.
.
«4x4» οι Κορασίδες Β, 3-0 τον ΓΣ Πετρούπολης

Κάτι λιγότερο από μία ώρα αγώνα χρειάστηκαν οι Κορασίδες Β του Ολυμπιακού προκειμένου να κάμψουν την αντίσταση του ΓΣ Πετρούπολης και να επικρατήσουν με 3-0 σετ το απόγευμα του Σαββάτου (13/11) στο 1ο Ειδικό Δημοτικό, για την 4η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Β Ομάδων Κοριτσιών Κ18 της ΕΣΠΕΔΑ. Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη νίκη για τις «ερυθρόλευκες» που έχουν πραγματοποιήσει το απόλυτο νικών στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος, χωρίς να χάσουν ούτε ένα σετ. Ακολουθεί το ντέρμπι κορυφής με τον Ιωνικό, εκτός έδρας το Σάββατο (20/11) στο 1ο Κλειστό Γυμναστήριο Νίκαιας (Σελεπίτσαρι).

Προηγήθηκε με +18 και πήρε εύκολα το πρώτο

Ο Ολυμπιακός δεν συνάντησε την παραμικρή δυσκολία στο πρώτο σετ και ήδη από το ξεκίνημα πήρε προβάδισμα στο σκορ με 6-0, μετά από άσσο της Σταθή και επιθέσεις της Κτενά στη διαγώνιο. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός διεύρυνε κι άλλο το προβάδισμα του και έφτασε στο 15-2 με τον άσσο της Μιχαλοπούλου και επίθεση στην ευθεία της Ζαχαριάδη, για να έρθουν λίγο αργότερα 3 άσσοι από την Κτενά για να διαμορφώσουν το σκορ στο 21-3. Οι φιλοξενούμενες πήραν τους δύο επόμενους πόντους μετά από λάθη του Ολυμπιακού, όμως ο άσσος της Τριαντοπούλου και το πλασέ της Ζαχαριάδη έδωσαν το πρώτο σετ στις «ερυθρόλευκες» με 25-5.

16 σερί πόντοι στο δεύτερο σετ για το Θρύλο!

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ισορροπημένα και μοιράστηκαν τους πρώτους 6 πόντους, φτάνοντας γρήγορα στο 3-3. Οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να κρατηθούν κοντά στο σκορ όταν ο Ολυμπιακός ανέβασε απόδοση και τα κατάφεραν για λίγο, φτάνοντας μέχρι το 5-4. Εκεί τα κορίτσια του Θρύλου εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη της Πετρούπολης και με άσσο της Κτενά «ξέφυγαν» με +3, για το 9-4. Ο 14ος πόντος πήγε στις φιλοξενούμενες μετά από λάθος επίθεση του Ολυμπιακού, όμως αυτός επρόκειτο να είναι και ο τελευταίος που θα έπαιρνε η ομάδα της Αργυρούπολης, καθώς οι «ερυθρόλευκες» έτρεξαν ένα σερί 16 πόντων, με 4 άσσους της Τασκί και επιθέσεις από Μιχαλοπούλου, Τριαντοπούλου και Κτενά και κατάφερε να πάρει το δεύτερο σετ με 25-5, διαμορφώνοντας το 2-0 στα σετ υπέρ του Θρύλου.

Πήρε εύκολα το τρίτο σετ και το ματς!

Δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του παιχνιδιού ούτε στο τρίτο σετ, με την Κτενά και την Τασκί να συνεχίζουν τις επιθέσεις στη διαγώνιο, δίνοντας γρήγορα το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 11-3. Δύο άσσοι και ένα πλασέ από την Τασκί ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 15-4, ενώ λίγο αργότερα ακολούθησε νέος άσσος, αυτή τη φορά από την Τριαντοπούλου, για το 19-5 υπέρ του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκες» πήραν τελικά και το τρίτο σετ, κατακτώντας παράλληλα και τη νίκη, μετά από εξαιρετική επίθεση στην ευθεία από την Μιχαλοπούλου που διαμόρφωσε το 25-7.

Τα σετ: 3-0 σε 43’. 25-7 (15'), 25-5 (14'), 25-7 (14')