.
.
Έκανε το πρώτο βήμα ο Θρύλος!

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, ενδεικτική των δυνατοτήτων της, η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, επικράτησε με 3-0 σετ (26-24, 25-21, 25-23) της Τουρ στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη» στο πρώτο παιχνίδι μεταξύ των δυο ομάδων για τη φάση των «32» του Challenge Cup. Oι Πειραιώτες έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης απέναντι σε μια πολύ καλή και ποιοτική ομάδα κάτοχο του CEV Cup, από το ισχυρό Γαλλικό πρωτάθλημα και απέκτησαν προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση, η οποία θα κριθεί στον επαναληπτικό. Στο δεύτερο παιχνίδι που θα διεξαχθεί στη Γαλλία την Τρίτη (19/12) ο Ολυμπιακός χρειάζεται δυο σετ για να εξασφαλίσει το εισιτήριο για τους «16» της διοργάνωσης.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα!

Οι Πειραιώτες στο πρώτο σετ προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 6-5, μετά από επίθεση του Ράουβερντινκ και μετά από λάθος του Έγκλεσκαλνς έφτασαν στο 7-5 για να πάνε με αυτό το +2 μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός με άσσο του Πετρέα και λάθος των Γάλλων διεύρυναν το προβάδισμά τους στο +4, φτάνοντας στο 10-6. Από το 11-7 που ακολούθησε οι Γάλλοι προσπέρασαν με 13-14 μέχρι το 15-16 το οποίο μετέτρεψε ο Θρύλος σε 18-16 με ένα 3-0 σερί με τον Πετρέα στο σερβίς.  Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν, φτάνοντας στο 18-19 και οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τους Πειραιώτες να αποκτούν το προβάδισμα εκ νέου στο 23-22 με μπλοκ του Αλεξίεφ.  Το 24-23 υπέρ των «ερυθρόλευκων» διαμορφώθηκε μετά από λάθος θέσεις των παικτών της Τουρ. Ο Θρύλος έφτασε στο 25-24 με τον Ράουβερντικ και πήρε το σετ με 26-24 μετά από λάθος των φιλοξενούμενων.

Έφτασε στο 2-0!

Με άσσο του Οϊβάνεν οι Πειραιώτες πήγαν μπροστά με 8-7 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του 2ου σετ και με τον ίδιο τρόπο και σκόρερ και στο δεύτερο με 16-15 αφού είχαν ανατρέψει προηγούμενως το προβάδισμα που είχε αποκτήσει η Τουρ. Στην εξέλιξη του σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 18-20, αλλά ισοφάρισε με ένα 3-0 σερί, και επίθεση του Ράουβερντικ στην κόντρα το ανέτρεψε για το 21-20. Το «ερυθρόλευκο» σερί συνεχίστηκε, μετά το πολύ καλό σερβίς του Ντριζγκά και τον πόντο του Μπέμε ο οποίος έγραψε το 22-20 και έφτασε στο 5-0 για το 23-20 μετά από φιλέ στην επίθεση της Τουρ.  Χάρη στον πρώτο χρόνο του Μπέμε οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 24-21 και πήραν το σετ με 25-21 μετά από επίθεση των Γάλλων που κατέληξε άουτ.

Απο 18-21, 25-23 και νίκη!

Στην έναρξη του 3ου σετ, ο Ολυμπιακός απέκτησε το προβάδισμα και το διατήρησε μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-7). Με πανέξυπνο πόντο του εξαιρετικού Φαμπιάν Ντρζίζγκα οι «ερυθρόλευκοι» διεύρυναν το προβάδισμά τους στο +3 (10-7) αλλά στη συνέχεια η Τουρ ισοφάρισε σε 11-11. Ο Γερούν Ράουβερντινκ με επίθεση στην ευθεία έδωσε ξανά το προβάδισμα για το 12-11 και μετά από κακή επίθεση του Έγκλεσκαλνς προήλθε το 13-11. Στη συνέχεια οι Γάλλοι με ένα σερί 4-0 έφτασαν στο 13-15 και πήγαν μπροστά με 14-16 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.  Ακολούθησε το 18-21 υπέρ της Τουρ η οποία έκανε την προσπάθεια για πάρει το σετ και να μειώσει αλλά ο Θρύλος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Με φοβερή αντίδραση, αρχικά ισοφάρισε σε 21-21 με καρφί του Ράουβερντινκ και στη συνέχεια προηγήθηκε με 23-22 με επίθεση του Αλεξίεφ στην κόντρα. Το μπλοκ άουτ του Οϊβάνεν διαμόρφωσε το 25-23 με το οποίο ο Θρύλος πήρε τη σπουδαία νίκη με 3-0 σετ και πλέον χρειάζεται δυο σετ στη Γαλλία στις 19 Δεκεμβρίου για να πανηγυρίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Τα σετ: 3-0 σετ σε 1:33, 26-24 (36'), 25-21 (27'), 25-23 (30')

1ο σετ: 8-6, 15-16, 20-21, 26-24

2ο σετ: 8-7, 16-15, 21-20, 25-21

3ο σετ: 8-7, 14-16, 18-21, 25-23

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Οϊβάνεν 14 (10/21 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πετρέας 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπέμε 9 (6/9 επ., 3 μπλοκ), Ντρίζγκα 1 (1/2 επ.), Αλεξίεφ 12 (10/19 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 31% άριστες), Ραούβερντινκ 12 (11/21 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. - 31% άριστες) / Στεφάνου (λ, 62% υπ. - 46% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης (33% υπ. - 33% άριστες), Ζουπάνι 1 (μπλοκ), Στιβαχτής.

ΤΟΥΡ (Ενάρ): Ερνάν, Γκότσεφ 4 (2/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στερν 13 (13/23 επ., 55% υπ. - 9% άριστες), Έγκλεσκαλνς 19 (18/41 επ., 1 άσσος), Ντίφενμπαχ 7 (5/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γουνεμπάινα 4 (4/8 επ., 73% υπ. - 64% άριστες) / Ενό (λ, 54% υπ. - 31% άριστες), Νεβό, Ζουφρουά, Ρίτσερτ 7 (7/13 επ., 53% υπ. - 20% άριστες), Ραμπιλιέ.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, δήλωσε στο osfp.gr:«Αρχικά είμαι ικανοποιημένος γιατί παίξαμε ένα καλό παιχνίδι, σήμερα δεν ήταν ένα εύκολο παιχνίδι, ήταν κόντρα σε μια πολύ δυνατή ομάδα, σε μια ομάδα η οποία είναι αρκετά έμπειρη από τη διοργάνωση. Δεν είναι εύκολο να παίζεις εναντίον τους, γιατί κρατούν συνεχώς το ίδιο μοτίβο στο κάθε σετ, χωρίς να κάνουν πολλά λάθη, αλλά είμαι αρκετά χαρούμενος γιατί στο τέλος, δεν είναι εύκολο να παραμείνεις συγκεντρωμένος και να τελειώσεις όλα τα σετ, με τον τρόπο που εμείς τα τελειώσαμε. Γιατί στους τελευταίους πόντους και των τριών σετ κρατήσαμε την ψυχραιμία μας και τη συγκέντρωσή μας τακτικά, και πιστεύω ότι αυτό ήταν το κλειδί για το ματς. Πιστεύω ότι σήμερα δείξαμε κάτι καλύτερο από ότι σε άλλα παιχνίδια, αρχικά δείξαμε χαρακτήρα σε κάποιες στιγμές, αλλά σίγουρα πρέπει να συνεχίσουμε σε τέτοιου είδους παιχνίδια, για να δούμε ποιο τελικά είμαστε».

Ο Μίκο Οϊβάνεν, δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr: «Όλοι ξέραμε ότι είναι ένα σημαντικό παιχνίδι ειδικά επειδή είναι μέσα στην έδρα μας, και ήταν σημαντικό να πάρουμε τους τρεις βαθμούς. Το καταφέραμε, ωστόσο δεν έχουμε κάνει τίποτα ακόμα, πρέπει να παίξουμε καλά και στην Γαλλία, για να περάσουμε στην επόμενη φάση. Στην ουσία παίξαμε ένα πολύ καλό παιχνίδι, το μόνο που είχαμε ήταν κάποια προβλήματα στη μπλοκ-άμυνα, και σε μερικά σερβίς των αντιπάλων, χωρίς αυτά θα ήταν ένα πιο εύκολο παιχνίδι για εμάς».

Ο λίμπερο του Ολυμπιακού, Γιώργος Στεφάνου, δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής: «Είναι μια πολύ καλή εμφάνιση, μετά από ένα διάστημα δύο παιχνιδιών που δυστυχώς είχαμε κάνει μια κοιλιά σαν ομάδα. Σήμερα το 3-0 δεν αντικατοπτρίζει πραγματικά τη δυσκολία του αγώνα. Είναι μια πολύ μεγάλη νίκη, πολύ δύσκολη νίκη και το πιο σημαντικό είναι ότι καταφέραμε να ανταπεξέλθουμε σε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, με έναν πολύ δύσκολο αντίπαλο. Από εκεί και πέρα, μην ξεχνάμε ότι δεν είναι τίποτα άλλο παρά το ένα από τα δυο βήματα τα οποία χρειαζόμαστε για να προκριθούμε στην επόμενη φάση. Θεωρώ ότι και οι δύο ομάδες γνώρισαν τους αντιπάλους τους και θα έχουν ένα αβαντάζ όσον αφορά την προετοιμασία τους για τον επαναληπτικό αγώνα. Θέλουμε δύο σετ για να προκριθούμε, στην επόμενη φάση, έχουμε ακόμα δύο εβδομάδες μέχρι τον επαναληπτικό, οπότε θεωρώ ότι έχουμε όλο το χρόνο μπροστά μας να προετοιμαστούμε ακόμα καλύτερα».