.
.
Άνετο «τρίποντο» σε 66 λεπτά κόντρα στον ΟΦΗ!

Την έβδομη διαδοχική νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, σημείωσε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού που επικράτησε με 3-0 σετ (25-20, 25-14, 25-17) του ΟΦΗ στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη» στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Volley League. Oι Πειραιώτες έδωσαν συνέχεια στις καλές εμφανίσεις και τα θετικά αποτελέσματα, φτάνοντας με χαρακτηριστική άνεση στην τελική επικράτηση και πρόσθεσαν ένα ακόμα τρίποντο στο ενεργητικό τους το οποίο τους διατηρεί μόνους πρώτους στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.  Ο τεχνικός του Ολυμπιακού, Δημήτρη Καζάζης μοίρασε το χρόνο συμμετοχής, δίνοντας «ανάσες» σε ορισμένους από τους βασικούς, ενώ χρησιμοποίησε παίκτες που δεν είχαν αρκετό χρόνο στα προηγούμενα ματς.

«Ερυθρόλευκος» έλεγχος και προβάδισμα!

Στην έναρξη της αναμέτρησης ο ΟΦΗ προηγήθηκε (1-2) με τον Ολυμπιακό να απαντάει με 4-0 σερί και να φτάνει στο 5-2, για να αυξήσει τη διαφορά στο +4 με επίθεση του Φρομ (8-4). Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια στον πόντο (12-10, 13-12), αλλά ο Φρομ αρχικά (14-12) και ο Έγκλεσκαλνς διαμόρφωσαν το 15-12. Με νέα επίθεση του Έγκελσκαλνς οι Πειραιώτες διατήρησαν το +3 (16-13), αλλά οι φιλοξενούμενοι παρέμεναν κοντά στο σκορ (16-14, 17-15, 18-16,). Στο σημείο αυτό με ωραίες επιθέσεις των Μιγιαΐλοβιτς (19-16) και Έγκλεσκαλνς επανήλθε η διαφορά του +4 υπέρ του Θρύλου (20-16).  Με τον δεύτερο προσωπικό του άσσο ο Νίκολα Μιγιαΐλοβιτς διεύρυνε το σερί του Ολυμπιακού γράφοντας το 21-16 που έδινε για πρώτη φορά τον αέρα του +5 στους «ερυθρόλευκους». Ο Ανδρέας Ανδρεάδης με πρώτο  χρόνο σημείωσε το 22-18, ο Χέρμανς Έγκεσκαλνς το 23-19, και μετά από αδυναμία του ΟΦΗ να βγάλει την άμυνα προέκυψε το πρώτο σετ μπολ 24-20. Mε τον  τρίτο «ερυθρόλευκο» άσσο στο 1ο σετ, ο Κρίστιαν Φρομ έγραψε το 25-20, χάρη στο οποίο προηγήθηκαν οι Πειραιώτες!

Εύκολα στο 2-0!

Πολύ δυνατά ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο 2ο σετ φτάνοντας γρήγορα στο 7-2 και με άσσο του Έγκλεσκαλνς στο 9-4. Στην εξέλιξη του σετ, οι Πειραιώτες διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο και δεν άφησαν περιθώρια στους Κρητικούς να μειώσουν τη διαφορά. Ως αποτέλεσμα της «ερυθρόλευκης» κυριαρχίας ήρθε το 16-8 δια χειρός Μιγιαΐλοβιτς και το 18-9 από προσπάθεια του Έγκεσκλανς. Ο Λετονός διαγώνιος έκανε διψήφια τη διαφορά στο 21-11, ο Νικολάκης με μπλοκ έφερε το πρώτο σετ μπολ στο 24-14 και ο Ανδρεάδης με νέο μπλοκ στον Μαρκς σημείωσε το 25-14 χάρη στο οποίο ο Θρύλος έκανε το 2-0 στα σετ.

Το καθάρισε με 7-0 σερί!

Στην έναρξη του 3ου σετ, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 4-1, αλλά στη συνέχεια δέχτηκαν την ισοφάριση (6-6, 7-7). Οι δυο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ μέχρι το 10-10, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 12-10, με τον ΟΦΗ να μειώνει σε 12-11 αρχικά και σε 13-12 στη συνέχεια. Ωστόσο στο σημείο αυτό με ένα εντυπωσιακό 7-0 σερί οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με +6 για το 20-12, χάρη στο οποίο έβαλαν γερές βάσεις για την τελική επικράτηση. Στην εξέλιξη του σετ, ο Θρύλος διαχειρίστηκε το υπέρ του προβάδισμα και με τον Εφραιμίδη να δίνει λύσεις στην επίθεση έφτασε στο 25-17 και την άνετη επικράτηση με 3-0 σετ.

Tα σετ: 3-0 σε 1.06. 25-20 (24’), 25-14 (22’), 25-17 (20’)

1ο σετ:  8-4, 16-13, 21-16, 25-20

2ο σετ: 8-4, 16-8, 21-11, 25-14

3ο σετ: 8-7, 16-12, 21-14, 25-17

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 7 (6/9 επ., 1 άσσος, 67%υπ.-67%αρ.), Χαραλαμπίδης 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Μιγιαΐλοβιτς 5 (5/16 επ., 2 άσσοι, 17%υπ.), Ανδρεάδης 7 (5/6 επ., 2 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 20 (15/25 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ζήσης –λ (56%υπ.-33%αρ.)/ Τζιάβρας (60%υπ.-50%αρ.), Νικολάκης 1 (1 μπλοκ), Ριζόπουλος 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ, 86%υπ.-29%αρ.), Εφραιμίδης 4 (4/8 επ., 50%υπ.-25%αρ.),Στράτος

ΟΦΗ (Άκης Φλαούνας): Ντράγκο 10 (5/8 επ., 5 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 4 (4/18 επ., 46%υπ.-35%αρ.), Mαρκς 14 (11/28 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 2 (2/10 επ., 42%υπ.-17%αρ.), Τάλερ 1 (1 μπλοκ), Καρατζάς 5 (2/5 επ., 3 μπλοκ), Βελούδης –λ (50%υπ.-33%αρ)/ Χαραλαμπίδης 1 (1/7 επ.), Γαλιώτος

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Δημήτρης Καζάζης δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Ο στόχος μας ήταν το τρίποντο και όσο περισσότερα παιδιά να μπουν και να βρουν ρυθμό και να ξεκουραστούν κάποιοι άλλοι. Νομίζω το καταφέραμε και είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα παιδιά. Συνεχίζουμε την προσπάθειά μας μέχρι το τέλος. Βλέπουμε ότι όλα τα παιδιά είναι ετοιμοπόλεμοι αλλά εμείς δεν χαλαρώνουμε καθόλου, μέχρι την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος που είναι ο μεγάλος μας στόχος και είναι ξεκάθαρο αυτό».

Ο Δημήτρης Εφραιμίδης ανέφερε με τη σειρά του: «Είναι πολύ σημαντικό ότι έχουμε συνεχόμενες νίκες, γιατί όπως ξέρουμε πολύ καλά το σύστημα είναι τέτοιο φέτος και δεν μας αφήνει να κάνουμε το παραμικρό λάθος και να χάσουμε κάποιους πόντους ή κάποιο σετ. Είναι πολύ σημαντικό ότι μπορούμε και κερδίζουμε. Θεωρητικά και πρακτικά ήταν ένα πιο εύκολο ματς από τα τελευταία για αυτό έδωσε ο κόουτς χρόνο σε όλα τα παιδιά πράγματα που είναι πολύ σημαντικό, γιατί με τη σειρά των αγώνων, Τετάρτη-Σάββατο θα πρέπει όλοι να είμαστε σε ετοιμότητα».