.
.
Έλλειψη ρυθμού και στο ΟΑΚΑ για το 1-1!

Ο Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - «Όμιλος Ξυνή», δεν κατάφερε να επικρατήσει στον 1ο τελικό των πλέι οφ που διεξήχθη στο Ρέντη, με αντίπαλο την ΑΕΚ, γνώρισε την ήττα με 23-25 και το Σάββατο (26/5, 15:00) στο δεύτερο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ, θέλει να ισοφαρίσει τη σειρά σε 1-1.

Στους Πειραιώτες στοίχισε η έλλειψη ρυθμού, λόγω του τρόπου διεξαγωγής του πρωταθλήματος που τους υποχρέωσε να δώσουν δύο επίσημα παιχνίδια σε 40 ημέρες και για το λόγο αυτό δεν μπόρεσαν να έχουν διάρκεια στην απόδοσή τους  γνωρίζοντας την πρώτη εντός έδρας ήττα τη φετινή σεζόν και δεύτερη συνολικά. Η έλλειψη ρυθμού αποτυπώθηκε από την εξέλιξη του αγώνα, αφού παρότι οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν εντυπωσιακά και προηγήθηκαν με 8-4 στο 12:40, στη συνέχεια δεν κατάφεραν να συνεχίσουν στο ίδιο μοτίβο και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 8-9, στο 18:10. Από κει και πέρα ο δεύτερος τελικός θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο στην έδρα της ΑΕΚ και ο τρίτος την επόμενη Τετάρτη (30/5) στις 17:30 στο Ρέντη.

Ανοικτό ματς στο πρώτο μέρος

Ο Ολυμπιακός  Σ.Φ.Π.- «Όμιλος Ξυνή», προηγήθηκε για πρώτη φορά με τη συμπλήρωση 4 λεπτών με τον Τζηρά να διαμορφώνει το 3-2 με το τρίτο προσωπικό του τέρμα. Δυο λεπτά αργότερα ο Πέτρος Κανδύλας διεύρυνε στα δυο γκολ το προβάδισμα των Πειραιωτών και στο 11’ ο Τζηράς έδωσε για πρώτη φορά «αέρα» τριών τερμάτων στον Ολυμπιακό σημειώνοντας το 7-3.  Ο Θρύλος είχε τον έλεγχο στο σημείο αυτό με πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Τζηρά ο οποίος είχε σημειώσει πέντε τέρματα και έφτασε στο 8-4 στο 12:40. Στο 17:30 ωστόσο η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 8-8 τρέχοντας ένα σερί 4-0 το οποίο διεύρυνε στο 18:10 και προηγήθηκε για πρώτη φορά μετά το 1-2, με 8-9.Με το έκτο προσωπικό του γκολ ο Τζηράς ισοφάρισε σε 9-9 (19:30), αλλά στην επόμενη επίθεση ο Μυλωνάς διαμόρφωσε το 9-10 υπέρ των φιλοξενούμενων. Η απάντηση των «ερυθρόλευκων» ήρθε από τον Πετρίσεβιτς για το 10-10 και οι δυο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ για τα επόμενα λεπτά.  Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε εκ νέου με 14-13 στο 26:15 με σκόρερ τον Σανίκη και μετά την ισοφάριση της ΑΕΚ, ο Κανδύλας «έγραψε» το 15-14 για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 15-16.

Δεν ανέτρεψε την κατάσταση

Στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι διεύρυναν για πρώτη φορά το προβάδισμά τους στα δυο γκολ με  τον Ζαμπούνη, αλλά  με τέρματα των Παπαδιονυσίου και Τζηρά, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 17-17. Με τη συμπλήρωση 45 λεπτών οι Πειραιώτες βρέθηκαν πίσω σκορ με 18-20 και στη συνέχεια με 19-21 (48’) και 10’ πριν τη λήξη για πρώτη φορά στο -3 (19-22). Στο 54:22 ο Ολυμπιακός πλησίασε σε 22-23 με σκόρερ τον Στούμπη αλλά τελικά γνώρισε την ήττα με 23-25.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΑΕΚ 23-25

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-3, 8-6, 9-9, 13-13, 15-16 (ημχ.) 17-17, 17-18, 18-20, 19-21, 22-23, 23-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Κωστακίδης, Κρητικός, Πετρίσεβιτς 1, Τζηράς 11, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης, Σκρόμπιτς, Στούμπης 3, Κανδύλας 3, Σανίκης 3, Αλβανός 1, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Νικολαϊδης Χ., Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος, Γεωργιάδης, Χόγκας 6, Ζαμπούνης 4, Νικολαϊδης Π. 1, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Λόκεν 4, Δομπρής, Βαμβακάς, Αργυρού 2, Βραζάλιτσα 2, Μυλωνάς 6.

Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, Δίλεπτα: 2-2, Πέναλτι: 4/4-0/2

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Ζαραβίνας δήλωσε μετά το ματς: «Είναι μονόδρομος να κοιτάξουμε τα λάθη μας. Είχαμε ένα νεκρό διάστημα στο δεύτερο ημίχρονο στην επίθεση. Δεν θα ασχοληθούμε με κάποια σφυρίγματα των διαιτητών, θα πρέπει να μείνουμε ενωμένοι και να ξαναφέρουμε τη σειρά στην έδρα μας».

Ο Πέτρος Κανδύλας δήλωσε μετά το ματς τα εξής: «Στο πρώτο ημίχρονο παίξαμε πολύ καλή επίθεση, αλλά δεν ήμασταν καλοί στην άμυνα. Στο δεύτερο έγινε το αντίστροφο και πιστεύω ότι τα λάθη στο διάστημα αυτό στην επίθεση μας στοίχισαν. Όλη τη χρονιά είχαμε κάνει μόνο μια ήττα, μας είχε πάει πολύ καλά αλλά τώρα είναι η ώρα να δείξουμε ότι και στα δύσκολα είμαστε ομάδα. Μπορούμε να πάμε να σπάσουμε την έδρα της ΑΕ στο ΟΑΚΑ, όπως κάναμε και στην κανονική διάρκεια, να φέρουμε πάλι τη σειρά στο Ρέντη, να ανέβει η ψυχολογία μας και πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε».