.
.
Άνετη νίκη κόντρα στη Δράμα και ένα βήμα από τους ημιτελικούς!

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες ο Ολυμπιακός επικράτησε με 30-13,  της Δράμας στον πρώτο προημιτελικό των πλέι οφ της Handball Premier που διεξήχθη στο Ρέντη και θέλει μια ακόμα νίκη για να σφραγίσει το εισιτήριο για τους ημιτελικούς. Αυτή θα τη διεκδικήσει την Μ. Τετάρτη (24/4) στη Δράμα για να συνεχίσει την πορεία του προς την κατάκτηση του 2ου σερί πρωταθλήματος και νταμπλ. Από κει και πέρα στη σημερινή αναμέτρηση ο Θρύλος δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της Δράμας φτάνοντας με χαρακτηριστική άνεση στην τελική επικράτηση, με τον Γιώργο Ζαραβίνα να μοιράζει το χρόνο συμμετοχής, δίνοντας «ανάσες» στους βασικούς αφού δεν αγωνίστηκαν οι  Κωνσταντίνος Τσιλιμπάρης και Γρηγόρης Σανίκης.

Προβάδισμα με +11 στο ημίχρονο

Ο Θρύλος ξεκίνησε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και στη συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 8-2. Λίγο πριν το 20λεπτο ο Μπούμπαλο «έγραψε» το 9-3 και στη συνέχεια με δυο διαδοχικό γκολ πέτυχε το 11-4 (20:45). Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν αποκτήσει ρυθμό στην επίθεση και σκόραραν με ευκολία ενώ και η αμυντική τους λειτουργία ήταν άριστη. Κρητικός ( 15-6, 28:30), Χάλαρης (16-6, 29:08) και Κανδύλας (29:50) ανέβασαν  το δείκτη του σκορ στο 17-6 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Εύκολα στην τελική επικράτηση

Στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός συνέχισε στο ίδιο μοτίβο αυξάνοντας το προβάδισμά του φτάνοντας στο 20-8 με τον Χάλαρη στο 35:30. Ακολούθησε το τέρμα του Λιάπη (36:25) για το 21-8 και δυο ακόμα γκολ του Χάλαρη για το 23-8, στο 40. Τρία λεπτά αργότερα αποχώρισε τραυματίας από τον αγώνα ο Κόντης, χωρίς ωστόσο να έχει κάτι ανησυχητικό. Στα λεπτά που ακολούθησαν οι Πειραιώτες διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα και έφτασαν με άνεση στην τελική επικράτηση με 30-13, στρέφοντας πλέον την προσοχή τους στο δεύτερο παιχνίδι στη Δράμα.

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 5-2, 7-2, 10-4, 11-5, 17-6 (ημχ.), 19-7, 23-8, 24-10, 28-10, 28-11, 30-13

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας):  Κρητικός 3, Τζηράς 2, Καραμπουρνιώτης 2, Λέμος 3, Μούγιτς 1, Ρέινα 2, Τερλέτσκι, Κανδύλας 4, Σανίκης, Μπούμπαλο 3, Κόντης, Λιάπης 2, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 2, Χάλαρης 5, Τσίλης 1.

ΔΡΑΜΑ (Αθανάσιος Βαλαβάνης):  Καφαντάρης, Γουργούμης, Χαϊτίδης, Κοβογλανίδης 1, Κουρουτζίδης, Σινά, Τουνγκελίδης 5, Γιαννακόπουλος, Τσιτσίγκος, Παπάζογλου, Ντράσκιτς 3, Ιακωβίδης 2, Φραγκούλης, Κουρτίδης 1, Κοτσαμαρίκογλου, Στρατηγέλης.

Δίλεπτα: 1-4, Πέναλτι: 1/2-0/1

Δηλώσεις

Ο προπονητής του Ολυμπιακού κ. Ζαραβίνας, δήλωσε στο olympiacossfp.gr : «Είμαι ευχαριστημένος από τα παιδιά, που έδειξαν τη σοβαρότητα που έπρεπε, είναι η αρχή των πλει οφ ακόμα, είμαστε κουρασμένοι λόγω μιας μικρής προετοιμασίας που κάνουμε, είναι καλό που έρχονται κι άλλα παιχνίδια αφού θέλουμε από αγώνα σε αγώνα να βρίσκουμε όλο και περισσότερο ρυθμό»

Ο Τζούρο Μούγιτς δήλωσε στο olympiacossfp.gr : «Είχαμε ένα κενό 2 εβδομάδες λόγω της εθνικής, μπήκαμε ξανά σε αγωνιστικούς ρυθμούς, η ομάδα βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση, ο επόμενος στόχος μας είναι να κερδίσουμε μέσα στη Δράμα την Τετάρτη, να κάνουμε το 2/2 και να συνεχίσουμε για το πρωτάθλημα και για το double».

O Αντώνης Χάλαρης δήλωσε στο olympiacossfp.gr : «Ήταν ένα πολύ καλό ματς, είχαμε αρκετά καλό ρυθμό και παρουσιαστήκαμε βελτιωμένοι, μετά από μια πολύ σκληρή εβδομάδα προετοιμασίας. Πιστεύω πως ήταν μια καλή αρχή μετά τη διακοπή που είχαμε λόγω της εθνικής ομάδας. Συνεχίζουμε σοβαροί με σκληρή δουλειά, για να πετύχουμε το στόχο μας που είναι το πρωτάθλημα».