.
.
Έπιασε κορυφή!

Την 6η νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού που επικράτησε με 3-0 σετ (25-7, 25-21, 25-10) της Κορίνθου στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη» στο πλαίσιο της εξ’ αναβολής αναμέτρησης της 5ης αγωνιστικής. Οι «ερυθρόλευκες» που αγωνίστηκαν χωρίς τις Κατερίνα Γιώτα και Άλισον Μέιφιλντ, έδωσαν συνέχεια στις καλές εμφανίσεις και δεν δυσκολεύτηκαν να κάμψουν την αντίσταση των αντιπάλων τους, ενώ «σκαρφάλωσαν» στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 18 βαθμούς (μαζί με τον Πανναξιακό).

Ξεκίνησε με 16-0 σερί!

Από κει και πέρα στη σημερινή αναμέτρηση ο Ολυμπιακός έφτασε με άνεση στην τελική επικράτηση, ξεκινώντας πολύ δυνατά και συγκεντρωμένα. Οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 12-0 στην έναρξη του 1ου σετ και διεύρυνε στο 16-0 το εντυπωσιακό σερί! Ως εκ τούτου έφτασε σε 17 λεπτά δια… περιπάτου στο 25-7, χάρη στο οποίο προηγήθηκε με 1-0 στα σετ. Διαφορετική συγκριτικά με το 1ο, ήταν η εικόνα στο 2ο σετ το οποίο ήταν πιο κλειστό. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο ξεκίνημα, με την Κόρινθο να αντιδράει και να ανατρέπει την κατάσταση, αφού έφτασε στο 12-14. Η απάντηση του Ολυμπιακού με το επιμέρους 3-0, έφερε ξανά το προβάδισμα σε «ερυθρόλευκα» χέρια. Από το 15-15 που ακολούθησε, ο Θρύλος έτρεξε νέο 5-0 σερί, φτάνοντας στο 20-15 και μετά από επίθεση της Χίπε, διαμορφώθηκε το 25-21 για το 2-0 στα σετ!

Εύκολα στην τελική επικράτηση

Στο 3ο σετ, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε αποφασισμένος να ολοκληρώσει τη δουλειά και να μην δώσει περιθώρια στην ομάδα της Κορίνθου. Αποκτώντας μεγάλες διαφορές στη διάρκειά του ο Θρύλος έφτασε άνετα στο 25-10, με 4 διαδοχικούς άσσους της Ασημίνας Νικολογιάννη και την τελική επικράτηση με 3-0 σετ!

Τα σετ: 3-0 σε 1.00 25-7 (17’), 25-21 (25’), 25-10 (18’)

1ο σετ: 8-0, 16-0, 21-4, 25-7

2ο σετ: 8-5, 16-15, 21-17, 25-21

3ο σετ: 8-3, 16-6, 21-10, 25-10

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Λαμπρούση 11 (4/8 επ., 6 άσσοι, 1 μπλοκ), Βλαχάκη 13 (12/22 επ., 1 άσσος, 14%υπ.-14%αρ.), Χριστοδούλου 2 (2/3 επ.), Χίπε 12 (11/19 επ., 1 άσσος), Ζακχαίου 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Έμοντς 11 (11/19 επ., 60%υπ.-40%αρ.), Κοκκινάκη –λ  (53%υπ.-16%αρ)/ Νικολογιάννη 6 (2/2 επ., 4 άσσοι), Κωνσταντινίδου 2 (1/1 επ., 1 άσσος)

ΚΟΡΙΝΘΟΣ (Β. Περόπουλος): Παναγοπούλου, Ζιόγκα 7 (5/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ξαγοραράκη 1 (1/4 επ.), Μπίσκου 4 (3/21 επ., 50%υπ.-17%αρ.), Αργυρίου 8 (6/8 επ., 2 μπλοκ), Μπλόουζ 1 (1 άσσος, 30%υπ.-10%αρ), Μαργαρίτη –λ (25%υπ.-8%αρ.)/ Αλατζάκη, Ελευθερίου, Καραβούλη, Βατουσιάδη

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού παίξαμε σωστά και είχαμε υψηλά ποσοστά στην επίθεση. Ένα πράγμα που δεν ήταν καλό και κάναμε αρκετά καλά στα προηγούμενα ματς ήταν το μπλοκ. Μόνο δυο πόντοι από το μπλοκ είναι λίγοι για την ομάδα μας. Ωστόσο σε γενικές γραμμές ήμασταν αρκετά καλοί».

Η Ασημίνα Νικολογιάννη ανέφερε με τη σειρά της τα εξής: «Σήμερα είχαμε πολύ καλή ποιότητα, παίξαμε καλά έτσι ήρθε η νίκη. Αντιμετωπίσαμε με σοβαρότητα τον αντίπαλο και το ίδιο θέλουμε να κάνουμε σε όλα τα παιχνίδια που ακολουθούν».