.
.
Άνετο πέρασμα από την Πυλαία και έπιασε κορυφή!

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες ο Ολυμπιακός πέρασε άνετα από την έδρα του ΑΕΣΧ Πυλαίας στη Θεσσαλονίκη σε βάρος του οποίου επικράτησε με 29-18 για τη 17η αγωνιστική της Handball Premier και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, ισοβαθμώντας με την ΑΕΚ στους 32 βαθμούς.  Από κει και πέρα στη σημερινή αναμέτρηση με την ομάδα της Πυλαίας ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και αγωνιζόμενος με συγκέντρωση από την αρχή μέχρι το φινάλε έφτασε εύκολα στην τελική επικράτηση.

Κυριάρχησε από το πρώτο ημίχρονο

Οι Πειραιώτες μπήκαν πολύ συγκεντρωμένοι στον αγώνα αποκτώντας από την αρχή τον έλεγχο. Μετά το πρώτο πεντάλεπτο και το 2-2 οι «ερυθρόλευκοι» απέκτησαν το προβάδισμα το οποίο σταδιακά διεύρυναν.  Στα 23:55 ο Όστοϊτς διαμόρφωσε το 4-10 για τον Ολυμπιακό που είχε κυριαρχήσει με τον Τζηρά να γράψει στα 29:38 το 5-14 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Θρύλος μπήκε και πάλι δυνατά και με ένα 4-0 σερί που προήλθε από τα τέρματα των Τζηρά, Καραμπουρνιώτη, Μάλλιου και Μπάγιου έφτασε στο 5-18 μέχρι το 36’.  Ο Μάλλιος στο 39:48 πέτυχε το 7-20 για τον Ολυμπιακό που στα λεπτά που ακολούθησαν διαχειρίστηκε υποδειγματικά το υπέρ του προβάδισμα και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να ψαλιδίσουν τη διαφορά. Κάπως έτσι ήρθε το τελικό 18-29 με το οποίο ο Θρύλος έφυγε νικητής από τη Θεσσαλονίκη.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 2-4, 3-5, 4-8, 5-10, 5-14 (ημίχρονο), 5-17, 7-20, 10-22, 13-24, 14-26, 18-29

Πυλαία: Κουκμίσης Κ. 3, Ανθομελίδης 3, Μπάτζιος 1, Τσόχας, Μέτσης 1, Κουκμίσης Ν. 1, Ραντούλοβιτς, Καραπαναγιωτίδης, Τριανταφυλλίδης Τ. 2, Ορφανουδάκης, Ανανιάδης, Αλεξανδρίδης 1, Ψωμαθιανός 2, Καβουσανάκης 1, Παπαγεωργίου 1, Τριανταφυλλίδης Δ. 2

Ολυμπιακός:Τζηράς 2, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος 1, Μάλλιος 3, Τερλέτσκι, Τζέριτς 2, Κανδύλας 1, Σανίκης, Μπάγιος 7, Όστοϊτς 3, Δεληχρήστος 2, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος 1, Μιχαηλίδης, Τσίλης 2, Καρβάτσκι 4

Δίλεπτα: 2-2. Πέναλτι: 1/3- 1/2

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Νέναντ Κλιάιτς δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr: «Είμαι ικανοποιημένος από την εμφάνισή μας σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Είχαμε τον έλεγχο από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Ήταν ένα εύκολο παιχνίδι στο οποίο παίξαμε με σοβαρότητα και δεν χρειάζεται να το αναλύσουμε περισσότερο. Κάθε εβδομάδα θα παίζουμε καλύτερα».

Θοδωρής Δεληχρήστος : «Ήταν μια πολύ καλή νίκη. Σημαντικό ήταν ότι δεν δυσκολευτήκαμε πολύ και αποκτήσαμε μια καλή διαφορά από το πρώτο ημίχρονο. Από κει και πέρα τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα. Αυτό μας έδωσε την ευκαιρία να δοκιμάσουμε διάφορα σχήματα όπως μας είπε και ο προπονητής μας και να ακολουθήσουμε το πλάνο του με λιγότερο άγχος και να ευχαριστηθούμε το παιχνίδι».