.
.
Άνετο πέρασμα από την Πυλαία!

Ο Θρύλος ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Handball Premier, επικρατώντας με 27-19 της Πυλαίας εκτός έδρας στην αναμέτρηση της 1ης αγωνιστικής. Οι Πειραιώτες έκαμψαν με χαρακτηριστική ευκολία την αντίσταση της νεοφώτιστης ομάδας στη Θεσσαλονίκη και στρέφουν την προσοχή τους στο παιχνίδι που ακολουθεί με τον Δούκα στο Ρέντη για τη 2η αγωνιστική.

Προβάδισμα με +6 στο ημίχρονο!

Οι νταμπλούχοι ξεκίνησαν δυνατά στην αναμέτρηση και επέβαλαν από την αρχή το ρυθμό τους αποκτώντας το προβάδισμα και τον έλεγχο. Λίγο πριν συμπληρωθούν τα πρώτα 10 λεπτά (8:35), οι Πειραιώτες βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 6-2 χάρη στο τέρμα που σημείωσε ο Γρηγόρης Σανίκης. Η διαφορά αυτή αυξήθηκε στα πέντε τέρματα για πρώτη φορά με τη συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου, με τον Τσίλη να γράφει το 5-10 υπέρ του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π.-«Ομίλου Ξυνή».  Οι παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα και έφτασαν στο 17-11, με σκόρερ τον Αντωνιάδη στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Έφυγε με την πρώτη νίκη!

Ίδια εικόνα επικράτησε και στην επανάληψη με τους πρωταθλητές να ελέγχουν απόλυτα το ματς, έχοντας διαφορές ασφαλείας. Ο Τσίλης στο 43.34 και ο Τζηράς στο 45.01, έγραψαν το 16-23 και 16-24 αντίστοιχα διευρύνοντας το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα το οποίο έγινε διψήφιο στο 50.50, με τον Τζηρά να σκοράρει εκ νέου για το 16-26. Στα λεπτά που απέμειναν δεν άλλαξε κάτι όσον αφορά την εικόνα του αγώνα και ο Θρύλος έφτασε άνετα στο τελικό 19-27, χάρη στο οποίο πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 2-6, 5-9, 8-11, 9-15, 11-17 (ημχ.) 14-18, 16-21, 16-24, 16-25, 17-26, 19-27

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Παναγιώτης Γούσιος): Αντωνιάδης 2, Αποστολίδης 1, Τσαναξίδης, Ανθομελίδης, Καλόμοιρος 3, Κουκμίσης 4, Ψωμανθιανός 1, Καβουσανάκης 3, Παπαγεωργίου, Γιαννακίδης, Καραπαναγιωτίδης, Ορφανουδάκης, Ελέτα, Αλατσατιανός, Ανανιάδης 2, Ζαφείρης 1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τζηράς 7, Καραμπουρνιώτης 2, Λέμος 1, Χιμένεθ 4, Τερλέτσκι, Ασβεστάς, Παπαδόπουλος, Κανδύλας 2, Σανίκης 4, Μπούμπαλο, Λιάπης 2, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 2, Δεληχρήστος, Τσίλης 3.

Δίλεπτα: 4-7, Πέναλτι: 1-1-1/1

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ζαραβίνας: «Είμαι ευχαριστημένος»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Γιώργος Ζαραβίνας δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Είμαι ευχαριστημένος από το πρώτο παιχνίδι, αλλά σίγουρα υπάρχουν πολλά πράγματα που θέλουμε βελτίωση. Παρά τη διαφορά του σκορ ήταν ένα σκληρό παιχνίδι και αυτό είναι καλό για εμάς. Στο δεύτερο ημίχρονο που ήμασταν ακόμα καλύτεροι στην άμυνα θα μπορούσαμε να έχουμε τελειώσει πολλές φάσεις στην κόντρα, αν δεν κάναμε κάποια επιπόλαια τεχνικά λάθη. Συνεχίζουμε για το επόμενο παιχνίδι».

Τσιλιμπάρης: «Αρκετά καλή εμφάνιση»

Κώστας  Τσιλιμπάρης: «Ήταν μια αρκετά καλή εμφάνιση για πρώτο επίσημο παιχνίδι. Θα συνεχίζουμε να ανεβάζουμε ρυθμούς. Προσπαθήσαμε μέχρι το τέλος να κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε. Δουλεύουμε αρκετά πράγματα και είμαστε σε μια διαδικασία που το επόμενο διάστημα θα έχουμε αυξημένο φόρτο και με τα ευρωπαϊκά παιχνίδια. Ωστόσο θα είμαστε όπως πρέπει για να πετύχουμε τους στόχους μας».