τα πήγαμε πολύ καλά, σουτάραμε με ιδανικό τρόπο και ήμασταν ιδιαίτερα εύστοχες. Από την άλλη έπρεπε να εκτελέσουμε πιο συγκεντρωμένα το πλάνο μας στην άμυνα επειδή δεν βρεθήκαμε σε καλή μέρα εκεί. Επιθετικά γυρίσαμε την μπάλα όπως έπρεπε, βρήκαμε ελεύθερα σουτ και για αυτό ήρθε και αυτή η διαφορά στο τέλος».