.
.
Άνετη νίκη των Εφήβων, 3-0 την Δραπετσώνα!

Τη δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχαν οι Έφηβοι του Ολυμπιακού την Κυριακή (18/10) στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη» απέναντι στη Δραπετσώνα με  3-0 σετ. Κορυφαίος με 15 πόντους για το Θρύλο ήταν ο Στράτος που αγωνίζεται στην ανδρική ομάδα, ακολούθησε ο Σαπουτζής με 13, ενώ από 8 είχαν Δορδοκίδης –αγωνίζεται επίσης με τους άνδρες- και Σταφυλοπάτης.

Δυσκολεύτηκε μόνο για ένα σετ

Ανταγωνιστικό ήταν το πρώτο σετ για τους ερυθρόλευκους που χρειάστηκαν λίγο χρόνο για να προσαρμοστούν στις ανάγκες του παιχνιδιού. Στα μισά του σετ,  τρεις διαδοχικοί πόντοι του Δορδοκίδη έφεραν την ομάδα του σε θέση ισχύος ανατρέποντας το 11-13 σε 14-13. Με τις δύο ομάδες να βρίσκονται ισόπαλες στο 19-19,  οι Πειραιώτες έδειξαν σοβαρότητα και με νέο σερί ξέφυγαν με +4 (23-19), για να διαμορφωθεί λίγο αργότερα το τελικό σκορ του πρώτου σετ 25-22.

Ανέβασε στροφές στο δεύτερο σετ!

Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε πιο αποφασιστικός στο δεύτερο σετ, παίρνοντας  διαφορά ασφαλείας από νωρίς (9-4), ενώ με συνεχόμενους πόντους κατα διαστήματα, αύξησε τη διαφορά στο +13 (19-6). Σε αυτό το σημείο ο Αντώνης Βουρδέρης έριξε στον αγώνα και τον Χατζηκλιμάνογλου ( γεννημένος το 2005), ο οποίος μαζί με τα άλλα παιδιά νίκησαν και το δεύτερο σετ με το άνετο 25-11.

Άνετα το 3-0

Το προβάδισμα των δύο σετ δεν έφερε εφησυχασμό στους ερυθρόλευκους, που παρουσιάστηκαν το ίδιο σοβαροί και στο 3 σετ. Το 14-11 του Ολυμπιακού έγινε 18-11 μετά από τέσσερις πόντους-καρμπόν (επιθέσεις πρώτου χρόνου), με τους παίκτες της Δραπετσώνας να αδυνατούν να βρουν λύση στις επιθέσεις που εκδήλωνε ο Ολυμπιακός. Με αυτό τον τρόπο και με το Σαπουτζή να σημειώνει 5 πόντους  στο τελευταίο σετ, οι έφηβοι του Ολυμπιακού επικράτησαν και στο τρίτο σετ με 25-19 και έφτασσαν στη νίκη με 3-0.

Σετ: 3-0. 25-22, 25-11, 25-19

Η διακύμανση:

1ο σετ:  8-6, 16-14, 21-19, 25-22

2ο σετ:  8-4, 16-6,  21-9, 25-11

3ο σετ: 8-4, 16-11, 21-13-25-19

Ολυμπιακός (Αντώνης Βουρδέρης): Σταφυλοπάτης 8, Σγούρος, Ηλιακόπουλος, Γεωργόπουλος, Κανέλλης 3, Μάρτος 2,  Δορδοκίδης 8, Μαζωνάκης, Σαπουτζής 13, Μπαραμπάτης, Στράτος 15, Χασμπαλά, Χατζηκλιμάνογολου 2

Δηλώσεις:

Ο προπονητής των Εφήβων, Αντώνης Βουρδέρης ανέφερε : «Δεν προβληματιστήκαμε ιδιαίτερα. Γνωρίζω πολύ καλά την ομάδα μου, έχουμε πολλά νέα πρόσωπα και είναι μόλις η δεύτερη αγωνιστική αυτή που παίξαμε, οπότε λογικό είναι να χρειάζεται χρόνο για να δέσει και να διορθωθούν τα λάθη που κάνουμε. Κατά διαστήματα δείξαμε ότι μπορούμε να παίξουμε πολύ ποιοτικό βόλεϊ, αλλά το πρόβλημα που έχουμε από την αρχή μέχρι το τέλος του παιχνιδιού είναι η διάρκεια. Πιστεύω πως  παιχνίδι με παιχνίδι θα γινόμαστε καλύτεροι. Στην ομάδα έχουμε δύο παιδιά που αγωνίζονται στην αντρική και τα πάνε και πάρα πολύ καλά, το Στράτο και το Δορδοκίδη, και προς τιμήν τους έρχονται εδώ πέρα και αγωνίζονται για την εφηβική ομάδα που είναι η κανονική τους ομάδα. Στόχος είναι αύριο μεθαύριο να γίνουν παραπάνω από δύο τα παιδιά που θα είναι εκεί».

Αντώνης Σταφυλοπάτης: «Στο πρώτο σετ μπήκαμε χαλαροί, κάναμε λάθη, αλλά τελικά μείναμε σοβαροί και κερδίσαμε. Στο δεύτερο σετ μπήκαμε πολύ καλύτερα και αυτό αποτυπώθηκε και στο σκορ, αλλά σίγουρα πρέπει να κοιτάξουμε και να διορθώσουμε τα λάθη που κάνουμε».